Lightning Network, Bitcoin 2009 yılında doğarken Thaddeus Dryja ve Joseph Poon tarafından 2015 yılında yayınlanan bir bildiri kitabında önerilmiş; fikir, en ölçeklenebilir, düşük maliyetli ve çapraz blok zincir olarak görülen, Bitcoin Blockchain ağına dayanan bir anında ödeme sistemi olarak sunulmuştu.

Bitcoin Visa ile kıyaslandığında; Visa saniyede ortalama 2000 işlem gerçekleştirirken Bitcoin 1 MB’lık blok kapasitesiyle saniyede yalnızca 7 işlem yapabiliyordu. Bitcoin‘in Lightning projesi, bunu düzeltmek için iddialı bir proje olarak sahneye çıktı. Ayrıca son derece güvenilir ve üçüncü şahıslara fon teminatı atama riskini ortadan kaldıran anlık, yüksek hacimli mikro ödemeler için merkezi olmayan bir sistem. Görünüşe göre Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’le bir gün geçmeyi umduğu bu sistemler Bitcoin’in işlem sıklığında Visa ve Mastercard kadar ölçeklenebilir olabileceği anlamına gelebilir.

Bazı şirketler birlikte Lightning Network’ü ana akım haline getirmeye çalışıyor

Bitcoin merkezsiz olmakla birlikte Lightning Network’ün tehlikesi; BTC’nin, madencilerin, operatörlerinin ve benzerlerinin ellerinde olmak yerine Bitcoin’e yüklenen Silikon Vadisi’nin ellerinde merkezi hale gelmesi durumu. Bu, Bitcoin’in değerini birkaç kripto para sahibi tarafından gasp etmek için bir girişim halini alabilir. Yine de potansiyel olarak hala yüzlerce şirket, Lightning Network üzerinde duruyor ve gelişme aşamasında olmasına rağmen birkaç şirket bunu ana akım haline getirmeye çalışıyor. Çünkü bu sistem Bitcoin’i küçük ödemeler için pratik hale getirmeyi amaçlayan başarılı bir ikinci katman ölçeklendirme çözümü.

Lightning Network, benimsemeyi öneren Square Cash uygulaması ile kitlesel olarak ölçeklendirmenin potansiyel bir yolu. Bu durum açık Blockchain ile ölçeklenebilirlik ikilemlerini çözmeden önce kripto kabulünü yeni yollarla daha da hızlandırabilir.

Bitcoin’in saniyede yalnızca 7 işlem gerçekleştirebildiğinden bahsetmiştik. Bu durum ham TPS veya saniyedeki işlemler bakımından Visa’nın saniyede 50.000 işlemlik maksimum kapasitesiyle karşılaştırıldığında oldukça yetersiz duruyor. Öyle ki gerçek bir ödeme aracı olarak kullanılabilecek dijital varlık benimsenmesini de ciddi şekilde zayıflatıyor.

Lightning Network ise zincir dışı ödeme kanalları kullanarak daha hızlı mikro işlemlere olanak tanıyor. Bu zincir dışı yaklaşımı kullanarak daha az önemli kabul edilen işlemler ana zincirden gerçekleştirilir.

İşlemlerin sadece kişiler arasında olduğu ve tüm ağa yayınlanması gerekmediğinden neredeyse anında gerçekleşiyor. Teşvik edilmesi gereken madenciler olmadığı için işlem ücretleri ya çok düşüktür ya da yoktur. Bu daha sonra her şeyden önce ikinci katman ödeme protokolü olmak için gerçekten eşler arası bir senaryo haline gelebilme potansiyeline sahip. Karşı tarafın kanaldan çıkması için işbirliği gerektirmiyor. Her iki taraf da kanalı tek taraflı olarak kapatarak ilişkilerini sonlandırma seçeneğine sahip.

Bitcoin için ödeme ve ağ kanalları teoride kulağa hoş geliyor ancak Bitcoin’in merkezsiz doğasına aykırı yeni sorunları da beraberinde getiriyor.

Lightning NetworkLightning Network yeni kripto ekonomisi devrimi mi?

Bu teknoloji aslında Bitcoin için tasarlanırken, şu anda Litecoin, Stellar, Zcash, Ether ve XRP gibi bir dizi kripto para için de geliştirilmekte. Bu yeniliğin, daha önce hiç olmadığı gibi kripto paraların genel olarak benimsenmesini teşvik etmesi de muhtemel.
Sistemin kullanılmasıyla elde edilen zincir dışı işlemler ana Bitcoin Blockchain’inde iki giriş içerir; biri iki taraf arasında özel bir ödeme kanalı açmak, diğeri de kapatmak için. Ödeme kanalı, iki kullanıcı arasında zincir dışı işlem yapmalarını sağlayan özel bir kanaldır. Örneğin; Square’in nakit uygulaması, bireylerin ve işletmelerin çevrimiçi bir takma ad üzerinden para gönderip almalarını sağlayan bir mobil uygulamadır. Yine bu yıl içinde Twitter’a eklenen “Tippin.me” servisi de iyi bir şekilde karşılandı. Bu gibi şirketler, eşler arası değiş tokuşları hızlı izlemek için Lightning Network kullanabilmekteler.
Lightning Network, yüksek hacimli ve yüksek hızda işlem yapabilen güvenli bir katılımcı ağı oluşturmak için Blockchain’in yerel akıllı sözleşme (komut dosyası) dilini kullanmayı amaçlıyor. Esasen bu teknoloji hızlı aramada konuşmak istediğiniz bir kişiye sahip olmak gibi: örneğin, sadece ‘1’ tuşuna bastığınızda arkadaşınızı arayabilmek gibi. Bitcoin Lightning’in mantığı basittir. Blockchain’deki her bir işlemin kaydını tutmamız gerekmez. Katman 2 inovasyonu, sadece Lightning Network ile değil, aynı zamanda Bitcoin ve ölçeklenebilirlik için açık Blockchain’lerde birçok yoldan gerçekleşmektedir. Ayrıca Lightning Network ekosisteminin popüler olan mobil uygulaması da BlueWallet’tir.

Mikro kripto para ödemeleri

Mikro ödemeler olasılığı ile yeni pazarlar açılabilir. Lightning Network böylece gözetim riski olmadan 1 Satoshi’ye kadar para göndermek için kullanılabilir.

Bitcoin Blockchain’i şu anda bundan yüzlerce kat daha yüksek bir asgari çıktı boyutu uyguladığından ve mikro ödemeleri pratik yapmayan işlem başına ücreti bulunduğundan Lightning Network’ün belirli işlemlerde kitlesel adaptasyonu gerçekten umut verici olacaktır.

Leave a Reply