Tether Basımı Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiliyor?

By Haziran 16, 2020Bitcoin, Haberler

Tether Basımı Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiliyor?

Geçmiş dönemlere bakıldığında Bitcoin fiyatının yukarı yönlü hareketlerinin Tether basımı ile uyumlu olduğu görülebilir. Bitcoin fiyatı ile Tether basımı arasındaki pozitif korelâsyon, özellikle 2017’den sonra USDT arzının bir milyonu ilk kez geçtiği zamanda dikkat çekici hale gelmişti. Bu uyum, ilerleyen yıllarda da zaman zaman ortaya çıktı. Gelişimini sürdüren kripto para ekosisteminde stabil coinlerin kripto piyasalarına etkisi halen tartışılan bir durum.

Tether – Bitcoin korelâsyonu hala devam ediyor mu?

Kripto topluluğu, bu korelâsyon konusunda farklı görüşlere sahip. Bazıları Tether konusunda şirketin koordineli şekilde USDT basarak Bitcoin’de değer artışı döngülerini tetiklediğini iddia ediyor. Pozitif korelâsyona inanmayanlar ise zıt görüşe sahip. Öyle ki Bitcoin’deki fiyat düşüşünün de Tether talebini artırdığını ve buna bağlı olarak başka bir ralliyi tetiklediğini iddia ediyorlar.  Her halükarda, USDT arzını takip etmek, fiyat kaymalarından önce elinde tutma ya da satma kararı için önemli işaretlerden biri olarak kalmaya devam ediyor.

2020 yılıyla beraber Tether’ın diğer bir özelliği daha ön plana çıkmış gibi. Hatta bu durum stabil coin’in Bitcoin fiyatı üzerine etkisi ölçme konusunda durumu daha da zorlaştırıyor.

Yeni yılla beraber büyük çoğunluğu dolara bağlı olan Tether rezervlerinde dikey bir yükseliş görüldü. 2020 Ocak ayında yaklaşık 4,1 milyar dolar sermaye değeri olan USDT, Haziran itibarıyla 9,2 milyar dolar değerine ulaştı. Tether rezervleri, 5,5 aylık dönemde 5 milyar dolar artarak, miktar olarak iki katına yükseldi. Bu yükselişin özellikle pandemi sürecinde gelmesi,  doların fiziki olarak saklanmasına ikame olarak dijital formda tutulma kararlarının alınmasıyla bağdaştırılabilir.

tether basımı

Tether basımı Bitcoin fiyatına gecikmeli mi etki ediyor?

Tether piyasa değerinde belirgin artış görülen Mart ve Mayıs aylarını takiben piyasaya hâkim olan Bitcoin’in performansına baktığımızda Nisan ayında yüzde 36 artış ve Mayıs ayında yüzde 10 artış görüyoruz. (Karşılaştırma için Bitcoin Nisan performansına bakmamızın nedeni USDT miktar artışının 31 Mart tarihinde olmasından dolayı). Bu, bize Tether’daki sermaye artışının stabil olmayan kripto paralarda pozitif bir ivmeye yol açtığını gösteriyor. Bu durumun önemli bir kısmı psikolojik olarak olumlu bir algı oluştuğu şeklinde de yorumlanabilir. Zira pazar payı en yüksek stabil coin’in son dönemlerde dijital platformlarda hedge özelliği dışında diğer özellikleri de ön plana çıktı.

USDT Daha Önemli Bir Konuma Yükseliyor

Şu an dünyanın en büyük 3. kripto parası konumunda olan Tether, geçmiş dönemlerde ayı piyasası koşullarında sıralamada kripto paralara olan talebin düşmesiyle üst sıralara çıkardı. Boğa piyasası dönemlerinde ise sermaye değeri, büyük kripto paralara göre düşük kalırdı. Şu an bir ayı piyasası koşulun söz konusu değilken Tether’daki sermaye değeri artışına farklı anlamlar yüklenebilir.

USDT,  arzı düzenli olarak rapor edilen bir stabil coin. Ancak içinde bulunduğumuz dönemde dolaşımdaki USDT miktarını tahmin etmesi ve izlemesi daha da zorlaştı. Zira kripto para ekosisteminde hızlıca büyüyen borç verme sisteminde USDT’nin bir kısmı kripto bazlı teminat için kullanılıyor ve kilitli kalıyor. Diğer yandan dijital olarak değer saklama aracı özelliğinin de daha çok kullanıldığı söylenebilir. Başka bir özellik ise arbitraj. Usdt tokeni Tether hazinesinden 1 dolar sabit fiyatıyla satın alınabilirken ikincil piyasa olarak çalışan borsalardaki oynaklıkla fiyat sent bazında yükselişler görebiliyor. Balina tabir edilen yatırımcıların bu arbitrajdan yararlanarak hatırı sayılır meblağları riske girmeden kazanması mümkün hale gelebiliyor.

Özetleyecek olursak Tether başta olmak üzere stabil coinler, önümüzdeki dönemlerde kripto para ekosistemini yükseltecek önemli araçlar olmaya devam edecek gibi duruyor.

Tether ile İlgili Son Durum

Tether şeffaflık raporu incelenirse USDT toplam arzının CoinMarketCap’te bildirilenden daha yüksek olduğu görülebilir. Şu an bir kaç ağ üzerinden basılan 9,1 milyardan fazla token mevcut.  Tether, Omni, Ethereum, Tron, EOS, Liquid ve Algorand ağında mevcut. Son olarak ise Usdt tokeninin Bitcoin Cash ağında yer alacağı duyuruldu. Bu durum Tether’in çoğunluğunun bulunduğu Ethereum ağından kaymalara yol açabilir. Çünkü Bitcoin Cash ağı, daha geniş bloklara sahip ve buna bağlı olarak daha düşük ücret talep ediyor.

Leave a Reply