Y kuşağı, 1980 ile 2000 yılları arasında doğmuş olan nesile verilen isimdir. Bu neslin içinde bulunduğu dönem, teknolojinin de hızla geliştiği bir döneme denk geldiği için aslında y kuşağının kripto ekosistemini bu denli benimsemesi gayet normal gibi görünüyor. Peki Y kuşağının kripto paralarla ilişkisi ne düzeyde? Sistemi geliştirme potansiyelleri var mı?

Piyasada sıklıkla yapılan çeşitli anketlere göre şu an y kuşağı, kripto paraları domine eden topluluk. Ve araştırmalar, bu genç nüfusun kripto paraların en büyük yatırımcıları olduğunu gösteriyor. Öyle ki y kuşağının daha yaşlı yatırımcı profiline göre 3 kat daha fazla yatırım yaptığı bildiriliyor. Y kuşağının teknolojinin içine doğması, değişen ideoloji ve genç nüfusun finansal yapıya olan bakış açısı, bu farkı açıklayan en önemli faktörler.

genç kripto para yatırımcılarıBunun yanında finansal piyasaların en önemli aktörlerinden biri olan bankacılık sektörü de y kuşağının peşinde. Bunu bankaların gençlere yönelik projelerinden, teknolojiye yaptıkları yatırımlardan çok net şekilde anlayabiliyoruz. Fakat her şeyi sorgulayan, bilgiye çok daha hızlı ulaşmasını bilen ve değişime çok çabuk ayak uydurabilen genç topluluk karşısında bu sefer işleri bir hayli zor gibi. Ayrıca bu sefer karşılarında rakip olarak ilk çıkış aşamalarında çok da önemsemedikleri şimdi içinde bulunmak için mücadele ettikleri Blockchain teknolojisine dayalı alternatif bir sistem var. Kripto paralar!

Bu kısa girişten sonra isterseniz Y kuşağının kripto paraları tercih etme nedenlerinden en önemli olanları beraber irdeleyelim.

Kripto paraların genel kabul görmesi

Kripto paralar on yıldan fazla bir süredir hayatımızda. Fakat bilinirliği bildiğiniz gibi 2017’nin sonlarında Bitcoin’in 20.000 dolar seviyelerine kadar çıkması ile oldukça fazla arttı. Bu rallide tüm kripto paralar aşırı şekilde değerlendi ve tüm dünya gözlerini kripto para piyasalarına dikti.  Kripto paralar, bir önceki nesil için yeni bir teknoloji ve alım satımı yapılan bir yatırım aracı olarak görülürken y kuşağı bu teknolojiye daha derinden aşina olan kesim oldu.

Diğer kullanıcı profillerine göre y kuşağının kripto paraları gündelik yaşamda kullanılabilir olan yönünü daha çok desteklediklerini görüyoruz. Yine yapılan anket çalışmalarına göre kripto paraların küresel anlamda adaptasyona sahip olacağına inananların üçte biri, gündelik yaşamlarında fiat para kullanımı yerine kripto para kullanma konusunda istekliler. Anketler ayrıca kripto para kullanıma istekli olan yaş grubunun büyük çoğunluğunun y kuşağından oluştuğunu gösteriyor.

Tüm bunlar gösteriyor ki y kuşağı, kripto paralar konusunda en olumlu tutuma sahip kesim. Ve dijital dünyanın paralarını gündelik yaşamlarına adapte edilme konusundaki en muhtemel adaylar. Bu genç nesil içerisinde önemli bir kısım kripto para sahibiyken, anketlerden çıkan sonuçlara göre bir kısmı emeklilik için ayıracakları fonlarda kripto para da tutmak istiyorlar. Bu sonuçlar genç neslin kripto paralar hakkında uzun vadeli düşündüklerini ortaya koyuyor.

Peki kripto paralar bu kadar ilgiye rağmen neden hala büyük ölçüde adaptasyon elde edemedi? Bunun bir çok nedeni bulunurken bu nedenlerin çoğu ekosistemin henüz ilk aşamalarında olmalarından kaynaklanıyor. Blockchain teknolojisinin şeffaflığına rağmen yasa dışı faaliyetler özdeşleştirilmeye çalışılması, sektör için global anlamda düzenleyici eksikliği olması ve kripto projelerinin henüz istenileni verememesi başlıca sebepler olarak sayabiliriz.

Y kuşağı zaten yatırıma başladı

Anket sonuçlarına göre y kuşağında bulunan her 4 kişiden biri dijital varlık satın almış veya kullanmış durumda. Geri kalanlar ise bu sektörü bir yatırım seçeneği olarak araştırdıklarını dile getiriyor. Yapılan tüm anketlerden ortak bir sonuç çıkarmak gerekirse, yakın bir gelecekte genç kuşağın yarısından fazlası kripto paralar ile ticarete başlayabilir.

Dikkat çeken başka bir bulgu ise yatırım yapanların önemli bir kısmının kripto paralara geç girdiğini düşünmesi. Ve kripto paralarla bu denli ilgilenen gençler, aynı zamanda bu sektörü para kazanmanın bir yolu olarak görüyorlar. Bunun anlamı ise gelecek vaat eden bir kripto para projesinin çıkması ile Bitcoin’de gördüğümüz ilginin bir benzerini yeniden görebiliriz.

Genç yetişkinler teknolojiye daha çok güveniyorlar

Y kuşağı teknolojiyi ebeveynlerinden çok daha fazla kullanıyorlar. Y kuşağının yarısı yatırım yapmak için bir uygulama kullanırken bu oran bir önceki nesilde yüzde 10 olarak tespit edilmiş. Bunun en büyük nedeni ise genç yetişkinlerin yeni çıkan teknolojileri benimseme konusunda daha açık olmaları.

dijital ödeme servisleriDijital ödeme servislerini sıklıkla kullanan ve uygulamalar aracılığıyla para gönderimi yapan bir neslin, kripto paralara yatırım yapmak için uygulamalar kullanması da gayet doğal karşılanan bir durumdur.

Geleneksel finansal kurumlara olan güvensizlik

Y kuşağı kendinden önce gelen nesile göre daha çok riski almayı seven bir kesim. Bu daha çok bir önceki neslin daha çok ekonomik kriz görüp daha fazla ekonomik sıkıntılar yaşaması ile alakalı olabilir. Ayrıca değişimin hızına ayak uydurma konusunda y kuşağı kadar başarılı olamayan bir önceki nesil, yatırım kararlarında da profesyonellere güvenme ihtiyacı duyarlar.

Fakat y kuşağı, bu tür konularda kendi bilgi birikimi ve araştırmalarına güvenmeyi tercih ediyor. Bilgiye erişimin artık çok daha hızlı olduğu günümüzde genç yetişkinler bu bilgi hazinesine ulaşıp başkasının yerine kendi yatırım stratejilerini oluşturma konusunda çok daha isteklidirler.

Sonuç olarak yapılan araştırmalar, y kuşağının kripto paralar ile yakından ilgilendiklerini ve bu sektöre karşı olumlu düşündüklerini gösteriyor. Ayrıca hatırı sayılır bir çoğunluğun ise zaten kripto paralar ile ilgilendikleri görülüyor. Diğer bir çarpıcı bulgu ise en önemli kripto para projelerinin başında bulunan insanlara baktığınızda büyük bir çoğunluğunun y kuşağından olduğunu görebilirsiniz. Genç yetişkinlerin dâhilerinin kripto ekosistemine yönelmiş olması, sektörün ana akıma adapte edilmesi konusunda en etkili faktörlerden biri olacaktır. Ve öyle gözüküyor ki Blockchain teknoloji ile desteklenen kripto ekosistemi y kuşağının yükselteceği bir piyasa olacak.

One Comment

Leave a Reply