Stake etme (staking), kripto paraları belirli bir süre cüzdanda tutarak kazanç elde etme yöntemidir. Banka mevduatlarından faiz kazanmak gibi düşünülebilir. Ancak faizin aksine, negatif faiz içermez ve bu seçeneğin kullanımı için bir ücret ödemezsiniz. Kripto paraları cüzdanınızda tutarak ağı desteklersiniz ve bu desteğiniz, belirli bir miktar kripto para ile ödüllendirilir.

Stake faaliyetinde kripto paralar, stake için belirlenen süre boyunca kullanılamaz. Varlık sahibi, bu süre zarfında kripto paralarını taşıyamaz veya transfer edemez. Bunun sonucunda ise, stake etme ödülü oranında kripto para elde eder. Cüzdanda tutulan kripto para miktarı arttıkça, alınan ödül de doğru orantılı olarak artar.

Stake etme, Proof of Stake algoritması dahilinde gerçekleştirilen bir faaliyettir. Madenciliğin (Proof of Work) zorlaştığı ölçüde ön plana çıktığı söylenebilir. Madencilik, Proof of Stake algoritmasına kıyasla çok daha meşakkatli ve masraflıdır. İleri teknoloji cihazlar gerektirir ve çok fazla elektrik enerjisi kullanır. Proof of Stake ise öyle değildir. Bu nedenle, çevre dostu olarak da nitelenir. Proof of Stake hakkında daha detaylı bilgi için “Proof of Work ve Proof of Stake nedir?” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Stake etme ile nasıl kazanç sağlanır?

Varlık sahipleri, kripto paralarını bir süreliğine kullanmama sözü vererek stake ödülü (staking reward) kazanabilir. Ödül miktarı, stake ödülünden yararlanmak için cüzdanda tutulması gereken minimum kripto para miktarı ve kripto paranın ne kadar süre cüzdanda tutulması gerektiği platformdan platforma değişiklik gösterir.

Stake etme işlemini şu şekilde somutlaştırabiliriz: bir kişi cüzdanında stake desteği olan bir kripto para biriminden 100 birim bulundursun. Stake ödülü %10, stake süresi ise bir ay olsun. Varlık sahibinin 100 birimden bir ay boyunca sağladığı pasif kazanç 10 birim olacaktır.

Bu faaliyetin olumsuz yanı ise, kripto para dünyasının son derece değişken olması ve olası bir dalgalanmada kripto paranıza müdahale edemeyecek olmanızdır. Ancak buna rağmen, getirdiği zahmetsiz kazanç nedeniyle birçok yatırımcı tarafından tercih edilir.

Stake etme programı gerçekleştiren platformlar, stake koşullarını kendi iletişim kanallarından duyurur. Stake etmeyi destekleyen platformları araştırarak ve onların iletişim kanallarını takip ederek stake ödül programlarına (staking rewards program) katılabilirsiniz. Borsamız LaariCoin (LAAR) ve BitGreen (BITG) stake programlarını desteklemektedir. LAAR Stake Programı hakkındaki detaylara ulaşmak için buraya BitGreen Stake Programı hakkındaki detaylar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

UYARI: Bu makale bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Herhangi bir öneri veya tavsiye içermez. Lütfen yatırım kararı almadan önce kendi araştırmanızı yapınız. 

Leave a Reply