The demand for mobile-based systems has been on a massive rise. As per the latest report from Markets and Markets, ”The global mobile money market size is expected to grow from USD 3.4 billion in 2019 to USD 12.0 billion by 2024, at a Compound Annual Growth Rate (CAGR) of 28.7% during the forecast period”.

SWYFT has been focused on developing the most compelling mobile ecosystem powered by App-Based smart contracts.

SWYFT has developed a portable peer-to-peer digital currency with an incentivized payment structure, named POH-POP. The platform aims to address the most common pain-points which new entrants face, knowledge of scripting, setting up a VPS, constant monitoring and wallet limited to a local machine without mobile flexibility on the move.

POP – Proof of Participation

“No more leaving that computer on or paying staking pools a fee to generate rewards”

This is easy and serves as a staking substitute. True “HODLers” of the SWYFT token on all non-exchange addresses receive monthly bonus payouts. Similar to the token staking process, these bonuses are weighed against the volume of SWYFT tokens held and recoverable only to the logged addresses. The SWYFT token holders are further incentivized for project support and engagement to a high level of payout linked to incentives.

POH – Proof of HODL

“Monitoring VPS and node uptime are a thing of the past”

Aiming to enhance price stability, the SWYFT Network implements “harvest contracts” with an actual lockout that is adaptable against the market direction. Harvest contracts offer flexible timing of lockout while simultaneously earn income.

The mobile-based SWYFT network hosts some unique features addressing the crypto market requirements. The ecosystem that attracts the attention of the e-commerce sector with the projects it undertakes and it also answers the questions that surrounds crypto such as “where can I spend?”, “what value does it have in daily life?”

Projects Undertaken by SWYFT Network

Tether Tokens: The SWYFT development team will have a non-fungible serial numbered Tether token for easing swapping from SWYFT when the market is bearish. However, buyback option along with using the SWYFT token as a payment option also aims to attract a large number of merchants.

Payment Gateways: SWYFT aims to push cryptocurrency payments for e-commerce stores. Thus, it plans to develop payment modules for services like Shopify, WooCommerce, Big Commerce, etc. Over a period of time, SWYFT will expand this service to other merchants with additional benefits like concept escrow services and no chargebacks.

Marketplace: SWYFT plans to have its own peer-to-peer localized listing service and marketplace. It plans to develop an intuitive platform within the SWYFT mobile wallet for selling personalized items against SWYFT tokens.

Incubator Program: SWYFT’s incubator program is designed to attract developers who share a common vision and work ethic to help bringing new ideas and innovation to the SWYFT Eco System.

All-in-all SWYFT plans to have an end-to-end ecosystem of crypto-based mobile payments and create a global market to push more and more cryptocurrency usage in the global economy and raise the awareness of the industry.

Project Links
https://t.me/SWYFTLTD

https://t.me/SWYFTCHAT
https://discord.gg/t4rWn8R
https://swyft.network
https://dapp.swyft.network

SWYFT Network: Kripto Tabanlı Mobil Ödeme Ekosistemi

Mobil tabanlı sistemlere olan talep her geçen yıl artıyor. Markets and Markets’a göre, 2019 yılında 3.4 milyar dolar olan küresel mobil para piyasasının, 2024 yılı itibariyle 12.0 milyar dolara ulaşarak %28.7 oranında büyümesi bekleniyor.

Bu talebe karşılık SWYFT, uygulama tabanlı ve akıllı sözleşmelerle güçlendirilen dikkat çekici bir mobil ödeme ekosistemine odaklandı. POH-POP adında teşvikli bir ödeme yapısına sahip taşınabilir bir eşler arası dijital para birimi geliştiren platform, kullanıcıların yaşadığı komut dosyası oluşturma, VPS kurma vb. zorluklara bir çözüm getirerek ekosistemi her seviyeden kullanıcı için erişilebilir kılmayı hedefledi.

POP – Katılım Kanıtı (Proof of Participation)

“Artık ödül kazanmak için bilgisayarı açık bırakmaya ya da staking havuzlarına komisyon ödemeye gerek yok”

SWYFT sahipleri, staking ile benzer bir mantığa sahip olan bu sistem ile her ay bonus ödemeleri alır. Staking etkinliğine benzer şekilde, bonuslar SWYFT tokenlerinin miktarına göre hesaplanır.

POH – HODL Kanıtı (Proof of HODL)

“VPS ve node çalışma süresinin izlenmesi geçmişte kaldı”

SWYFT Network, fiyat istikrarını artırmak amacıyla “harvest contract” adını verdiği piyasanın yönüne göre uyarlanabilen bir kilit sistemi uygular. Bu yapı, kullanıcılara gelir sağladığı gibi kilit zamanlaması konusunda esneklik gösterir.

Mobil tabanlı SWYFT Network, kripto piyasası gereksinimlerini karşılayan bazı benzersiz özelliklere de ev sahipliği yapıyor. Üstlendiği projeler ile e-ticaret sektörünün dikkatini çeken ekosistem, kripto paraları çevreleyen “nerede harcayabilirim?”, “günlük yaşamda ne gibi bir değeri var?” gibi sorulara da yanıt veriyor.

SWYFT Network Tarafından Üstlenilen Projeler

Tether Tokenları: SWYFT ekibi, piyasa düşüşe geçtiğinde SWYFT tokenlarını kolay bir şekilde dönüştürebilmek için Tether tokenlarını kullanacaktır. Bu tokenlar, non-fungible nitelikli (her biri aynı değere sahip olmayan) ve seri numaralı olacaktır.
Ödemesi gerçekleştirilen bir ürün için geri alma seçeneğine sahip olmak, SWYFT’yi birçok satıcı için çekici hale getiriyor.

Ödeme Ağ Geçitleri: E-ticaret mağazalarında kripto kullanımını hedefleyen SWYFT, Shopify, WooCommerce, Big Commerce vb. firmalar için ödeme modülleri geliştirmeyi planlıyor. SWYFT, ilerleyen zamanlarda bu hizmetin kapsamını genişletecek.

Pazar Yeri: SWYFT kendi eşler arası yerel listeleme hizmeti ve pazar yerine sahip olmayı planlıyor. Ekosistem ayrıca SWYFT tokenları ile kişiselleştirilmiş ürünler satılabilmesi için SWYFT mobil cüzdanında bir platform geliştirmeyi planlıyor.

İnkübatör Programı: SWYFT İnkübatör Programı, yenilikçi fikirlere sahip geliştiricileri SWYFT ekosistemine kazandırmak için kurulmuştur.

SWYFT’nin amacı, tüm bu ekosistemi ile birlikte, uçtan uca kripto tabanlı mobil ödemeler ekosistemine sahip olmak, küresel ekonomide kripto para kullanımını teşvik etmek ve endüstrinin farkındalığını artırmak için küresel bir piyasa oluşturmaktır.

SWYFT Network
https://t.me/SWYFTLTD

https://t.me/SWYFTCHAT
https://discord.gg/t4rWn8R
https://swyft.network
https://dapp.swyft.network

Leave a Reply