Ethereum 5 Yaşında: Popüler Altcoin Bir Kriterde Bitcoin’i Geride Bıraktı

By Temmuz 30, 2020Altcoin, Bitcoin, Haberler

ethereum-5-yasindaEthereum 5 yaşında! Bugünden tam 5 yıl önce, popüler altcoin Ethereum’un ilk bloğu yaratıldı. Piyasaya sürüldüğü ilk yıl yaklaşık 1 dolar civarında işlem gören Ethereum, yayın saati itibariyle 317 dolar civarında işlem görüyor.

Ethereum 5. yılı itibariyle, günlük marjin mutabakatı değerinde (daily settlement value) dünyanın en popüler blokzinciri Bitcoin’i geride bıraktı.

Stabilcoinler popüler altcoini Bitcoin’in ilerisine taşırken, Ethereum günlük marjin mutabakatı değerinde dünyanın en popüler blokzinciri haline geldi. Kripto para veritabanı Messari’nin 2. çeyrek raporuna göre, Ethereum’a bağlı DeFi’daki toplam kilitli değer, Compound’ın 2 milyar dolar değerindeki likidite madenciliği programını geçti.

Stabilcoinlerin para tabanı, 2020’nin ilk çeyreğinde 8 milyar doları aştı. İkinci çeyrek sonunda ise bu miktar 12 milyar doların üzerine çıktı. Sadece USDT, haziran ayı sonunda 10 milyar dolara ulaştı.

Compound’ın DeFi hâkimiyeti ise bu hafta başında sona erdi. Maker yeniden ilk sıraya yükselirken, Aave ikinci sırada yer aldı.

Bu ne anlama geliyor?

Ethereum’un Bitcoin’i günlük marjin mutabakatı değerinde geride bırakmasının aslında beklenen bir durum olduğu söylenebilir. Çünkü, Bitcoin’in kullanım alanı Ethereum’a kıyasla oldukça sınırlı. Bitcoin ile farklı varlıkları temsil etmek üzere tokenlar yaratamazsınız, dAppler kuramazsınız veya Ethereum’da olduğu gibi hızlı transferler gerçekleştiremezsiniz. Bu yüzden yeni nesil kripto likiditesi olarak nitelenebilecek stabilcoinler, Ethereum üzerine inşa edildi ve DeFi da çoğunlukla bu blokzincirini kullanıyor.

Bitcoin bir değer deposu olmak üzere yaratılmıştır. Bu nedenle, birçok yatırımcının portföyünde yer alan bir varlıktır. Ancak Ethereum, en başından beri bir platform olmak üzere tasarlanmıştır, Bitcoin ise öncelikle bir para birimidir. Blokzinciri endüstrisi olgunlaştıkça, platformun altında yatan altyapının yaygınlaşmaya ve Bitcoin’i yakalamaya başladığı görülüyor.

Leave a Reply