İnternet ve Blockchain 4/4: İnternet Blockchain ile kabuk mu değiştiriyor?

By Kasım 26, 2019Blockchain, Nedir
internet ve blokchain

İlginçtir ki Netscape’in kurucusu Marc Andreessen 1994 yılının başlarında kendisini silikon vadisinde bulduğunda, çok geç kaldığını ve 1990-1991’in kısa durgunluğunun teknoloji endüstrisini sert bir şekilde etkilediğini ve her şeyi kaçırdığını düşündü. Blockchain ve kripto para gelişiminin şu andaki aşaması, TCP/IP, HTML ve FTP’nin icat edildiği ve ayrıca Netscape ve çok daha sonra Facebook’un gelişmesine yol açacak olan 1994’teki internet devrimine çok benzemekte. Blockchain teknolojisinde hesaplamayı dağıtmamıza, gizliliği korumamıza, kimliğimizi yönetmemize ve ölçeklenebilirliğe izin vermemize yarayan yapı bloklarını ve araçlarının hala icat edilmeye devam ettiğini görüyoruz.

Kripto para piyasası; kriz sırasındaki negatif baskıya rağmen, oluşan balon nedeniyle vaktinden önce doğdu ve sektör içinde hala ilk aşamalarında olduğu kabul ediliyor. Bunun nedenlerinden birincisi fazla ürün ve teknolojinin piyasaya sürülmemesine rağmen coinlerin piyasada erken işlem görebilme durumları; ikincisi ise dünyanın şimdilerde çok daha fazla bağlantı kuruyor olmasıydı. İnternet ve sosyal medya sayesinde, bu varlıkların küresel olarak yayılması ve oluşumu daha önce mümkün olmayan bir şekilde hızlanabildi. Ancak teknolojik açıdan bakıldığında dalgalanma döngüsünde ilk aşamadayız ve kurulum dönemi yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. Dağıtım dönemindeki yol haritası niteliğinde olabilecek önemli altyapı iyileştirmeleri ve “tekrarlanabilir işletme modelleri” de buna dâhil olmak üzere, önceki piyasa çılgınlığı bir doyum noktasına ulaşmak için gerekli sonuçları vermedi.

Şu anki kripto para kullanıcı kabulü, daha çok 1994 yılında internetin benimsenmesine benziyor ki burada 24 yıl sonra gezegendeki nüfusun yarısından fazlasının günlük yaşamlarını birbirine bağladığına şahit oluyoruz. Benzer bir büyüme yörüngesinin kripto para alanında, belki de daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesini bekleyebiliriz. Çünkü dünya artık daha fazla etkileşim içinde ve yeni teknolojilerin son yüzyıllarda daha hızlı bir şekilde benimsenmesi için genel bir eğilim var. Örneğin, elektrik 46 yıl, telefon 35 yıl, TV 14 yıl ve web için küresel pazarın yüzde 25’ine ulaşmak sadece 7 yıl sürdü. Bu nedenle, günümüzde internet için sahip olduğumuz kabul seviyesine ulaşmak kripto paranın 15 yılını alabileceği tahmin ediliyor.

Sermaye perspektifinden bakıldığında, İnternet ve Blockchain devrimleri arasında yatırılan fonların büyüklüğü de çok farklıdır. Tüm parametrelerle birlikte bakıldığında gelecek yıllarda ortaya çıkacak başka bir rallinin veya daha küçük rallilerin gelebileceğini görebiliriz. Çünkü başarılı ve tekrarlanabilir iş modelleri, 1999-2000 yılları arasında internet devrimi sırasında olanlara benzer, merkezileşmemiş uygulamalarda sektöre akan daha büyük bir kurumsal sermaye büyüklüğüne sahip olacak.

Sonuç olarak, internet devrimi sırasında 1994’e benzer şekilde Blockchain’in teknolojik döngüsünde hala başlangıç aşamasında olduğumuza ve önümüzdeki yıllarda daha fazla pazar yörüngesi veya döngü olmasını beklememiz gerektiğine inanışı hâkim durumda.

Gelecekten beklentiler neler?

Mevcut piyasa kriziyle birlikte, kripto para ve Blockchain endüstrilerinin teknolojisine olan güveni yeniden aşılamak için bazı kazandırma vakalarına ihtiyacı var. İnternet piyasası patladıktan sonra insanlar yavaş yavaş internete inanmaya istekliydi ve yeni web girişimi dalgası temellerini bulmaya başlıyordu. Netflix ve PayPal’ın başarıları bazı belirsizlikleri ve kötü anıları azaltmaya başlamıştı. Dapp geliştirme alanındaki önde gelen liderlerden biri ve ConsenSys’in kurucusu Joseph Lubin, geleceğin merkezsiz bir yapıda inşa edileceğine dair güçlü bir pozisyon alırken, Blockchain Capital’den Jimmy Song vb. diğer girişimciler, önümüzdeki yıllarda kullanılacak olan merkezsiz uygulamalar konusunda şüpheci olmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar geleneksel şirketleri değiştiren popüler merkezsiz uygulamaları yeni yeni görüyoruz. Şu anda, farklı sektörlerde Blockchain uygulamasının ve Blockchain ölçeklenebilirlik çözümlerinin araştırıldığı Blockchain gelişiminin beşinci aşamasına geçiyoruz. İlk aşamada 2009-2012 yılları arasında Bitcoin yeni bir tür dijital para ve kavram kanıtı olarak piyasaya sürüldü. İlk kullanıcılar, çeşitli ülkelerdeki kripto para madencilerinden, teşvik eden sert teknolojilerden, kriptograflardan ve şifre parçalarından oluşuyordu. 2013-2014 arasındaki ikinci aşamada, medya kapsamıyla (birçoğu olumsuz baskı olsa da), kripto borsası, cüzdan, gözetim ve ödeme çözümleri gibi altyapılar artmaya başladı. 2015–2017 üçüncü aşaması, havale, mikro ödemeler, sınır ötesi ödemeleri gibi finansal kullanım durumları ile gerçek dünyadaki uygulamalara odaklandı.

Ethereum tabanlı akıllı sözleşmelerin ortaya çıkmasıyla, finansmanın ötesinde kullanım vakalarının araştırıldığı dördüncü aşamaya girdik. Nihayetinde yeni fon toplama aracı olan ICO’lar bu aşamada kilit bir uygulama haline geldi. Beşinci aşamada ise, başarılı dApp’ların ve kullanım durumlarının ortaya çıkmasını, teknolojiye olan güvenin yeniden kurulmasını ve blok zincir ölçeklenebilirliği, mahremiyet, veri depolama, birlikte çalışabilirlik, gözetim ve kullanıcı deneyimindeki gelişmeleri bekliyoruz. Altıncı aşamada, tüketicilerin dijital ekonomiye katılıp daha fazla güç kazanmalarını sağlamak için dApps’ların Dropbox, Facebook, Youtube, Airbnb, vb. merkezi tekellere karşı rekabet etmesini bekliyoruz.

Özetle, internet devrimi sırasında 1994’e benzer şekilde Blockchain’in teknoloji döngüsünün henüz başındayız ve dApps ekosistemine doğru daha fazla sermaye akan, daha fazla büyüyen bir süreç bekliyoruz. Ek olarak, önümüzdeki yıllarda bazılarının çığır açacak projeler haline geleceği ve zaman içinde dünyada daha fazla güven duyacakları, daha fazla dApp yayınlanması da beklentiler arasında. Büyük şirketler ve finansal kurumlar piyasaya her geçen gün daha fazla dahil olmaya başlıyor. Ayrıca bu şirketler, büyük bir tüketici ve yatırımcı topluluğu getirme potansiyeline sahipler. Benimsenme sürecini kısaltıp kitlesel benimsenme kapılarını açmaya da yardımcı olabilirler. Endüstrinin gelişmesiyle ilgili olumlu düşünceler her geçen artarken piyasa oyuncuları önümüzdeki yıllarda ne olacağını görmek heyecanla bekliyorlar.

Leave a Reply