Bitcoin Cash (BCH) ödül yarılanmasıBitcoin mucidi Satoshi Nakamoto, devrim niteliğindeki kripto paraya halving (ödül yarılanması) özelliği kodlayarak finansal varlığın üretiminin belirli periyotlarda azalmasını sağladı.

Bu metodoloji sadece Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin SV (BSV) ve Zcash gibi Bitcoin (BTC) çatalları tarafından değil, aynı zamanda ERC 20 gibi diğer iş ispatı (PoW) konsensüs modeline sahip kripto paralar tarafından da uygulanıyor.

Halving dönemi başlıyor

Litecoin (LTC), bilindiği gibi geçen yıl blok ödül yarılanmasını gerçekleştirdi. Ve şimdi Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Bitcoin SV (BSV), Ethereum Classic (ETC), DASH, Zcoin (XZC) ve ZEC gibi yedi büyük kripto para da halving görecek.

2020 başlar başlamaz bir patlama yaşayan bu kripto paralar artık blok ödüllerini yarıya indirecek ve bu durumun piyasadaki tokenlerin fiyatlarını arttırması beklentilerin önemli bir kısmını oluşturuyor.

Ocak 2020’nin başında pazar, BSV’nin bu konuda ciddi bir yatırımcı talebi çekmesiyle öncülük ettiğini gördü. Çünkü kendini Satoshi olarak ilan eden Craig Wright,  Tulip Trust’ta donmuş milyonlarca BTC’nin kilidini açabileceğini iddia etmişti.

Geçmiş veriler, BTC’nin değerinin halving’den sonra 92,19 katına kadar yükseldiğini gösteriyor ve bu da pazarı domine eden kripto para birimi için bir yükseliş beklentisi oluşturuyor.

Ancak BTC durumu için işlerin her zaman iyi gitmeyeceğini düşünen eleştirmenlerde var ve bazı kripto varlıkların da halving sonrası bir felakete girebileceğini düşünüyorlar.

En büyük çelişkilerden biri de Bitcoin Cash halving’i ile ilgili. BCH, Bitcoin’den yaklaşık 5000 blok daha önde olduğu için 10 Nisan 2020 tarihinde 210.000’inci bloğa ulaşıp ödül yarılanmasının gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Bu durumda BCH, yaklaşık bir aydan fazla bir süre Bitcoin çıktısından daha az miktarda emisyon edilecek. BCH/BTC hash oranının değişmemesi için ise üretim azalmadan önce BCH fiyatının miktarı ikiye katlamak için yükselmesi gerekiyor. Böylece madencilik gelirleri artış görecektir.

Bitcoin ve Bitcoin Cash halving (ödül yarılanması) tahminleri

Halving dönemlerine yakından baktığımızda, mevcut halving döneminin önceki iki döneme çok benzediğini görebiliriz. Her döngü, dört yılda bir gelen 210.000 bloktan oluşur. Her döngünün bitiminden hemen önce, büyük fiyat düşüşleri görülebilir ve halving sonrası yükselen trendler standart haline gelmiş gibi. Bu, birçok kripto meraklısının 2020 ve sonrasında Bitcoin için yüksek tahminler yapmasının nedenlerinden biridir. Yine de, döngülerin zirve fiyatlarının her seferinde öncekinden daha düşük olması beklenir. Bu tahminle bile, Bitcoin fiyatının potansiyel olarak 80.000 dolara ulaşmasını sağlayabilir.

Bitcoin Cash’in Bitcoin’den daha önce halving görmesi ise birçok spekülasyona yol açıyor. Bazı madencilik işletmelerinin Bitcoin’i bırakıp diğer kripto paraları tercih ettikçe ve birçok Bitcoin sahibinin kullanım yerine Bitcoin saklamaya (hodlers) başladıkça BCH ödül yarılanmasının bir şekilde BTC fiyatını etkileyebileceği düşünülüyor.

Bitcoin Cash Halving BCH Ağı İçin Tehdit mi Oluşturuyor?

Bitcoin Cash halving genel olarak fiyatı için olumlu bir dönem olarak görülse de bu durumunda Bitcoin çatalı için felaket olacağını düşünenler de var. Öyle ki BCH ağının halving konusunda bir tarihi geçmişi yok. Bu yüzden belki de BCH’de önemli fiyat hareketleri görülmeyebilir.

Daha önceki halving dönemlerinde de görüldüğü gibi, Bitcoin Cash ağı da Bitcoin madencilerinin ağdan vazgeçip ödülleri daha kolay aldığı bazı ‘şerit madenciliği’ne geçtiği zamanlar görebilir. Benzer bir şey, Bitcoin Cash için mevcut madencilerin ağdan vazgeçmesi durumu, bu halving’den sonra da olabilir. Düşük blok ödülleri ve madencilik, SHA-256 ASIC madencilerinin sahipleri için daha kolay olacak ve hatta düşürülen BTC ödüllerini telafi edebilirler.

Litecoin halving (ödül yarılanması) önemli bir örnek oluşturdu

Litecoin, ayrıca yakın zamanda gördüğü halving (blok ödül yarılanması) ile mevcut durum için iyi bir örnek olabilir. kripto para olaydan önce hafifçe yükseliş gördü ve hatta 140 dolara uzanan önemli bir ralli gerçekleştirdi. Ancak olaydan yaklaşık bir ay önce fiyatı düşmeye başladı ve 50 dolara kadar indir. Daha da ilginç olanı, madenciler ağdan kaçtı ve kripto para biriminin hash oranı 200 TH/s’ye düştü. Blok ödülü azalmış olan bir ağa makine yatırımı yapmak, madenciler için cazip değildi, şimdi halving’den önceki dönemden çok daha az güvenli olduğu düşünülüyor.

Litecoin özelinde baktığımızda, ağa sahip olmak isteyen ciddi bir kurum yok gibi gözükürken Bitcoin Cash için durum farklı olabilir. Benzer bir senaryoda Bitcoin Cash ile, Bitcoin madencilik gücünün bir kısmının Bitcoin Cash’e geçip yüzde 51 saldırı gerçekleştirmesi mümkündür. Saniyede 2,6 kentilyon hash’e sahip ve Bitmain’in ana destekçisi olmasıyla BCH ağı saldırıya açıktır. Sonuç olarak halving, madencilerin dağılmasına neden olursa, BCH ağı için yüzde 51 saldırısı gibi bir tehdit daha da büyük olacaktır.

Leave a Reply