What is Kick Ecosystem?

Kick Ecosystem is a set of synergistically interacting fintech tools that form a  “one-stop-shop” for every user from all over the world. These transformative tools cover all financial needs. KickToken is central in operating all these tools. 

Kick Ecosystem

Kick Ecosystem seeks to create a new financial reality accessible to each person on the planet —  modern, convenient and fast, at the same time safe, transparent and adjustable, merging the best techniques from cryptocurrency and fiat worlds. Kick Ecosystem consists of 11 different services: KickEX, KickRef, KickAcademy, KickICO, KickWallet, KickPay, KickMobile, and others, that contribute to transforming the world economy. Kick Ecosystem offers a productive approach to cryptocurrency investors by identifying the needs of the modern world. It is comprised of the following services:

KickEX: A cryptocurrency exchange featuring the lowest fees on the market, a smart order constructor with advanced trading tools such as trailing stops, double stops and the most profitable referral program.

KickRef: A multi-level referral system of KickEX exchange with 10 levels. KickRef is a turnkey tool for earning a passive income with KickEX. Users receive a personal link to invite traders to KickEX and build multi-level networks to earn referral rewards from the traders.

KickAcademy: An innovative institute that provides comprehensive and exclusive data about the latest academic research in the crypto markets, investments, exchanges, and fintech fields.

KickID: B2B2C service that is an openID, solving a problem of passing KYC over and over again.  When a user logs in to one platform in the network, he automatically logs in to all platforms for a seamless experience.

KickICO: A fundraising platform for digital assets that features innovative auction-based fundraising model. It supports STO, EIO, AIO and classical ICO models.

KickWallet: А standalone crypto wallet that supports all currencies in Kick Ecosystem.

KickPay: B2B2C crypto and fiat acquirer, designed for Kick Ecosystem and 3rd parties integration, empowering businesses to sell goods for crypto.

KickMobile: A mobile app of the platform with KICKEX, KICKWALLET, and fundraising platform functionality. Besides that, users can add, exchange and withdraw their funds, track their portfolio, read the news and use the built-in chat. 

KickDesk: A stand-alone solution for hosting STO/AIO – auction, exchange-based token sale offering on 3rd party websites. Provides convenience to the project developers considering to do their token sales on their website.

KickCPA: An automatic service for fundraising projects and tokens that are listed on KickEX, allowing users to easily buy traffic directly to their projects or tokens and pay only for the real leads.

Auction Based Initial Offering: A model of token offering that forms the ‘fair’ token price during the token sale due to the auction mechanism. The token price will not plummet after listing on exchanges.

STO Launchpad: The platform that features STO campaigns. Security tokens will be sold as company shares.

Kick Ecosystem in numbers

The platform has 10 years of unique expertise in fundraising and business innovation, more than 5 years in the cryptocurrency industry. Technical and development teams have more than 12 years of experience in financial companies and banks. All the development of  Kick Ecosystem’s services is completely transparent and open to communications through the detailed description of each milestone, dev diaries, roadmaps, and business logistics.

KickToken on Sistemkoin

KickToken can be used within the Kick Ecosystem network, which offers all vital services a cryptocurrency trader needs in a functional and UX way. You can trade KICK/USDT and KICK/TRY pairs on our exchange (https://sistemkoin.com/trade/kıck_usdt/).

For more information, please, visit the Kick Ecosystem website.

You can contact us via Live Support on the website and ask all the questions about Kick Ecosystem, trading or other issues.


Kick Ecosystem nedir?

Kick Ecosystem, dünya çapındaki kullanıcıların ihtiyaçlarını “tek bir noktadan” karşılama imkanı sunan, sinerjik bir etkileşim içindeki araçlar bütünüdür. Tüm finansal ihtiyaçları karşılayan bu dönüştürücü araçların kullanımında KickToken, merkezi bir konumdadır.

Kick Ecosystem

Kick Ecosystem, kripto ve fiat dünyasının kullanışlı ve hızlı; güvenli, şeffaf ve uyarlanabilir olma gibi en iyi yönlerini birleştiren yeni bir finansal gerçeklik yaratmayı planlıyor. KickEX, KickRef, KickAcademy, KickICO, KickWallet, KickPay, KickMobile gibi 11 farklı bileşenden oluşan Kick Ecosystem, dünya ekonomisini dönüştürme yönünde katkı sunmayı hedefliyor. Kick Ecosystem, modern dünyanın ihtiyaçlarını iyi bir şekilde belirleyerek kripto para yatırımcılarına verimli bir yaklaşım sunar. Kick Ecosystem aşağıdaki hizmetleri içerir:

KickEX: Kripto para piyasasında en düşük komisyon ücretlerine, takip eden zarar durdurucu emir (trailing stop) gibi gelişmiş işlem araçlarına ve karlı bir referans programına sahip kripto para borsasıdır.

KickRef: KickEX borsasının 10 seviyeden oluşan referans programıdır. KickEX aracılığıyla pasif gelir etmenizi sağlar. Kullanıcılar, referans linkleri oluşturarak yatırımcıları KickEX’e davet edebilir, çok seviyeli ağlar oluşturarak referans kazancı elde edebilir.

KickAcademy: Kripto para piyasası, yatırımlar, borsalar, fintech vb. alanlardaki en son akademik araştırmalar hakkında kapsamlı ve özel veri sağlayan yenilikçi bir kurumdur.

KickID: Açık kod olan B2B2C hizmeti, KYC’yi tekrar tekrar geçme problemini çözüyor. Bir kullanıcı ağdaki bir platforma giriş yaptığında, sorunsuz bir deneyim için otomatik olarak tüm platforma giriş yapar.

KickICO: Yenilikçi, açık artırmaya dayanan fon toplama modeline sahip dijital varlıklar için fon toplama platformudur. STO, EIO, AIO ve klasik ICO modellerini destekler.

KickWallet: Kick Ecosystem içindeki tüm para birimlerini destekleyen bağımsız bir kripto cüzdanıdır.

KickPay: B2B2C kripto ve fiat alıcısı, Kick Ekosistemi ve 3. taraf entegrasyonları için tasarlanmıştır ve işletmelerin kripto ile mal satmalarını sağlar.

KickMobile: KICKEX, KICKWALLET ve fon toplama platformu olarak kullanabileceğiniz mobil bir uygulamasıdır. Kullanıcılar uygulama aracılığıyla borsa ekleyerek fonlarını çekebilir, portföylerini takip edebilir, haberleri okuyabilir veya sohbetlere katılabilir.

KickDesk: 3. taraf web sitelerinde STO/AIO – açık artırma, takasa dayalı token satış teklifine ev sahipliği yapmak için bağımsız bir çözümdür. Web sitesi üzerinden token satışlarını yapmayı düşünen proje geliştiricilere kolaylık sağlar.

KickCPA: KickEX’te listelenen fon toplama projeleri ve tokenları için otomatik bir hizmet olup, kullanıcıların doğrudan projelerine veya tokenlarına kolayca trafik almalarını ve yalnızca gerçek potansiyel müşteriler için ödeme yapmalarını sağlar.

Auction Based Initial Offering: Açık artırma mekanizması aracılığıyla satış sırasında makul bir fiyat oluşturulmasını sağlar. Böylece token fiyatı borsada listelendikten sonra ani bir düşüş yaşamaz.

STO Launchpad: STO kampanyalarını içeren platformdur. Security tokenları şirket hisseleri olarak satılacaktır.

Rakamlarla Kick Ecosystem

Platform, kripto para birimi sektöründe 5 yıldan fazla, fon yaratma ve iş inovasyonunda 10 yıllık bir uzmanlığa sahiptir. Teknik ve yazılım ekipleri, finansal şirketler ve bankalar ile ise 12 yıllık bir deneyime sahiptir. Kick Ecosystem hizmetlerinin tüm gelişimi, her dönüm noktası, geliştirme günlüğü, yol haritası ve işletme lojistiğinin ayrıntılı açıklamasıyla tamamen şeffaf ve iletişime açıktır.

KickToken Sistemkoin’de

KickToken, bir kripto para yatırımcısının ihtiyacı olan tüm hizmetleri işlevsel ve kullanıcı deneyimi odaklı bir şekilde sunan Kick Ecosystem ağı içinde kullanılabilir. KickToken ile borsamızda KICK/USDT ve KICK/TRY perlerinde işlem yapabilirsiniz. (https://sistemkoin.com/trade/KICK_USDT/). Detaylı bilgi için lütfen Kick Ecosystem websitesini ziyaret edin.

Kick Ecosystem, alım – satım işlemleri veya diğer sorularınız için bize websitemiz üzerinde yer alan Canlı Destek aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply