DDoS saldırısı, en tehlikeli saldırı türlerinden biridir. Açılımı “Distributed Denial of Service” yani “Dağıtılmış Hizmet Reddi”dir. Özellikle banka, büyük şirketler, online alışveriş siteleri vb. hedeflere düzenlenir. Kripto paraların yaygınlaşmasıyla birlikte, kripto para borsalarının da popüler hedefler haline geldiği söylenebilir.

DDoS saldırısı nedir?

DDoS saldırısı, bir ağın veya online kaynağın birden fazla cihaz aracılığıyla trafik ile yüklenmesidir. Trafik ile yüklenerek, hedefin verdiği hizmetin sekteye uğratılması amaçlanır. Bununla birlikte hedef, aşırı trafik sonucunda arızalanabilir veya çökebilir.

Dağıtılmış hizmet reddi saldırısı ile hedef birçok cihaz tarafından etkilenir. DDoS Saldırısı kaynağın işleyişini sekmeye uğratmayı veya tamamen ulaşılamaz hale getirmeyi hedefleyebilir. Saldırı hedefe ve saldırının yapısına göre dakikalarca veya günlerce sürebilir.

DDoS saldırısı nasıl yapılır? 

DDoS saldırısı, birçok cihazın hedefi trafik ile yüklemesi ile gerçekleştirilir. Saldırıyı güçlendirmek, sürekli hale getirerek sonuç alınmasını sağlamak için genellikle dünya çapında yer alan birçok IP adresi ile gerçekleştirilir. Diğer bir deyişle, tek bir cihaz ile gerçekleştirilen DoS saldırısı yerine DDoS saldırısı tercih edilir.

DDos saldırısında saldırı amacıyla yapay olarak gerçekleştirilen trafiği normal trafikten ayırmak mümkün değildir. Tespit edilse dahi, tek tek IP’leri engellemek imkânsız olduğundan saldırıyı durdurmak oldukça güçtür. Bununla birlikte, izi takip ederek saldırının nereden gerçekleştirildiğini tespit etmek de zordur.

En etkili saldırılar ise botnet’ler tarafından gerçekleştirilir. Botnet, malware yerleştirilmiş cihaz topluluğuna verilen isimdir. Bu botnet’ler kullanılarak istenilen noktaya saldırı gerçekleştirilebilir.

ddos saldırısı nedirDoS saldırısı nedir?

DoS tek bir cihaz ile gerçekleştirilen saldırı türüdür. DoS, açılımı Denial of Service yani Hizmet Reddi’dir. DoS saldırısı daha da güçlü bir hale getirmek, sürekli hale getirerek sonuç alınmasını sağlamak için genellikle dünya çapında yer alan birçok IP adresi ile gerçekleştirilir. DoS saldırısında amaca ulaşmak, DDoS saldırısına kıyasla daha zordur. Tek bir noktadan oluşturulduğu için IP adresi engellenerek saldırı engellenebilir.

Özetle DDoS saldırısı, DoS saldırısına kıyasla çok daha güçlü ve zarar verici bir saldırı türüdür. Bu nedenle DDoS genellikle kötü niyetli kişiler tarafından gerçekleştirilir.

Leave a Reply