MGI Acquires One of the Oldest Telecom Companies in the Region | MGI Bölgedeki En Eski Telekom Şirketlerinden Birisini Bünyesine Kattı

By Mart 6, 2020Haberler

MARIA GROUP INTERNATIONAL

MARIA GROUP INTERNATIONAL (MGI) has acquired one of the oldest telecom companies in the region- CITI Telecommunications LLC, for an undisclosed amount. MGI Global CEO Mr. Thanveer Ummer said that the acquisition was in line with the multinational company’s long term strategy and that the company’s digital marketing brand- ‘yospace’ is already proving to be a valuable asset to the conglomerate.

“CITI Telecomunications LLC is a reputed company with a strong team, who have already proven their skills over their decades’ long presence in the local market. We are pleased that they will be bringing their talents to our group. Together, we have already created and launched ‘bibee’, a lightweight AI-backed business bot into the market, and we look forward to expanding our digital sector and its products further,” he said.
The telecom and digital marketing company has amassed a strong, profiled live database of over 30 million people over 17 years, with a total database of over 45 Million GCC residents.

Click here for more information.

MGI Bölgedeki En Eski Telekom Şirketlerinden Birisini Bünyesine Kattı

MGI Bölgedeki en eski telekom şirketlerinden biri olan CITI Telecommunications LLC’yi açıklanmayan bir tutar karşılığında satın aldı.

MGI Global CEO’su Thanveer Ummer satın almanın, çok uluslu şirketin uzun dönem stratejileri paralelinde ve şirketin dijital pazarlama markası “yospace”in an itibarı ile grup için değerli bir varlık olduğunu ispatlamış olması nedeni ile gerçekleştirildiğini söyledi.

CITI Telecomunications LLC’nin, yerel pazarda on yıllardır var olarak yetkinliklerini ispatlamış güçlü bir ekibe sahip, tanınmış bir şirket olduğunu belirten Ummer, “Yeteneklerini grubumuza getirecek olmalarından memnunuz. Birlikte şimdiden Sanal Zeka destekli bir iş yazılımı olan ‘bibee’yi yarattık ve piyasaya sunduk, dijital sektörümüzü ve ürünlerini daha da genişletmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

17 yıl boyunca 30 milyondan fazla kişinin bilgilerini toplayarak güçlü ve profillere ayrılmış canlı bir veritabanı oluşturmuş olan Telekom ve Dijital Pazarlama şirketi, toplamda 45 milyondan fazla GCC sakinin bilgilerini içeren bir veri tabanına sahip.

Daha fazla detay için buraya tıklayın.

Leave a Reply