Dash açık kaynaklı ve Bitcoin protokolünden çatallanan bir altcoin’dir. Ayrıca, kullanıcıların “masternodes” olarak adlandırılan bir alt küme tarafından yönetilen merkezsiz özerk bir kuruluştur (DAO). Coin’in bir diğer özelliği, takip edilemeyen işlemlere izin vermesidir. Bu özelliğiyle gizlilik odaklı coin’ler kategorisinde yer alır.

Kripto para, Ocak 2014’te Evan Duffield tarafından “Xcoin” olarak Bitcoin protokolünün bir çatalı olarak piyasaya sürüldü. Piyasa sürülmesinin ilk günlerinde “pump&dump” girişimlerine sıkça maruz kalan altcoin, aynı zamanda o dönemlerde darknet pazarlarındaki sık kullanımı dolayısıyla altcoin, Darkcoin olarak isim değişikliğine gitti. 2015 yılında dijital nakit teriminin kısaltması olarak ‘Dash’ ismiyle yeniden markalaştı. 2016’nın ikinci yarısından sonra Darktnet pazarına veda etti.  Coin, bir dönem Venezuela’da popüler kullanımıyla gündeme gelmişti.

Ne Vaat Ediyor?

Dash, Bitcoin’deki eksikliklere odaklanarak işlemlere hızlı bir şekilde izin vermek ve hızlı bir yönetişim yapısına sahip olmak için tasarlanan bir altcoin’dir.

Yönetim Biçimi

Çalışma prensibi, masternode’ler aracılığıyla bir blok zincirde kararların alındığı bir tür merkezsiz otonom yapısına dayanmaktadır. Masternode’ler, blockchain’in bir kopyasını barındırma, mesajları aktarma ve ağdaki işlemleri doğrulama gibi standart node (düğüm) işlevlerini yerine getirir ve buna ek olarak Dash’in ekosistemini geliştirmek için oylamalara katılır. Organizasyon yapısında Masternode’lerle birlikte, sistem standart düğümleri ve madenciler de bulunur.

Dash topluluğunda masternode çalıştırmak için minimum 1000 Dash coin’e sahip olmak gerekir. Masternode’lerden ayrıca statik bir IP adresine sahip olması ve CPU, RAM, disk alanı ve ağ bant genişliği için minimum gereksinimleri karşılaması istenir.

Hizmet ispatı protokolü, masternode’lerin en güncel blockchain protokolüne sahip olmasını ve çevrimiçi olmasını sağlar.

Sistemin merkezsiz yapısı ise zaman zaman eleştirilerin odak noktası oldu. Altcoin, piyasaya sürüldüğünde çok fazla token dağıtılmasına izin veren bir aksilik yaşamıştı. Bu, piyasaya sürülen coin miktarın küçük bir gruba yoğunlaştırdı ve bu durum, coin sahiplerine kripto paranın geleceği konusundaki kararlarda orantısız bir güç verdi.

dash madenciliği

Dash Madenciliği

  • 2018’den beri, coinler, X11 adı verilen on bir karma işlevine sahip İş ispatı kullanılarak çıkarılıyor.
  • Ortalama blok oluşturma süresi 2,5 dakika.
  • Blok ödülü, 2,66 DASH

Dash İşlemleri

Masternode’lerin ek olarak iki ek işlem türü daha vardır. Bunlardan biri “InstantSend” adı verilen ve madencilik kullanılmadan yapılan işlemlerdir. Bu işlem türü, mining yerine bir işlemi doğrulamak ve hızlandırmak için masternode’lerin fikir birliğinin kullanılmasıdır. Diğeri ise işlemleri izlenemez hale getirmeyi amaçlayan “PrivateSend” uygulamasıdır. Buna göre bir işlem gerçekleştirmeden önce katılan kullanıcıların harcanmamış coinleri karıştırılarak gönderim işlemi gerçekleştirilir.

Dash Coin özellikleri

  • Azami arzı: 18.900.000 DASH
  • Tüm zamanların en yüksek fiyatı: 1.642,22 dolar (20 Aralık 2017)
  • Tüm zamanların en düşük fiyatı: 0,213899 dolar (14 Şubat 2014)
  • Küsurat: 1/100.000.000 (coin, yüz milyonda bir birimine kadar kullanılabilir. En küçük birimi ‘duff’ olarak adlandırılır.

DASH fiyatı şu an ne kadar?

Nasıl Satın Alınır?

Dash coin ticareti Sistemkoin’de Türk Lirası, Tether, Bitcoin ve Ethereum perleriyle kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Sistemkoin’de hesap oluşturma işlemi sonrası ya da mevcut hesabınıza Türk lirası yatırarak Dash satın alma işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Leave a Reply