Kripto Para Market Sermayesi Yükselmeye Devam eder mi? Kritik Seviyeler Neler

Kripto para market toplam sermaye değeri dün günü 249,7 milyar dolar seviyesinde kapatırken yüzde 1’e yakın oranda bir gerileme gördü. Ancak bugün baktığımızda sermaye değerinin 255 milyar dolara çıkan fiyatıyla yeniden yükselişe geçtiğini görüyoruz.

Günlük grafikte incelediğimiz kripto para toplam sermaye değeri, özellikle yeni yılın ilk haftasından başlayan yükselen bir trend içerisinde bulunuyor. Aralık 2019 dönemine baktığımızda ise net bir şekilde bir akümülasyon dönemi olduğunu görüyoruz.

Şimdi bu içinde bulunduğumuz toplam sermaye değerini teknik olarak inceleyerek kripto paralar için referans olabilecek kritik sermaye değerlerini tespit etmeye çalışalım.

Günlük Kripto Para Market Sermayesi Grafiği

Günlük kripto toplam market grafiğine baktığımızda piyasanın 19 Ocak tarihinde görülen son zirve rakamını (252 milyar dolar) yeniden test ettiğini görüyoruz. 19 Ocak zirvesi sonrası kısıtlı bir düzeltme gören toplam sermaye tutarı Fibonacci düzeltme seviyelerine göre Fib 0,382 değerine (ort. 223,8 milyar dolar) kadar bir düşüş gördü.

Ardından yeniden yükselişe geçen piyasa değeri, yeni bir zirve fiyatı için hazırlanıyor olabilir. Kaldı ki düzeltmenin sonlandığı Fib 0,382 değeri aynı zamanda günlük Bollinger orta bandına denk gelen bir destek alanına sahip. Ayrıca düzeltmenin kısıtlı kalması piyasanın daha yüksek zirveler görmesi için önemli bir ipucu olabilir.

Yükseliş senaryosunda bir önceki zirve ve düzeltme noktası referans alınarak belirlediğimiz Fibonacci seviyelerine göre 252 milyar doların üzerinde bir sermaye değeri kapanışı sonrası 270 milyar dolar seviyesine kadar bir yükseliş görebiliriz.

Önümüzdeki günlerde ayrıca 245 milyar dolar ilk destek seviyesi olarak gözükürken 240 milyar dolar 2. destek seviyesi olarak gündemini koruyor. Yeni bir düzeltme hareketi ise yine Fibo değerlerine göre 250,4 milyar dolar seviyesinin altında bir günlük kapanışla gelebilir.

Leave a Reply