ICO nedir sorusu kripto paralar ile gerçekleştirilen bir sermaye bulma yöntemi olarak cevaplanabilir. Diğer bir deyişle, kitle fonunun kripto para dünyasındaki karşılığıdır.

ICO nedir nasıl yapılır?

ico nedir

ICO (Initial Coin Offerings), sürecinde, bir kişi veya şirket projesine kaynak sağlamak için kripto paraları kullanır. Bu süreçte bir token yaratılır ve bu token kripto paralar karşılığında bu projeye ilgi gösteren yatırımcılara dağıtılır. Yatırımcılar, proje iyi bir ilgi elde ederse belirli bir miktar kazanç elde eder.

ICO’lar genellikle Ethereum blockchaini üzerinde ERC-20 token standardı ile yaratılır. Belirli bir blockchain bilgisine sahip herkes token oluşturarak bir ICO süreci başlatabilir. Bu noktada, blockchain temelli bir girişim yaratılmalı ve iyi bir whitepaper hazırlanmalıdır. Whitepaperlar, yatırımcıya projenin amaçları ve neden başarılı olacağı vb. konularda bilgi sağlar. Yatırımcıları projeye ikna etme konusunda önemli bir işleve sahiptir. Bir ICO’nun ortaya çıkış amacı, doğrudan sermaye yaratmaya yönelik olduğundan yatırımcıyı ikna etmek son derece önemlidir ve bu da ancak iyi bir whitepaper ile gerçekleştirilebilir. Whitepaperlarda projenin çalışma şekli, neden gerekli ve değerli olduğu ve kimin işine yaracağı gibi yatırımcıyı iknaya yönelik bilgiler iyi bir şekilde açıklanır. ICO’ların başarısı, mantıklı olmasına bağlı olduğu gibi; bu mantığın iyi bir şekilde bu metinlerde ifade edilmesine de bağlıdır.

ICO yatırımı yapılmalı mı?

ICO nedir kadar popüler bir diğer soru ise “ICO yatırımı yapılmalı mı?” sorusudur. ICO’lar, bir taraftan şirketler için sermaye bulma; diğer taraftan da kişiler için bir yatırım oluşturma aracıdır. ICO süreci içinde, belirli fiyatta belirli sayıda token yaratılır. Bu tokenın fiyatı, projeye gösterilen ilgi yükseldikçe artar. Böylece, projenin erken yatırımcıları belirli bir miktar kar elde ederler. Bu noktada yatırımcılar, gelecek vaat ettiğini düşündüğü bir projenin tokenını satın alarak iyi bir kar elde edebilir. İyi bir kar elde etmek için ise, tokenların whitepaper’larını iyi bir şekilde incelemeleri gerekir. Eğer proje, yeteri kadar ilgi görmez de yeterli sermaye sağlanamaz ise, proje sahipleri yatırımcılara paralarını iade eder. Bu durum, ethereum blockchaininin sahip olduğu akıllı kontratlar ile mümkün olur. Böylece yatırımcılar, projenin başarıya ulaşıp ulaşamayacağını veya para kaybedip kaybetmeyeceğini düşünmeden yatırım yapabilir.

Kısaca ICO nedir sorusu bu şekilde cevaplanabilir. ICO yatırımı yapmak için Sistemkoin‘i ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte, tüm yatırım işlemleriniz için kendi araştırmanızı yapmayı lütfen ihmal etmeyin.

Leave a Reply