Dünya Çapındaki Bitcoin ATM Sayısı 10.000’e Ulaştı

By Eylül 17, 2020Bitcoin, Haberler

dünya-capindaki-bitcoin-atm-sayisi-10000e-ulastiDünya çapındaki Bitcoin ATM sayısı dün itibariyle 10.000’e ulaştı. İlk Bitcoin ATM’si 7 yıl önce Kanada’nın Vancouver şehrinde kurulmuştu.

Norveçli finans şirketi AksjeBloggen’e göre, geçtiğimiz yıllarda toplam Bitcoin ATM sayısı önemli ölçüde arttı. Sadece bir yılda 5.336 adet yeni ATM kuruldu. Bu ise %87’lik bir artışa karşılık geliyor.

Bitcoin ATM’leri, ilk yıllarda dikkat çekici olmayan bir büyüme yaşadı. Ancak daha sonra, kripto para sektörünün genişlemesi ile birlikte bir patlama yaşadı.

CoinATMRadar tarafından yayınlanan bir gönderiye göre, ilk 3,5 yılda dünya çapında 1.000 ATM kurulmuştu. Sonraki 3,5 yılda kurulan ATM sayısı ise 9.000 adet olarak kaydedildi.

Bitcoin ATM Nedir?

Bitcoin ATM’leri, nakit parayı Bitcoin’e veya diğer kripto para birimlerine çeviren makinelerdir. En çok Bitcoin ATM’sine sahip olan ülke ise ABD’dir. ABD ayrıca ATM sayısı artışında da lider durumda.

AksjeBloggen verileri, Eylül ayı itibariyle ABD’deki toplam ATM sayısının 7.567’ye ulaştığını gösteriyor. Bu sayı, geçen yıla göre %127 artış demek. Kanada ise 869 Bitcoin ATM’si ile ikinci sırada yer alıyor. Veriler, Kuzey Amerika’nın tüm ATM’lerin %55’ine, Avrupa’nın %28’ine, Asya’nın ise %8’ine sahip olduğunu gösteriyor.

İşlem yapılabilen kripto para birimleri ise makineden makineye değişiklik gösteriyor. En sık desteklenen kripto para birimleri ise Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Dash ve Litecoin’dir.

Bitcoin ATM’leri Katı Düzenlemelere Rağmen Artıyor

Bitcoin ATM’leri geleneksel finans ekosistemine uyum sağlıyor gibi görünüyor. Ancak, geçen yıl bazı bölgelerde KYC dışı alım-satım seçeneğini neredeyse ortadan kaldıran bazı katı düzenlemeler getirildi.

Bu senenin başında Kanada’daki tüm ATM operatörleri, 10.000 Kanada Doları ve üzeri tüm işlemleri bildirmekle görevlendirilmişti. Geçtiğimiz ay ise, KKT UG adlı şirketin Almanya’daki 17 adet lisanssız ATM’sine el konuldu.

Vergi kaçırma ve kara para aklama gibi faaliyetlere karşı getirilen sıkı düzenlemelere rağmen, Bitcoin ATM’leri artmaya devam edecek gibi görünüyor.

Kaynak: beincrypto

Leave a Reply