Token nedir? ERC-20 ve ERC-721 ne anlama gelir?

By Mayıs 20, 2019Temmuz 17th, 2019Blockchain, Nedir

Token, kripto para dünyasında en çok karşımıza çıkan kavramlardan biridir. Genellikle ICO/IEO süreci ile birlikte anılır. Coin (kripto para) ile farkı çokça merak edilir. Kısaca bahsetmek gerekirse, token dijital bir varlık iken; coin dijital bir paradır. Yani coin ile dilediğiniz şekilde alışveriş, ödeme vb. harcamalar gerçekleştirebilirken token ile sadece tokenın tanımlı olduğu platformlardaki harcamaları gerçekleştirebilirsiniz. Bir nevi, herhangi bir yere girmenizi sağlayan bir bilet gibi düşünün. Daha fazla bilgi edinmek için “Coin ile token arasındaki fark nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Peki, token nedir ve ERC-20, ERC-721, ICO ve token değişimi gibi kavramlar ne anlama gelir?

Token nedir ve ERC-20 ve ERC-721 standartları ne anlama gelir?

Token bir platform, uygulama vb. bağlamında oluşturulan ve söz konusu platformun tüm yönlerinden faydalanmanıza olanak tanıyan dijital bir varlıktır. Tokenlar bağlı olduğu platformun devamlılığını sağlamak, kalitesini artırmak veya yukarıda bahsedildiği gibi -yaygın anlamıyla-platformun tabi olduğu piyasa içerisinde kullanılmak üzere üretilebilir.

Tokenlar, tıpkı kripto paralar gibi bir blockchaine sahiptir ve transfer edilebilir. Belli bir amaç için üretilen dijital varlıklardır. Token nedir sorusu, basitçe bu şekilde cevaplanabilir. Bir token yaratırken, akıllı kontrat özelliğinden ötürü genellikle Ethereum blockchaini tercih edilir. Yaratılacak tokenın niteliğine göre ERC-20 veya ERC-721 standartları seçilebilir.

ERC-20 ve ERC-721 ise, birer token standardıdır. İki standart da Ethereum blockchaini üzerinde nasıl token yaratılacağına ilişkindir. Bu standartlar, token yaratmak isteyen kişilere hazır bir reçete sunar. Böylece, token yaratımı sürecindeki zahmet en aza indirilmiş olur. Bununla birlikte, yaratılan token söz konusu blockchain üzerindeki belirli protokollere tabi olur.

ERC-20 ile ERC-721 standartları ise, ERC-721 ile benzersiz tokenlar yaratmanın mümkün olması yönünden birbirinden ayrılır. Yani, ERC-20 ile oluşturulan tokenlar, küçük birimlere bölünüp birbirleri ile takas edilebilirken; ERC-721 ile oluşturulmuş olanlar benzersiz ve tek birimdir. Örneğin bitcoin gibi kripto paralar eşsiz değildir (fungible), her birimi aynı değere sahiptir. Bu yüzden takas edilebilir niteliktedir. Ancak ERC-721 tokenları (non-fungible) benzersiz bir özellik gösterdiği için takas edilemezler. Bu tokenlar, özellikle oyun endüstrisi içinde popülerlik gösterir.

token nedir

ICO

Kripto para dünyasında token nedir sorusu ile birlikte en çok merak uyandıran sorulardan biri de “ICO nedir?” sorusudur. ICO, bir projeye sermaye yaratma süreci olarak tanımlanabilir. ICO kapsamında bir token yaratılır ve bu tokenlar proje ile ilgilenen yatırımcılara kripto para karşılığında dağıtılır. Yatırımcılar, bir ICO sürecine katılarak kar elde etmeyi amaçlar. ICO süreci bittikten sonra tokenları yaratıldığı platform içinde platformun sağladığı hizmetler için kullanabilir, elinizde tutabilir veya ödediğiniz tutarı kripto para cinsinden geri alabilirsiniz. ICO ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Token Değişimi (Token Swap)

Tokenlar ile ilgili bir diğer kavram ise token değişimidir. Token değişimi, tokenların yeni bir blockchain veya kontrata taşınmasını ifade eder. Token taşınması veya token göçü olarak da adlandırılır. Tokenlar genellikle, Ethereum blockchaini üzerinde oluşturulduğu için, geliştiriciler daha sonra kendi algoritmalarına geçmek için token değişimi gerçekleştirir. Token değişimi ile token, Ethereum cüzdanlarından yeni oluşturulan cüzdana aktarılır. Bu aşamada, cüzdan sahiplerinin yapması gerekenler değişebilmektedir. O yüzden, token değişimi gerçekleştirecek tokenı ve tokenlarınızı tuttuğunuz borsanın duyurularını takip etmeniz gerekir.

Leave a Reply