Kripto para sektöründe özellikle kripto destekli kredilerle ön plana çıkan Nexo’nun kurucu ortağı Antoni Trenchev, geçtiğimiz günlerde Bloomberg’de bir programa katıldı. Trenchev, Bitcoin’in son yıldaki gelişimi, Blockchain alanındaki son gelişmeler ve yeni sistemin bankacılığın gelecekteki rolünü nasıl etki edeceği üzerine yapılan sohbette özellikle Bitcoin fiyatı için çapıcı açıklamalarda bulundu.

Röportajdan öne çıkan başlıklar şu şekildeydi:

  • Bitcoin, 2010’dan beri % 9.000.000 büyüdü ve 2020’nin sonunda kolayca 50.000 $ ‘a ulaşabilir.
  • Bitcoin’de son on yılda görülen büyüme, doların Reichsmark’a (1925’ten 1948’e kadar kullanılan alman para birimi) karşı yükselişine benziyor. Öyle ki 1920’lerde 1 dolar 5 Reichsmark’dan el değiştirirken bu takas, 4 milyar Reichsmark’a kadar yükseliş gösterdi.
  • Bitcoin “yeni altın” oldu – geleneksel pazarlarla ilgisi olmayan sistematik asimetrik getiri sağlayan istikrarlı bir yatırım.
  • ABD, Libra’nın kabulü konusunda tereddüt ederken, Çin hükümeti blockchain teknolojisinin dahil edilmesi ve dijital yuanın geliştirilmesi konusunda tüm hızıyla ilerliyor.
  • Çin hükümetinden gelen bu ilerleme, kripto paraların halk tarafından yaygın bir şekilde benimsenmesi ile birlikte, bankacılığın işleyişini değiştirebilir ve kripto paralar, aracı bankaların tahtını sallayabilir.

Antoni Trenchev: “Bitcoin Yıl Sonuna Kadar 50.000 Dolara Ulaşabilir”

Bitcoin’in geleceği hakkında sorulan soruda Trenchev, BTC’nin yılsonuna kadar kolayca 50.000 dolar fiyatına çıkabileceğini iddia etti. Buna gerekçe olarak ise en büyük katalizörü, Mayıs ayında gerçekleşmesi planlanan Bitcoin halving’i (blok ödül yarılanması) gösteriyor. Bitcoin arzını otomatik olarak azaltacak olan Bitcoin ödül yarılanması, bilindiği gibi 4 yılda bir gerçekleşiyor. Ve son halving olayından sonra Bitcoin fiyatında yüzde 4.000 oranında bir artış görüldü.

Bitcoin’in küresel finans piyasalarından bağımsız dinamikleri olduğuna inanan Antoni Trenchev, BTC’nin sistematik bir şekilde asimetrik yükselişini buna bağlıyor. Tezini ise doların 1920’li yıllarda zamanın hakim para birimi Reichsmark’a karşı nasıl devasa bir yükseliş göstermesiyle kuvvetlendiriyor.

Bunun yanında programda, Bitcoin’in kısa tarihi boyunca işlevsel olarak nasıl bir değişim geçirdiği de ele alındı. 2012 yılında Bitcoin ilk kez 1.000 dolar fiyatına ulaştığında, bir dijital token için 1.000 dolar ödemek insanlara çılgınca geliyordu. Bunun en büyük nedeni ise Bitcoin’in ortaya çıkış amacının bir ödeme yöntemi olmasıydı. Şimdilerde ise 8.000 dolar fiyatlarında el değiştiren BTC’nin servet aracı rolü daha ağır basmaya başladı.

Satoshi Birimi Bir Ödeme Aracı Olarak Değerlendirilebilir

Bu konuda görüşlerini dile getiren Trenchev, ilk fikrin Bitcoin ile kahve almak olduğunu ancak bunun gerçekleşmediğini söyledi. Son yıllarda ise ödeme aracından servet aracına geçiş yapan kripto paranın, altın ile kıyaslandığını söyledi. Ayrıca bu durum, fiyat hareketleri kıyaslandığında ciddi bir kabul gördüğü anlaşılabiliyor.

Altın’ın küresel olarak 8-9 trilyon aralığında bir pazarı olduğu biliniyor. Yeni altın olarak görülen Bitcoin’in bu pazar payının yüzde 10’una sahip olması durumu -ki bu yaklaşık 1 trilyona yakın bir sermaye değeri yapar- fiyatının 50.000 dolara ulaşması anlamına geliyor. 50.000 dolar tezini bu yaklaşımla da destekleyen Trenchev, sadece Bitcoin para birimi olarak düşünmeyi bırakıp BTC’nin en küçük birimi olan satoshi biriminin de değerlemeye alınması gerektiğini söylüyor. Böylece Bitcoin’in en küçük birimi, rahatlıkla bir ödeme aracı olarak işlev görebilir.

Merkez Bankası Dijital Parası Önümüzdeki 10 Yılın Gündeminde Olacak

Merkez bankalarının dijital paralara bakış açısını da değerlendiren Antoni Trenchev, bu konunun bu yıl ve önümüzdeki 10 yıl boyunca en önemli konulardan biri olacağını düşünüyor. Özelikle Çin’in bu alandaki teknolojik ilerlemesiyle ABD hâkimiyetini baskılayabileceğini söylüyor.

Diğer yandan paranın dijitalleştirmesi bankalar için bir devrim niteliğinde. Özelikle de bu yolla doların tahtını ele geçirme, hem ülkelere yapılan yaptırımların hem de bankacılık sisteminin gücünü zayıflatma potansiyeline sahip.

Özetleyecek olursak, Nexo kurucu ortağı Antoni Trenchev’in de üzerinde durduğu gibi önümüzdeki 10 yıl kripto paralar açısından bir alanda hareketli yıllar olacak gibi duruyor.

 

Leave a Reply