Lightning Network Neden Arka Planda Kaldı?

By Eylül 30, 2020Bitcoin, Blockchain

lightning-network-neden-arka-planda-kaldiBitcoin ilk piyasaya sürüldüğünde dijital nakit olarak tanıtılmıştı. Ancak, bir ödeme sistemi haline gelmesi için ağın daha fazla işlem gerçekleştirmesi gerekiyor. Bitcoin, işlem süresi açısından ödeme devleri Visa ve Paypal ile karşılaştırıldığında geride görünüyor.

Visa saniyede 1700, Paypal 115 işlem gerçekleştirebilirken Bitcoin sadece 7 işlem gerçekleştirebiliyor. Bitcoin’in mevcut işlem hacmi Visa ile karşılaştırılamaz, ancak eşit koşullarda kıyaslanırsa Bitcoin ağı tıkanır ve kullanıcılar haftalarca işlemlerinin gerçekleşmesini bekleyebilir. Mevcut haliyle Bitcoin, ölçeklenemez durumda ve bir ödeme aracı olmaya uygun değil.

Bitcoin’in bu sorununu aşmak için Lightning Network tanıtıldı. Lightning Network, Bitcoin’i yüksek işlem sayısında ölçeklenebilir hale getirdi ve üçüncü taraf aracılığını ortadan kaldırdı. Bu yenilik ile birlikte, ilk piyasaya sürüldüğü yıllarda Bitcoin satın almış olmanın önemi daha da artmış oldu. Son 90 günde, Lightning Network’te saniyede gerçekleştirilebilecek işlem sayısı %33 artarak 12 milyon dolara yükseldi. Ancak buna rağmen, Lightning Network arka planda kalmaya devam etti.

Ethereum Destekleniyor

Bu durumun öne çıkan sebeplerinden biri, birçok kişinin Ethereum’u bir ödeme aracı olarak desteklemesi. Bu kişilerden biri de önde gelen kripto para fenomenlerinden biri olan Bitcoin.com’dan Roger Ver.

Ver geçtiğimiz günlerde “Ethereum üzerinde Lightning Network’e kıyasla neredeyse 100 kat daha fazla Wrapped Bitcoin (WBTC) olması, LN’nin BTC’yi ölçeklendirmede başarısız olduğunu gösteriyor.” şeklinde bir tweet atmıştı. Wrapped Bitcoin, 1:1 oranında Ethereum ağında oluşturulan ve Bitcoin’i temsil eden bir kripto paradır.

Aslında Ver, Lightning Network eleştirisi yapmaktan ziyade Ethereum’a destek olsa da, ödeme sorununu çözmek için altyapıya ihtiyaç duyulması gibi bazı dezavantajlar barındırıyor. Örneğin Lightning Network Bitcoin’in benimsenmesini artırmayı hedefliyor. Ancak Venezuela gibi ülkeler düşünüldüğünde, bir işlem gerçekleştirebilmek için internet bağlantısına ihtiyaç duyulması, onu üçüncü dünya ve diğer gelişmekte olan ülkeler için işe yaramaz hale getiriyor. Kanal finansman limitleri ve kanalların yeniden kullanılamaması ise büyümeyi engelleyen diğer iki zorluk olarak ortaya çıkıyor.

Bir ödeme kanalı açıldığında, bir daha yeniden kullanılamıyor. Mevcut submarine swapleri, kanalları yeniden kullanmak için kullanılabilse de mevcut kanal limiti (0.16 BTC) ile zaman alan ve maliyetli bir süreç haline geliyor. Lightning Network’ün güvenli olup olmadığı da başka bir soru işareti olarak ortaya çıkıyor. Ancak tüm bunlara rağmen, iyimser Bitcoin maksimalistleri ve ilk yıllarında Bitcoin benzeri varlıklar arayan yeni kripto para yatırımcıları için Lightning Network önemli bir değerdir.

Kaynak: AMBCrypto

Leave a Reply