En büyük altcoinlerden biri olan Ethereum, bugün 4. yaşına girdi. Ethereum, Vitalik Buterin tarafından geliştirilmiş ve 30 Temmuz 2015’te piyasaya sürülmüştü. İlk dönemlerinde yaklaşık bir sene kadar 1 dolar civarında seyreden Ethereum, şimdi 208 dolar civarından işlem görüyor. Ethereum bu yükselişiyle, en fazla değer kazanan yatırımlar içinde ilk sıralara yerleşti.

Açık kaynaklı, merkeziyetsiz bir bilgi işlem platformu olan Ethereum, akıllı sözleşme işlevi ile dikkatleri üzerinde topladı. Ethereum ayrıca, geliştiricilere Ethereum tokenları olarak adlandırılan kendi tokenlarını üretme imkânı sunmasıyla da başarısını pekiştirdi.

Buterin, Ethereum ile ilgili yaptığı bir açıklamada Ethereum’u kripto para dünyasının petrolü olarak nitelemişti. Bitcoin’i altın, Litecoin’i ise gümüşe benzeten Vitalin’in, Ethereum’u petrol olarak nitelemesinin sebebi, Ethereum teknolojisinin internetin enerji kaynağı olacağını düşünmesi. Ona göre Ethereum, petrolün birçok farklı alanda kullanılması gibi, çok yönlü bir şekilde kullanılabilir.

Leave a Reply