IEO, son zamanlarda kripto para dünyasında sıklıkla karşımıza çıkan kavramlardan biri olmuştur. “Initial Exchange Offering” olarak açılabilir ve “İlk Borsa Teklifi” olarak çevrilebilir. Özellikle, iyi bir yatırım aracı arayan yatırımcımlar tarafından sıkı bir şekilde takip edilen süreçlerin başında gelir.

IEO nedir?

IEO (Initial Exchange Offering), bir token ve bir kripto para borsası ile gerçekleştirilen bir fon toplama yöntemi olarak açıklanabilir. Bu fon toplama yönteminde hem borsa hem de token geliştiricisi aktif olarak rol oynar. Token geliştiricileri, token projelerini kripto para borsaları aracılığıyla satmak için borsalara belirli bir ücret ödemek zorundadır. IEO sürecinde ise, token projeleri yine kripto para borsalarında satılır ancak süreç bittikten sonra borsada listelenmeye devam eder. Bu noktada borsa, token projesinin pazarlamasında oldukça önemli bir rol oynamış olur.

IEO ile ICO farkı nedir?

ICO sürecinin yerini IEO sürecinin aldığını söylemek mümkündür. ICO süreci, bilindiği gibi, tokenları kripto paralar karşılığında satarak projeye fon toplama yöntemini ifade eder. ICO sürecinde, bir proje kapsamında bir token üretilir ve projeye ilgi gösteren yatırımcılara kripto para karşılığında token dağıtılır. Eğer proje, yeteri kadar yatırım toplar ve iyi bir değer kazanırsa projeye yatırım yapan kişiler kazanç elde eder.

IEO’nun ICO’lardan en büyük farkı token satışının bir borsa üzerinde gerçekleşmesidir. IEO sürecindeki tokenlar halka açıktır. Yani token satışı halka açık bir şekilde gerçekleştirilir. IEO sürecindeki tokenların satışı ise, sadece o token projesinin satışını gerçekleştiren borsaya üyeliği olan kişilere yönelik olarak gerçekleştirilir. Diğer bir deyişle, token projesine destek veren borsada üyeliğiniz olması gerekir. IEO sürecine, özellikle yenilikçi borsalar aracılığı ile güvenle dahil olabilirsiniz.

Leave a Reply