node nedir

Node, basitçe, bir cihazda yer alan blockchain kopyası olarak tanımlanabilir. Blockchain ağında bir iletişim noktası olarak belirli fonksiyonları yerine getirir. Bu ağa bağlanan bilgisayarlar, birbirleri ile etkileşim içinde oldukları için birer node’dur. Dağıtılmış bir özellik gösteren blockchain ağı içinde, alım satım işlemleri ve işlemlerin biriktirildiği bloklar hakkında bilgi alışverişini sağlar. Madenciler ile birlikte önemli bir güvenlik faktörüdür.

Nedir?

Bu kavram, farklı alanlarda farklı tanımlamalara sahiptir. Bu noktada blockchain node, blockchain ağında mevcut olanı kast eder. Bunlar, blockchain için hayati bir öneme sahiptir. Blockchain tabanlı kripto paraların aracı gerektirmeyen, eşler arası, merkeziyetsiz bir nitelikte olmasını sağlayan şeydir. Aşağıdaki başlıkta da açıklanacağı gibi, blok ve zincirlerin oluşturulmasında son derece önemli bir yere sahiptir. Node’lar blockchaini saldırı, güç kesintisi, çökme vb. durumlara karşı korur.

Node’ların sayısı arttıkça, blockchainin güvenlik ve bütünlüğü de onunla doğru orantılı olarak artar. Bu ağı tümüyle yok etmek zordur, sadece bir tane kopya ile bile işleyişine devam edebilir. Ancak, imkânsız da değildir. Örneğin bitcoin, ağının büyüklüğü nedeniyle çok fazla node’a sahiptir. O yüzden fark edilmeden zincir üzerinde değişiklik gerçekleştirilmesi imkânsızdır. Ancak tam tersi, yani çok fazla node’a sahip olmayan ağlarda söz konusu değişiklik gerçekleştirilebilir.

Full Node ve Madenci Node

Bu noktada iki türünden bahsedilebilir. Bunlardan ilki, full node; ikincisi ise madenci node’dur. Full node’da tüm blockchain kopyası kast edilir. Diğer bir deyişle, bir blockchainin başlangıcından bu yana içerdiği tüm transfer işlemlerini içerir. İşlemleri ve blokları doğrular. Madenci node ise, full node’lar tarafından onaylanmış işlemlerden bir blok yaratır ve geçerli bir hash bulursa ağa ekler. Bu bloğa onay veren kişiler ise full node’lardır.  Madenci node’lar, full node’ların aksine pahalı donanımlar kullanırlar. Full node’lar ise böyle bir şeye ihtiyaç duymaz.

Özetle, full node’lar blockchain ağı için bir kopya daha sağlayarak blockchain ağının güvenilirliğini artırır. İşlemleri ve blokları onaylar. Madenci node’lar ise, full node’lar tarafından onaylanmış işlemlerden bir blok yaratır ve blockchaine ekler.

Leave a Reply