Dijital para birimlerini saklama, gönderme ve alma işlevleri bir kripto para cüzdanı aracılığıyla yapılır. Cüzdan denilince akla fiziksel kullanımında banknot veya kredi kartını taşımak için kullanılan aksesuarlar gelirken, bu cüzdanlar genel ve özel anahtarları saklamak için kullanılır. Genel anahtarlar bir ağdaki hesabınızı tanımlar, özel anahtarlar ise bir ödemenin haklı alıcısı olduğunuzu kanıtlar.

Kripto Cüzdan Çeşitleri

Kripto para birimleri çeşitli şekillerde saklanabilir. Kripto para cüzdanı türleri ise şu şekilde açıklanabilir.

Kripto Para Cüzdanı Yazılımları

Bazı kripto cüzdanlar PC’lere ve Mac’lere indirilebilir. Bazı durumlarda, kullanıcılar cüzdanlarına yalnızca o tanımlandığı makineden erişebilir. Bu, içindeki fonları daha güvenli hale getirmesine rağmen, bir makine arızalanırsa veya virüs girmesi durumunda sorunlara neden olabilir.

Ağ Üzerinde Bulunan Kripto Para Cüzdanları

Alternatif olarak, internet bağlantısı olan herhangi bir cihazdan erişilebilen üçüncü taraflarca çalıştırılan kripto cüzdanları da kullanmak mümkündür. Bu, kolay kullanımı açısında son derece avantajlı olmasına ve bir online banka hesabına benzemesine rağmen, güvenilir bir sağlayıcı bulmak bu noktada son derece önemlidir. Bu şirketler özel anahtarlar depolayacağından teorik olarak fonların çalınması riskiyle karşı karşıya kalınabilir. Bu tür platformlar, bilgisayar korsanlarının hedefindeki platformlardır.

Kripto Para Cüzdanı Uygulamaları

Birçok şirket, artık kripto cüzdanlarını akıllı telefonlar için kullanılabilir hale getirdi. Bu, hareket halindeyken ödeme yapmak için son derece yararlı bir özellik.

Kripto Cüzdanı Donanımları

Online cüzdanlara güvenmekte zorluk çekenler için, özel anahtarları USB belleklerde veya özel donanım kripto cüzdanlarında saklamak mümkündür. İnternet’e yalnızca işlemler yapılırken bağlandıkları için, fonların kötü niyetli kişiler tarafından hedeflenmesi riski son derece azalır. Bu tür kripto para saklama şekline soğuk depolama da denilmektedir.

Kripto Cüzdanlarını Güvende Tutmak için Alınması Gereken Önlemler

Tıpkı tanımadığınız birine şifrelerinizi söylemeyeceğiniz gibi, kripto para kullanıcılarının fonlarını güvende tutmak için alması gereken bazı önlemler vardır.

Masaüstü, bulut tabanlı veya mobil cüzdan kullanan kişiler için, kısa vadeli işlemleri kapsayacak kadar az miktarda kripto para bulundurmak ve geri kalanı soğuk depolama şeklinde tutmak, alınması gereken önlemlerin başındadır.

Oturum açma işlemi sırasında bir kullanıcının kimliğinin iki farklı şekilde doğrulandığı iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmak bir hesabın korunmasına yardımcı olabilir. Aynı şekilde, meşru bir kripto cüzdan sağlayıcısı gibi görünen sahte e-postalar için uyanık olmak da önemlidir. Kimlik avı saldırıları olarak bilinen bu kötü amaçlı iletiler, şüpheli olmayan kullanıcılardan kullanıcı adlarını ve parolaları tespit etmek için dağıtılır. Kullanılan yazılımı güncel tutmak ise kullanıcıları güvenlik açıklarına karşı koruyacak diğer bir yöntemdir.

Türkiye’nin önde gelen kripto para borsalarından biri olan Sistemkoin ise kullanıcı fonlarının emniyeti için güvenliği her zaman ön planda tutmakta. Bu bağlamda kullanıcılar, hesaplarına giriş için iki faktörlü kimlik doğrulama özelliğini kullanabilmektedir. Bunun yanında Sistemkoin’de ek bir özellik de coin çekimlerinde kullanılan pin özelliğidir. Herhangi bir güvenlik ihlali sonucu mail adresiniz ve hesaba giriş bilgileriniz kötü niyetli kişilerin eline geçse dahi kullanıcının kendisinin belirleyeceği pin kodu bilinmeden hiçbir çekim işlemi yapılamaz.

Anti phishing kod sistemini de kullanan Sistemkoin, bu sayede size gelebilecek olan sahte/dolandırıcı mailleri hızlıca tespit etmenize izin verir. Ayrıca Sistemkoin kripto para borsasında fonlar, soğuk cüzdanlarda muhafaza edilmektedir.

Leave a Reply