Kripto para nedir” sorusu, son yılların en popüler sorularından biridir. Kripto para (coin), kısaca, paranın dijital versiyonu olarak açıklanabilir. Tıpkı para gibi, bir değişim/takas değeri vardır. İstediğiniz kişiye para göndermenize veya alışveriş yapmanıza olanak sağlar. Kriptografi tekniklerini kullanır ve son derece güvenlidir.

Kripto paralar, işleyişini blockchain denilen sistem üzerinde sürdürür. Blockchain, kişilerin birbirine güvenmesinin bir zorunluluk olarak ortaya çıkmadığı bir sistemdir ve kullanıcıların aracısız olarak birbirileri arasında kripto para alışverişi yapmasını mümkün kılar. Üstelik bunu, son derece kompleks bir takım kriptografik yöntemler ile gerçekleştirdiği için de oldukça güvenlidir.

İlk ve en popüler kripto para Bitcoindir. Ethereum, Ripple, Litecoin ve Dogecoin gibi altcoinler de öne çıkan kripto paralardan yalnızca birkaçıdır.

kripto para nedir

Kripto Para Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kripto para nedir sorusunu, kripto paranın bu denli popülerleşmesine neden olan iki öne çıkan özelliği ile cevaplayabiliriz. Öncelikle kripto paralar, üzerinde yükseldiği blockchain ağının bir getirisi olarak, merkeziyetsiz bir özellik gösterir. Blockchain ağı, dünyanın çeşitli noktalarında yer alan iletişim noktalarının (node) birbiri ile kurduğu iletişim aracılığıyla faaliyetini sürdürür. Diğer bir deyişle, işlemlerin yer aldığı bilgi tek bir noktada tutulmaz. Bu bilgilerin yer aldığı birden fazla iletişim noktası vardır ve bu özelliği de onu son derece güvenli kılar. İkinci olarak da herhangi bir otoriteye bağlı olmamasından bahsetmek gerekir. Kripto paralar, devlet gibi merkezi bir otoriteye bağlı değildir. Bu da üzerinde kontrol kurmanın oldukça zor olduğu anlamına gelir. Finansal krizler göz önünde bulundurulduğunda, kripto paraların neden bu yönüyle öne çıktığı anlaşılabilir.

Kripto Para Nasıl Satın Alınır?

Kripto para nedir kadar popüler bir diğer soru da “kripto para nasıl satın alınır” sorusudur. Kripto paralar, kripto para borsaları üzerinden kolaylıkla satın alınabilir. Ancak, işlem yapacağınız ve kripto paranızı bir yatırım olarak tutacağınız borsa konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Yani, sadece hangi kripto paraya yatırım yapacağınızı değil; hangi borsa ile gerçekleştireceğinizi de araştırmalısınız. Kripto paralarınızı, güven ve altcoin miktarı gibi yönleri ile öne çıkan Sistemkoin borsasından kolaylıkla satın alabilirsiniz.

Leave a Reply