İnternet ve Blockchain 1/4: Devrim niteliğindeki İnternet ile Blockchain’in benzerlikleri

By Kasım 5, 2019Blockchain, Nedir
internet ve blokchain

Toplumun teknolojik yaşam döngülerini ve Blockchain endüstrisinin geleceğini daha iyi anlamasını sağlamak için İnternet ve Blockchain devrimleri arasında benzerliklere bakılabilir.

İnternet devriminin ilk başarılı ürünleri

İnternet devrimi sırasındaki ilk başarılı ürünler, teknolojinin teknik özelliklerini soyutlayan ve ilk uygulayıcılara kolaylık sağlayan ürünlerdi.

İnternetin ilk günlerinde ilginç şekilde büyük firmalar yanlış bir odaklanma içine girmişti ve geleceğin etkileşimini akıllı televizyonlarda olduğuna inanıyorlardı. Evde görüntülü sohbetler aracılığıyla etkileşime geçin, filmler kiralayın, vb… gibi. Bugün bilgisayarınızda yapabileceğiniz her şeyi yapın. Bu yanlış yönlendirme, o zamanlar, bilgisayarların 60 yıldan fazla bir süredir var olan ve herkesin evinde bulunan TV’lere kıyasla çok küçük bir benimseme oranına sahip olması nedeniyle olmuş olabilir. Ayrıca web’in ilk versiyonu genel halk tarafından kullanılmayacaktı. Genel popülasyonun halka ulaşması için kolay ve rahat bir yol sağlayan ürün teknolojisinde erken başarıya ulaşan ürün, insanların genellikle fark etmediği bilgi otoyolunun zaten orada olduğu bilgisayarlar olacaktı.

Doksanların başında Süper Hesaplama Uygulamaları Ulusal Merkezi’nde (NCSA) öğrenci olan Marc Andreessen, interneti halk arasında yayılma potansiyelini gördü. Düzenli kullanım sağlayan daha basit ve kullanıcı dostu bir tarayıcı oluşturmak istedi. Ve kişisel bilgisayarları ile web’de sörf yapmak için rahatça gezinmeyi sağlayan Mosaic’i geliştirdi. 93’ten 94’e kadar web sitesi yüzlerce kişiden on binlerce kullanıcıua ulaştı ve Mosaic, 3 milyon kullanıcısı ile hızlı bir şekilde web’deki en büyük şey oldu.

Bir şekilde Mozaic tarayıcısının internet teknolojisinin genel popülasyona erişimini sağladığı için bu ağ tavuk-yumurta gibi bir ilişkinin benimsenmesine yardımcı olduğu söylenebilir. Daha sonra Marc Andreessen, kar amacı gütmeyen özel bir şirket olarak rakip İnternet tarayıcısı Netscape’i (1994) geliştirdi. Netscape on sekiz ayda 38 milyon kullanıcıya ulaştı ve rekor sürede tarihin en hızlı büyüyen ilk dot-com şirketi oldu. Silikon Vadisi ve Wall Street, Netscape’in hızlı başarısıyla hemen büyülendi ve bir dizi teknoloji girişiminin benzer bir yolu izlemeye çalışacağı “Internet Big Bang” ini tetikledi.

Blockchain dünyasının ilkleri internetin ilk şirketlerini andırıyor

Blockchain dünyasında ise Bitcoin (2009) ilk uygulamaydı ve meraklı kullanıcı dalgası da teknik taraftaydı. Kripto para biriminin ilk yıllarında, genel nüfusun Bitcoin’e erişmesi ve değiş tokuş yapması için basit bir yol yoktu. Ardından 2011 yılında Coinbase geldi ve üç büyük sorunsalı çözdü: Depolama, gönderme/alma ve kripto para birimlerinin fiat değişimi. Bu durum kripto parayı genel popülasyon için daha erişilebilir hale getirince kripto borsası, hızla kripto yatırımcıları için en yaygın aracı haline geldi ve 2017 sonuna kadar 13 milyondan fazla kullanıcısı olan ilk kripto para sektörü fenomeni oldu.

Coinbase’in bu başarısını ise  Mosaic/Netscape girişimine benzetebiliriz.  Zira kullanıcı dostu ürünle ana akım popülasyon için yeni bir teknolojiyi daha kolay erişilebilir kılarak kripto paraların sahip olduğu teknik karmaşıklıkları ortadan kaldırmış oldu.

Mosaic ile aynı çizgide olan Yahoo (1995), önemli bilgileri sunarak ilk internet kullanıcılarına sağladığı kolaylık nedeniyle hızla popüler olan başarılı şirketlerin başka bir örneği. Her gün yeni web siteleri görünmeye başladığında öğrenciler, çok az şey bilmelerine rağmen okullarının web sitesinde hobi olarak en sevdikleri web bağlantılarını toplamaya, takas etmeye ve göndermeye başladı. Genel rehberlik ilk internet kullanıcılarına muazzam bir değer sağladı ve hızlı bir şekilde ağızdan ağıza popüler hale geldi. Sonunda en popüler tarayıcı olan Netscape, tarayıcıya Yahoo sayfasını da ekledi.

Blockchain sektöründe, farklı Blockchain işlemleri için genel bir arama motoru günlük kullanıcılar için faydalı olmasa da mevcut tüm kripto para birimlerini listeleyen ve izleyen bir gösterge panosunun ilk uygulayıcılar için çok uygun olduğu kanıtladı. Bu nedenle, kripto dünyasında CoinMarketCap, Yahoo’nun ilk zamanlarındakine benzer şekilde, kullanıcıların en popüler linkleri/kripto para birimlerini kolayca bulmalarını sağlayan bir gösterge özelliği taşıyor. 2013’te yalnızca yedi token ve birkaç borsa ile piyasaya sürülen bu seri, 1600’den fazla kripto para ve 200 borsa ile hızla kripto para ticareti yapan kişiler arasında en popüler site haline geldi. CoinMarketCap, 2018 başından beri 60 milyon farklı ziyaretçisi ile en çok ziyaret edilen sitelerden biri konumunda.

Sonuç olarak, ilk benimseme süreci ve teknik engellerin kaldırılması ile birçok büyük şirketin potansiyelini küçümsemediği Blockchain, tıpkı mevcut TV pazarına odaklanan pazarda internetin gerçek potansiyeline benzer şekilde ortaya çıktı. İnternet ve Blockchain devrimlerinde başarılı olan ilk ürünler, birçok teknik bileşeni soyutlayan, yeni teknolojiye kullanıcı dostu erişim sağlayan veya ilk kullanıcı dalgasına kolaylık sağlayan aracılar oldu.

Leave a Reply