İnternet ve Blockchain 2/4: İnternet ve Blockchain devriminin ilk günlerinde yaşanan benzer zorluklar 

By Kasım 14, 2019Blockchain, Nedir
internet ve blokchain

Yeni ortaya çıkan teknolojilerin ilk aşamalarında, çığır açan uygulamaların ve kitlesel kabullerin gelişimini sınırlayan ölçeklenebilirlik, maliyet ve eğitim konusunda sık sık zorluklar yaşanır. Bununla birlikte Blockchain’de de görülen bu zorluklar, genellikle internetin gelişiminde tanık olduğumuz gibi ve zaman içerisinde benzer teknolojik ilerlemeler ile çözülmektedir.

Günümüzün hızlı İnternet bağlantısına rağmen internetin ilk günleri ölçeklenebilirlik ve maliyet açısından zorluklar bulunuyordu. 1996’da, AOL’un İnternet hizmeti çok sayıda İnternet kullanıcısını desteklemekte başarısız oldu ve on dokuz saat boyunca çöktü. Bu noktada, insanlar her gün giderek daha fazla çevrimiçi olmaya başlıyorlardı. AOL, Prodigy, CompuServe ve MSN gibi diğer rakipler arasında ülkenin en büyük internet servis sağlayıcısıydı. İnternet çöktü demek belki doğru olmaz ancak erişim yetkisi geçici olarak durdu ve günlük yaşamlarında internette gezinmeye alışmaya başlayanlar için bu çok önemli bir durumdu.

Bu CryptoKitties zincirinin Ethereum‘da zincir içi işlem hacmini arttırdığı ve ağı tıkadığı Aralık 2017’de Blockchain dünyasında olanlarla benzer bir durum olarak görülebilir. Çoğu kullanıcı, toplulukta çok fazla kafa karışıklığı ve sıkıntıya neden olan yüksek miktarda ücret vermeye istekli olmadıkça, blok zincir üzerinden işlemlerini gerçekleştiremedi. Ethereum ağ sıkışması, çoğumuzun daha karmaşık kullanım durumlarına hizmet ederken şu anki blok zincir teknolojisinin mevcut ölçeklenme eksikliğini fark etmesini sağlasa da internetin ve Blockchain’in ilk günlerinde gerçekleşen ölçeklenebilirlikteki bu başarısızlıklarının her ikisi de bu teknolojilerin birkaç yıl içinde ne kadar önemli hale geldiğinin onaylar nitelikteydi. İlk uygulayıcılar ve büyüyen kullanıcı tabanı talebini desteklemek için daha iyi ölçeklenebilirlik çözümlerine duyulan ihtiyaç neredeyse zorunlu hale geldi.

Bu tarz yeni akımların başlangıç dönemlerinde en ciddi sorunu maliyetler oluşturuyor

İnternetin ilk günlerinde ve Blockchain endüstrisinin şu anki durumu sırasında yeni bir girişim ​​başlatmanın yüksek ağ ücretleri ve maliyetleri de benzerdir. O zamanlar, çevrimiçi olma süreci, tüm çevrimiçi hizmetlerin insanların girmesi için yerel bağlantılar ağının tutulduğu bir modem ve bir telefon hattını gerektiriyordu.

Zamanla DSL ve geniş bant bağlantıları, internet hızını arttırdı. 2014 yılına gelindiğinde internet hızı, 1999’a kıyasla 200 kat daha hızlı ve yüzde 90 daha ucuzdu. Benzer şekilde, yıllar içinde kablosuz mobil telekomünikasyon hızının 1Mbps’den daha düşük olmasına tanık olduk. 4G teknolojisi ile 25Mbps’ye, müzik ve video akışı gibi cep telefonuyla yeni servislerin kullanımı gerçekleşti. Zamanla, ölçeklenebilirlik ve maliyet çerçevesindeki sınırlamalar yavaş yavaş kaldırılarak daha karmaşık ve bant genişliği yoğun uygulamaların pratik ve uygulanabilir olması sağlandı.

Ölçeklenebilirlik farklı bir zorluk olarak karşımıza çıkıyor

Blockchain dünyasında, ölçeklenebilirlik ve maliyet konusundaki zorlukların daha karmaşık kullanım durumlarının ve büyük kullanıcı tabanının pratikliğini engellediği teknolojinin gelişim döngüsünün henüz başındayız. Düşük ölçeklenebilirlik, geliştiricilerin veya kullanıcıların, bekleme süresini azaltmak için sıradaki diğer işlemlerin önüne geçmek için daha yüksek ücret ödemeleri gerektiği anlamına geliyor.

Şubat 2019 itibarıyla ortalama işlem ücretleri, zincir içi oyunlar gibi daha karmaşık dApp’ların yer aldığı Ethereum Blockchain’i için kabaca 0.13 dolardır. Her hareket zincirinde ihtiyaç duyulmasa bile artan Blok zincir sayısını ve gün boyu yapılan işlemlerin desteklenmesi için Blockchain’in genişlemesi aciliyeti olan bir durum gibi gözüküyor. Çok sayıda proje, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve merkezsizlik arasında değişken takaslar ile Blockchain işlem hızını ölçeklendirmek için farklı yöntemler üzerinde çalışıyor. En son EOS ve TRON ana ağ lansmanları ile (sırasıyla 4.000 ve 750 TPS), son birkaç ay içinde piyasaya sürülen daha karmaşık dApp’ların arttığını gördük ve bu eğilimin daha ölçeklenebilir Blockchainler piyasaya sürdüğü için devam etmesini bekliyoruz. Genel olarak bant genişliğini kademeli olarak arttırarak yıllar içerisinde yeni kullanım durumları ve hizmetleri sağlayacak şekilde Blockchain’de işlem maliyetlerinin azaltılması bekleniyor.

Ek olarak, blok zincir başlatılmasının maliyetinin de zamanla azalacağını tahmin ediliyor. İnternet devrimi sırasında, başlangıçta ortalama faaliyete başlama maliyeti, yıllar içinde büyük ölçüde azaldı. 1999’da 5 milyon dolardan 2005’te 500 bin dolara, 2010 yılında ise ortalama 50 bin dolara kadar düştü. İlk maliyet düşürücü açık kaynak kodunun ortaya çıkması ve yatay hesaplama (pahalı sunucu ve depolama satın almanıza gerek kalmama durumu) bunu tetikledi. Ardından, ikinci maliyet düşüş dalgası bulut bilişimin olgunlaşmasından ve AWS(Amazon Web Services) tarafından popüler hale getirilmiş web depolaması (S3), işlem gücü (EC2) ve bulut üzerindeki trafiğe (otomatik ölçeklendirme) bağlı olarak ölçekleme veya küçültme yeteneği sağlayarak gerçekleşti.

Önde gelen araştırma ve danışmanlık şirketlerine göre, kurumsal blok zincir kavramlarının ispatlanması, 275 bin dolarlık bir başlangıç ​​maliyetine sahip ve bu miktar birkaç milyon dolara kadar çıkabiliyor. Blockchain’e (Ethereum, NEO, EOS vb.) bağlı olarak, basit blokların kamu blok zincirlerindeki dağıtım ve işlem ücretleri size 30 bin – 85 bin dolara mal olacak ve bu da mevcut ortalama Blockchain yetenekleri için yetersiz ve pahalı kalacaktır.

İnternetin gelişimine benzer şekilde, aynı zamanda blok zincir işlem hızının işletme tarafında daha ölçeklenebilir, daha ucuz, daha dolu platformlar haline geldiğinden, Blockchain projelerinin başlatılmasında maliyet düşüşü görülebilir. Ayrıca yeni geliştirme platformu, ara katman ve geliştirici araçları piyasaya sürülmekte ve daha fazla geliştirme yeteneği de blok zincir alanına taşınmaktadır.

Leave a Reply