Celsius (CEL) is a blockchain-based cryptocurrency platform that can be accessed via the mobile application. The platform build on the belief that financial services should be for the community. CEL provides access to curated financial services that are not available in traditional financial institutions. It is the first blockchain-based and fully transparent financial service that aims to change the future of banking by putting power in the hands of people. Holders can earn interest by transferring their assets to the Celsius Wallet and borrow US Dollars with annual interest rates as low as 4.95% and against their collateral.

You can start earning interest with your asset by downloading the Celsius Network application.

  • Interest Earning: Banks expect you to give your money for free, while CEL pays back 80% of its income to depositors.
  • Community: CEL was created to embody and disseminate the Celsius mission. The size of the community is a factor that directly reflects the success of the token.
  • A valuable asset that provides tangible benefits: CEL is used by almost half of users. Unlike its counterparts, it has a value.

celsius nedirTokenomics

The price of the token is directly proportional to the number of people who support CEL by choosing to hold the token, earn 30% more interest earnings in CEL, or use CEL to repay loans at a 30% discount.

The CEL economy is dependent to the CEL community rather than the cryptocurrency market. The CEL economy propels as the community grows and users invest more money to earn interest income.

CEL has been a better performing asset than Bitcoin and Ethereum since its release. The main reason for this is that CEL is not a speculative asset. CEL depends on the demands of people who want to earn interest, get a loan and invest in a demand-based platform.

Celsius Network allows you to track CEL wallets, assets held by the community, assets purchased for distribution of interest income, and more.

Celsians.com

Celsians.com is an independent, community-run website designed to increase transparency and provide user-friendly information about the Celsius Network to the CEL community. Celsians.com has transformed all data into comprehensive visual graphics and provided real-time access to a robust community dataset because of the blockchain data can be difficult to find and verify.

On this website you can find information such as CEL, Interest Rates history, community growth chart, etc.

Celsius (CEL) on Sistemkoin

You can trade Celsius (CEL) with (https://sistemkoin.com/trade/CEL_BTC) and USDT (https://sistemkoin.com/trade/CEL_USDT) pairs.

Celsius nedir?

Celsius (CEL), mobil uygulama aracılığıyla erişilebilen blockchain tabanlı bir kripto para platformudur. Finansal hizmetlerin topluluk için olması gerektiği inancına dayanan Celsius, üyelik sistemi ile geleneksel finansal kurumlarda mevcut olmayan küratörlü finansal hizmetlere erişim sağlar. Bankacılığın geleceğini, gücü kullanıcıların eline vererek değiştirmeyi amaçlayan, tümüyle şeffaf blokzinciri tabanlı ilk finansal hizmettir. Kripto sahipleri, varlıklarını Celsius Cüzdanına aktararak faiz kazanabilir; %4,95 gibi düşük yıllık faiz oranları ve teminat ile Amerikan Doları ödünç alabilirler.

Celsius Network uygulamasını indirerek kripto paralarınızla faiz kazanmaya başlayabilirsiniz.

  • Faiz Kazancı: Bankalar paranızı onlara ücretsiz vermenizi beklerken, Celsius gelirinin %80’ini mevduat sahiplerine geri öder.
  • Topluluk: CEL tokenı, Celsius misyonunu somutlaştırmak ve yaymak için üretilmiştir. Topluluğun büyüklüğü, tokenın başarısını doğrudan yansıtan bir faktördür.
  • Somut faydalar sağlayan değerli bir varlık: CEL token, kullanıcıların neredeyse yarısı tarafından kullanılır. Benzerlerinin aksine, bir değeri vardır.

Token Ekonomisi

Tokenın fiyatı doğrudan tokenı elinde tutmayı seçerek destekleyen, CEL cinsinde %30 daha fazla faiz kazancı elde eden veya kredileri %30 indirimle geri ödemek için CEL kullanan kişilerin sayısı ile doğrudan orantılıdır.

CEL ekonomisi, kripto para piyasasından ziyade CEL topluluğuna duyarlıdır. Topluluk büyüdükçe ve kullanıcılar faiz geliri elde etmek için daha fazla para yatırdıkça CEL ekonomisi hareket geçer.

CEL, piyasaya sürüldüğünden beri Bitcoin ve Ethereum’dan daha iyi performans gösteren bir varlık oldu. Bunun temel nedeni, CEL’in spekülasyona dayalı bir varlık olmamasıdır. CEL faiz kazanmak, kredi almak ve talebe dayalı bir platforma yatırım yapmak isteyen insanların taleplerine bağlıdır.

Celsius Network CEL cüzdanlarını, topluluğun elinde tuttuğu varlıkları, faiz geliri dağıtımı için satın alınan varlıkları ve daha fazlasını izlemenize olanak verir.

Celsians.com

Celsians.com şeffaflığı artırmak ve Celsius topluluğuna Celsius Ağı ile ilgili kullanıcı dostu bilgiler sunmak için tasarlanmış, topluluk tarafından işletilen bağımsız bir web sitesidir. Blockchain verilerinin bulunması, analiz edilmesi, doğrulanması ve denetlenmesi zor olabileceğinden, Celsians.com tüm verileri kapsamlı görsel grafiklere dönüştürdü ve sağlam bir topluluk veri setine gerçek zamanlı bir erişim sağladı. Bu web sitesinde CEL hakkında bilgi, Celsius faiz oranları geçmişi, topluluğun büyüme grafiği vb. bilgileri bulabilirsiniz.

Celsius (CEL) Sistemkoin’de

Celsius (CEL) ile BTC (https://sistemkoin.com/trade/CEL_BTC) ve USDT (https://sistemkoin.com/trade/CEL_USDT) perlerinde işlem yapabilirsiniz.

Leave a Reply