Ethereum 2.0 para kazandırır mı? Beklenen yenilik “staking” mi?

By Nisan 27, 2020Nisan 30th, 2020Altcoin, Haberler, Nedir

ethereum para kazandırır mı staking

Kripto paraları takip edenler, mutlaka Ethereum hakkında birkaç fikre sahiptir. Bitcoin, piyasa değeriyle dünyanın en başarılı kripto parası olabilir, ancak Ethereum’un da dünyanın en büyük altcoini olarak hala net bir değere sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Ethereum için getirilen eleştiriler arasında gerçek anlamda hala potansiyeline ulaşmadığı yer alıyor. Ancak yakın zamanda yaşanacaklar, bu eleştirileri tersine çevirme ihtimali taşıyor. Ethereum oldukça çalkantılı bir 2019 geçirmiş olsa da, yeniden ilgi odağı olmasını sağlayacak bir takım gelişmelere sahip.

Özellikle, teknolojisini yeniden ele alınmasını sağlayacak Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesi, yatırımcıları sadece alım-satım ticareti için değil, çeşitli nedenlerle de ilgilendiriyor. Ethereum 2.0’ın sunduğu bazı pasif gelir modelleri, ekibin önündeki birkaç sorunu başarılı şekilde çözmesi durumunda kazançlı olabilir.

Ethereum hakkında temel bilgiler

Geliştiricilerine göre Ethereum, dünyadaki uygulamaların çoğunun Amazon, Microsoft ve Google gibi az sayıda şirketin tekelinde olması endişesiyle doğdu.

En çok bilinen ismi Rus/Kanadalı programcı ve girişimci olan Vitalik Buterin ve diğer geliştiriciler, dünya çapındaki kullanıcıların Ethereum blok zinciri kullanarak merkezsiz uygulamalar geliştirebilmeleri amacıyla yola çıktı. Verilerin binlerce farklı yerde depolanması, geliştiricilerin daha güvenli ve bozulmayacağı fikrine daha sıkı bağlanmalarını sağladı.

Bu yeniliğin merkezinde bilindiği gibi akıllı sözleşmeler (smart contracts) vardı. Bunlar, üçüncü tarafların etkisi olmadan bir sözleşmenin müzakere edilmesini veya uygulanmasını dijital olarak kolaylaştırmayı, doğrulamayı veya uygulamayı amaçlayan bir bilgisayar protokolü olarak biliniyor. Bu, işlemlerin teorik olarak geri döndürülemez ve şeffaf olduğu anlamına gelir. Bu kripto meraklılarının çoğuna ilham veren inanılmaz bir proje olarak kabul gördü.

Yine de, Ethereum’un gelişme biçimini, tabana yayılma yeteneğini sınırlandıran bazı teknik sorunlar vardı. DApp mağazasında çalışan uygulamalar – Apple Store veya Google Play’e eşdeğer olduğunu düşünün – tam olarak yaygın bir çekiciliğe sahip değildi ve en iyi Ethereum DApp günde sadece birkaç bin kullanıcının ilgisini çekiyordu.

Madencilik ile staking arasındaki fark nedir?

Ether, Eth 2.0’daki en büyük değişikliklerden biri olarak madencilikten staking’e geçişe odaklanmayı düşünüyor. Şimdilik Ethereum blok zincir üzerinde bir “iş ispatı – proof of work” olarak çalışıyor. Aynı olmasa da, Bitcoin’in çalışma şekline benzer olarak, madenciler oldukça zor bir şifreleme problemini çözmek için rekabet ediyorlar. Madencilik için, bireylerin önemli donanımlara sahip olmaları ve astronomik elektrik maliyetlerine katlanmaları gerekiyor.

Bunun aksine, “hisse ispatı- proof of stake”, doğrulayıcı olarak bilinen bir dizi düğüm (node) aracılığıyla bir fikir birliği kurar. Stake işlemine katılmak koşulu, yatırımcıların para yatırmak için bir doğrulayıcı düğüm çalıştırması ve ilk yatırımda en az 32 ETH tokenine sahip olması gerekir. Bu, stake yapanın bir blok oluşturmasını sağlar. Ethereum ağındaki doğrulayıcılar, yeni bloklara rastgele oy vermek üzere seçilir ve diğer doğrulayıcılar sonuç üzerinde anlaşırlar ve böylece bir fikir birliği elde ederler.

Madenciliğe benzer şekilde, staking’in bir ödül sistemi oluşturacak olmasına rağmen, stake yapanların ne kadar gelir elde edeceğine henüz karar verilmedi.

Vitalik Buterin, Ether’in stake tutarına bağlı olarak yüzde 1,5 ila 18 arasında bir oran olmasını öneriyor. Yine de deneyimli Ethereum gözlemcileri arasındaki fikir birliği, bu oranın muhtemelen yüzde 5 civarında olacağı yönünde.

Ethereum staking ile kolayca pasif gelir elde edilebilir mi?

Birçok yatırımcı için bu iyi bir pasif bir gelir modeli olarak görünse de, hala teknik yönden bazı dezavantajlardan bahsediliyor. Stake yapan kişiler, yüksek güçlü bir bilgisayara ihtiyaç duymaz. Ancak, doğrulama bloklarından birini desteklemek için bilgisayarın her zaman çevrimiçi olması gerekir. Bu da hala iş yükü ve maliyet olarak görülüyor.

Ethereum’a yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için çok daha ilgi çekici bir alternatif daha var. O da üçüncü bir tarafın bu işi üstlenmesi. Birçok şirket, farklı şekillerde staking teklif etmeyi planlıyor.

İlk olarak, kullanıcılar bir havuza katılabilir, bu da 32 ETH’ye sahip olma koşulu yerine sadece bir ETH ile katılım olarak düşünülebilir.

Alternatif olarak, bazı şirketler bir staking hizmeti sunmayı teklif edebilir. Kullanıcılar sadece paralarını yatırırlar ve şirket geri kalan prosedürü bir ücret karşılığında gerçekleştirebilir. Yatırımcı platformlarının ETH staking’i hizmet olarak sunması da mümkün.

Henüz Ethereum 2.0’ın kesin olarak ne zaman piyasaya sürüleceği ve staking işlemlerinin ne zaman başlayacağı belli değil.

Staking, Ethereum fiyatı için tetikleyici olabilir mi?

Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesinin uzun bir süreç olması bekleniyor. Stake etmenin yanı sıra, Ethereum, büyük bir veritabanını daha küçük parçalara bölme yöntemi olan “sharding” adı verilen bir konsept sunacak. Her parça kendi işlem zincirine sahip olacak ve böylece teoriye göre işlemler önemli ölçüde hızlanacak ve Ethereum’un taban yayılımı kolaylaşacak.

Ether’in şu an olduğu gibi operasyonel / ölçeklenebilirlik sorunları olduğu ve teorik olarak Ethereum 2.0’ın bunlara odaklanacağı açık. Bu sorunların aşılması, altcoin fiyatı üzerinde olumlu etkiye neden olabilir. Hatta bu süreçte Ether tokeni hakkında çıkabilecek olumlu haberler bile pozitif bir etki oluşturabilir.

2020 yılının 3. ve 4. çeyreğinde Ethereum cephesinde son derece önemli gelişmeler görebiliriz.

Sistemkoin’de kolayca TRY, BTC ve USDT perleriyle Ethereum ticareti yapabilirsiniz. Ayrıca Sistemkoin borsasında bulunan Ethereum marketinde birçok altcoin’e ETH karşılığında yatırım yapabilirsiniz.

Leave a Reply