hard fork soft fork nedir

Hard fork ve soft fork, kısaca, kripto para dünyasının güncelleme işlemi olarak açıklanabilir. Bir kripto paranın performansı düştüğünde, iyileştirilmesine ihtiyaç duyulduğunda veya bir güvenlik açığı söz konusu olduğunda gerçekleştirilebilir.

İki tür fork işlemi vardır: soft fork ve hard fork. Her iki işlem de blockchainin protokolünü değişime uğratır. Protokol ile kastedilen şey ise, tüm kullanıcıların tabii olduğu koşullardır. Bu koşullar, madencilerin gerçekleştirdikleri madencilik işleminden ne kadar ödül alacakları veya bir bloğun ne kadar büyüklükte olacağı olabilir. Fork işlemi sonunda, izlenmek istenen yola göre yeni bir kripto para ortaya çıkabilir.

Soft Fork

Soft fork, blockchain protokolünde gerçekleşen değişikliğin geçmişe uyumlu olduğu anlamına gelir. Soft fork işlemi gerçekleştirildiğinde, blockchain iki çatala bölünür. Fork işlemi öncesinde var olan eski blockchaine, yeni protokol kuralları eski protokol kuralları ile uyumlu olduğu takdirde yeni bloklar eklenebilir.

hard fork nedir

Hard Fork

Hard fork işleminde ise, yapılan değişiklik önceki protokol ile uyumlu değildir. Dolayısıyla, soft fork işleminde olduğu gibi, blockchaine yeni bloklar eklenmez. Yani eski blockchain üzerinde daha fazla işlem gerçekleştirilemez. Bu işlem ile protokol değişikliği yapılabilir ya da tamamen farklı bir protokol ortaya çıkarılabilir. Her iki durumda da önceki blockchain ağı ile bağlantı koparılmış ve yeni blok ekleme işlemi durdurulmuş olur.

Bir blockchain üzerinde gerçekleştirilen bu işlem, planlı veya anlaşmazlık kaynaklı olarak ortaya çıkabilir. Planlı hard fork işleminde yazılım belirlenen değişiklikler ile güncellenir ve eski yazılım tümüyle geride bırakılır. Ancak güncelleme konusunda anlaşmazlıklar var ise, protokol birbirinden tamamen farklı olan iki blockchaine ayrılır. Diğer bir deyişle, elimizde iki adet kripto para olur. Kullanıcılar, hangi blockchain ağında kalmak istiyorlarsa o ağda kalmaya ve kullanmaya devam eder.

Özetle, soft fork işlemi ile gerçekleştirilen değişiklikler, eski protokol ile uyum içindedir. Bu yüzden hem eski hem de yeni blockchain ağına yeni bloklar eklenebilir. Ancak hard fork için böyle bir durum söz konusu değildir. Hard fork işlemi ile gerçekleştirilen protokol değişikliğinde, yeni kurallar ile belirlenen bir blockchain söz konusudur ve eski blockchain kullanım dışı kalır.

Leave a Reply