XRP neden yükseliyorRipple tokeni XRP, hafta başından bu yana çift haneli kazanımlara imza atıyor. 2019 yılında kötü bir performans gösteren ikinci en büyük altcoin, geride bıraktığımız yıl yüzde 48 oranında değer kaybı yaşadı. Bu ana şirketi Ripple’ın geçen sene birçok önemli anlaşmalara imza atmasına karşın piyasada XRP neden yükselmiyor? sorularının çoğalmasına neden olmuştu. Bu hafta ise tokenin sağlam bir performansını izliyoruz. Peki, XRP neden yükseliyor? olası nedenlerini sizler için araştırdık.

XRP, bu hafta başından itibaren önemli kazanımlar elde etti. Teknik açıdan incelediğimizde, haftalık değerlendirmemizde de üzerinde durduğumuz gibi 200 günlük hareketli ortalamanın kırılması teknik olarak yükselişi hızlandırdı. Henüz Ripple tokeninin 30 sent psikolojik direnç seviyesine ulaşmadığını görsek de bu yolda önemli bir adım attı. Token, bugün Asya seansında 0,2820 dolara kadar yükseldi. Böylece son 10 haftalık periyotta XRP en yüksek fiyat seviyesini görmüş oldu.

Ripple cephesinde teknik olarak bu kırılmalara katalizör olan bazı gelişmeler, XRP neden yükseliyor? sorusunu da cevaplar nitelikte gibi.

Ticaret açısından bakıldığında piyasayı domine eden kripto para Bitcoin, son günlerde ortalamanın altında performans gösterirken XRP’deki bu sıçrama bir ayrışmayı da işaret ediyor. Bu durum talebe pozitif yönde etki ederse geçmiş senelerde gördüğümüz gibi XRP ayrışan fiyat hareketlerini daha sık görebiliriz.

Ripple Intermex Ortaklığı

Ripple ortaklıklarına devam ediyor. Yapılan resmi açıklamaya göre NASDAQ borsasında işlem gören Intermex (International Money Express) RippleNet aracılığıyla şirketin isteğe bağlı likitide (ODL) ürününü kullanacak. Bu anlaşmanın XRP için katalizör olduğu düşünülüyor. Zira ODL ürünü gerçek zamanlı fon transferlerinde köprü olarak XRP tokeni kullanıyor. MoneyGram’dan sonra ABD’den 20’den fazla ülkeye para transferi hizmeti veren Intermex ortaklığı, XRP kullanım alanını genişleten bir gelişme olarak görülüyor.

XRP için önemli sayılabilecek bir gelişme de yüksek hacimli kaldıraç bir borsada vadeli işlem sözleşmelerinin bu hafta başlıyor olması. Bu durum ticaret açısından XRP hacmini pozitif yönde etkileyecek bir gelişme olarak görülürken fiyat artışına etkisi olabileceği düşünülüyor.

Ripple Token’inde son durum: XRP yükselecek mi?

XRP tokenini teknik olarak değerlendirdiğimizde dün 200 günlük hareketli ortalama değerini 0,2545 dolar seviyesinde kıran kripto para hızlı yükselerek 0,2820 dolara kadar çıktı. Avrupa işlem saatlerinde ise XRP’nin bu yükselişin düzeltmesine başladığını gördük.

xrp analiziPeki, XRP yükselecek mi? 3 saatlik XRP/USD grafiğinde altcoin’i daha yakından incelediğimizde mevcut düzeltmenin Son dip ve zirve seviyelerine göre Fib 0,382 değerine (0,2690 dolar) tutunduğunu görüyoruz. Bu seviyenin üzerinde en az 2 mumluk 3 saatlik kapanış görülmesi durumunda XRP yükselişine devam edebilir.

Yükseliş senaryosunda ilk hedef, son zirve seviyesi 0,2820 dolar olacakken devamı halinde psikolojik direnç seviyesi 30 sentin test edilebileceğini görebiliriz.

Piyasaya sürüldüğünden beri XRP en yüksek kaç oldu?

Bildiğiniz gibi 2017 yılında tüm dünyanın kripto paraları tanıdığı o büyük ralli esnasında XRP’de muazzam bir yükseliş görmüştü. Buna göre XRP tüm zamanların en yüksek değeri, 3,30 dolara kadar çıkmıştı. XRP ATH’sinden beri yaklaşık yüzde 92 oranında değer kaybetmiş durumda.

Leave a Reply