Mastercard Merkez Bankalarının Kendi Dijital Paralarını Test Etmelerine Yardım Edecek

By Eylül 10, 2020Haberler
Mastercard Merkez Bankalarının Kendi Dijital Paralarını Test Etmelerine Yardım Edecek

Uluslararası ödeme sağlayıcısı Mastercard, dünya genelindeki merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC’ler) test etmelerine yardımcı olmak için sanal bir test ortamı kurduklarını açıkladı.

Mastercard’dan yapılan açıklamaya göre merkez bankalarının CBDC kullanım durumlarını değerlendirmeleri için lisanslı bir sanal test ortamı oluşturuldu. Platform, CBDC’lerin ihraç edilmesi, dağıtılması ve bankalar, finansal hizmet sağlayıcıları ve tüketiciler arasında değiş tokuş edilmesine izin verecek yapıda oluşturuldu.

Duyuruya göre, bu girişim, bankaların CBDC’lerin kendileri için uyumlu olup olmadığı belirlemeye yardımcı olacak. Aynı zamanda yerel veya bölgesel bazdaki tedavül olanaklarını test etmelerine olanak sağlayacak.

Yapılan duyuruda öne çıkan cümleler şu şekildeydi:

Sanal platform, merkez bankasının faaliyet gösterdiği ortama göre özelleştirilebilir ve böylelikle bir CBDC’nin mevcut ödeme ağlarıyla Örneğin kartlar ve gerçek zamanlı ödemelerle uyumu gibi nasıl arayüz oluşturabileceği de dâhil olmak üzere, bankalar ve tüketicilerle bir CBDC düzenleme, dağıtım ve değişim ekosistemi simülasyonu yapmalarına olanak tanır..

Proje, aynı zamanda bir merkez bankası dijital para biriminin günlük yaşamda nasıl kullanılabileceğini ve mevcut piyasada hangi formatın uygulanabilir olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Mastercard dijital varlık ve blok zinciri ürünleri ve ortaklıklardan sorumlu başkan yardımcısı Raj Dhamodharan, konuyla ilgili olarak şu yorumu yaptı:

Merkez bankaları, finansal katılımı teşvik etmekten ödemeler ekosistemini modernize etmeye kadar çeşitli amaçlarla dijital para birimlerini keşfetmelerini hızlandırdı.

Bunun yanında Mastercard’ın rakibi Visa, yakın zamanda kripto ve blok zincire yönelik platformdan bağımsız yaklaşım ortaya koydu. Bu gelişmeler neticesinde akıllara “küresel ödeme sağlayıcısı şirketlerin kripto endüstrisindeki yerlerini sağlamlaştırma zamanı geldi mi? sorusu geliyor.

kaynak: decrypt

Leave a Reply