Kripto Para Endüstrisini Etkileyebilecek 2020 Trendleri

By Şubat 11, 2020Altcoin, Bitcoin, Haberler

Kripto Para 2020 trendleri Finansal piyasalarda ticaret bir zamanlar ülkelerin büyük finansal kuruluşları ve Broker’lar aracılığıyla gerçekleşen bir sistemdi. Ancak internetin gelişimi ve teknolojik ilerlemeler durumu tümden değiştirdi. Son 10 yılda ise finansal alana yeni bir enstrüman daha katıldı. Kripto para ekosistemi, bu kısa süre zarfında teknolojinin de hızlı gelişimiyle artık daha erişilebilir hale geldi. Dünya büyük bir hızla paranın dijitalleştirilmesine doğru giderken birçok kurum ve birey piyasaya dâhil olmaya devam ediyor. Hatta ülkeler kendi kontrollerinde bir dijital para çıkarmak için çalışmalara başladı bile.

kripto para 2020 trendleriKripto Paralar için  2020 Trendleri

Buna göre 2020 kripto para trendleri için bir dizi gelişmeye sahne olacak. İşte onlardan öne çıkanları sizler için derledik.

Bitcoin halving

Bitcoin ağında her 4 yılda bir gerçekleşen blok ödülü yarılanmasının (halving) 3.sü 2020 Mayıs ayında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu durum Bitcoin arzını direkt olarak azaltacak bir gelişme olduğu için hem Bitcoin hem de altcoin’leri dolaylı yoldan etkileyecek bir konu.

Şu an Bitcoin blokzincirde günlük ortalama 144 blok çıkarıldığı biliniyor. Blok başı ödül tutarı 12,5 Bitcoin olduğu için bu günde 1.800 Bitcoin’in tedavüle çıkması anlamına geliyor. Yani şu anki değeriyle her gün yaklaşık 17,5 milyon dolar değerinde Bitcoin piyasaya çıkıyor.

Halving sonrası ise bu rakam, ortalama 900 Bitcoin’e düşecek ve Bitcoin’de arzında bir azalma meydana gelecek. Arz talep kanuna göre ise diğer faktörler sabit tutulduğunda varlığın fiyatında bir artış bekleniyor. Yılbaşından bu yana Bitcoin fiyatı 6.900 dolar dip fiyatından şu anki 9.800 dolara yükselerek ortalama yüzde 40 bir artış gördü. Bazı kesimler bunu halving fiyatlaması olarak görürken geçmiş verilere bakıldığında halving sonrası çok daha yüksek oranlı değer artışı öngörüyorlar.

Merkez Bankası Dijital Parası (CBDC)

Şirketler ve bireyler kripto para piyasasına entegre olmaya başlarken diğer yandan ülkelerin de bu alanda çalışmalar yaptığını görüyoruz. Bu konuda en ciddi çalışma ise Çin Merkez Bankası’ndan geliyor. Çin, DCEP adını verdiği kendi kontrolündeki dijital parasını 2020 yılında piyasaya sürebilir.

Listede Türkiye’de dâhil olmak üzere birçok ülke kendi dijital parası üzerine çalışmalara başlamış durumda. Ancak Merkez Bankası Dijital parasının (CBDC), merkezi yapısından ötürü kripto paraların doğasından farklı bir sisteme sahip olacağı da bir gerçek. Yine de kullanacağı Blockchain sistemi, toplumun dijitalleşen para sistemine düzenlemelerle daha kolay adapte olması açısından kripto para ekosistemine de katkı sağlaması muhtemel.

Merkezsiz Finans (DeFi)

Kripto para ticaretinin en önemli avantajlarından biri merkezsiz olması olarak görülüyor. Piyasada henüz başlangıç aşamasında olan merkezi olmayan finans projeleri ise yatırım açısından gelecek vaat eden türden. Öyle ki paranın dijitalleştirilmesi, bu girişimleri de ön plana çıkaracak gibi duruyor.

Bu sektör, gelecekte iş yapma şeklini tamamen değiştirebileceği için fintek alanında devrim yaratacak bir eğilim. Aynı zamanda birçok kişi için daha iyi bir finansal çözüm alanı oluşturduğundan kripto para sektörünün gelişimini ileriye taşıyacak bir faktör. Buna göre 2020 yılında DeFi alanında faaliyet gösteren kripto para projeleri, sektörde parlayabilir.

Libra Lansmanı

Haziran 2019’da Facebook, Libra olarak bilinen kendi kripto para birimini başlatacağını açıklamıştı. Ancak bu, sosyal medya platformunun zaten alanında çok etkili olduğuna inanan birçok kişi tarafından iyi karşılanmadı. Bununla birlikte, Libra modelinin Bitcoin gibi para birimlerinden daha istikrarlı olabileceğini düşünenler de vardı.

Ancak bu duyuru, özellikle Avrupa ülkeleri ve Amerika tarafından ağır bir siyasi tepkiyle karşılandı. Facebook’un bu yolla küresel anlamda ekonomiyi etkileyebileceğini düşünen siyasiler, lansmanın önündeki en büyük engeli oluşturuyor. 2020 yılında yürürlüğe girebilecek düzenlemeler başta Libra olmak üzere benzer online para birimlerinin gelişimini direkt etkileyecektir.

Ethereum 2.0

2020 yılında kripto para sektörü için diğer bir dönüm noktası ise Ethereum 2.0’ın piyasa sürülmesi olarak gözüküyor. Bitcoin’deki halving süreci kadar Ethereum 2.0’da piyasanın en büyük altcoin’i için son derece önemli bir gelişme.

2015 yılında piyasaya çıkan Ethereum için yol haritasında 4 önemli aşama bulunuyordu. Bunlar; Frontier, Homestead, Metropolis ve Serenity aşamaları olarak belirlenmişti.

Frontier, ağın ilk yapısını oluştururken, bu temelin üzerine 2018 yılına kadar Homestead güncellemesi oturtuldu. 2018 yılı sonrası ise güncelleme metropolis olarak devam etti. Bu aşama, Bizans ve Konstantinopolis gibi iki büyük geliştirme içeriyordu.

Şimdi ise Ethereum ağı, 2019-2021 yılları arası gerçekleşmesi planlanan Serenity aşamasında bulunuyor. Bu güncelleme, Ethereum 2.0’ı daha güvenli ve daha hızlı bir yazılım haline getirecek. Aynı zamanda Ethereum 2.0, Proof of Stake (PoS) –hisse ispatı– zincirinin yanı sıra bazı önemli özelliklere de sahip olacak. Sektörde öncü olacak bu gelişmelerin, aynı zamanda kripto paraların büyümesini hızlandırması bekleniyor.

Bu, artan güvenlik ve daha hızlı işlem işleme ihtiyacı daha belirgin hale geldiğinden, Bitcoin ve altcoin’lerde de gelişimin aynı orantıda olması muhtemeldir.

Kripto para 2020 Trendleri gelecek 10 yıl için temel oluşturabilir

Bu gelişmeleri göz önünde bulundurarak 2020 yılının endüstri için son derece hareketli geçebileceğini söyleyebiliriz. Dijital paraların günlük yaşama daha fazla entegre olacağına dair bir dizi trend var. Kurumlar artık dijital paranın hızının ve düşük maliyetinin farkına varmış durumdalar. Bu entegrasyonu da topluma uygulama konusunda geç kalmayacaklar gibi duruyor.

Leave a Reply