COVID-19 Bitcoin benimsenmesini hızlandırabilir mi?

By Eylül 22, 2020Bitcoin

covid-19-bitcoin-benimsenmesini-hizlandirabilir-miSingapurlu DBS Bank, kripto paraların durumu hakkında kapsamlı bir rapor yayınladı. Çokuluslu bankanın analisti Taimur Baig, raporda kripto paraların geleceğine yönelik olumlu bir takım gözlem ve bakış açıları ortaya koyuyor. Kripto paralara yönelik bu bakış açısı değişikliğinin arkasında ise temelde hükümetlerin COVID-19 ile başa çıkma şekli var.

Aşırı para politikaları Bitcoin’in benimsenmesini hızlandırır mı?

Bir ülkenin en güçlü kurumlarından biri olan Fed, sürekli olarak piyasaya para sürerse ne olur? Bu kadar kolay bir şekilde yaratılan doların gerçek değeri nedir? Dolar bu duruma daha ne kadar dayanır?

Yukarıdaki sorular, insanların kripto paralara yönelik bakış açısının COVID-19 sonrasında nasıl değiştiğini gösteriyor. DBS Bank’in dijital para birimleri hakkındaki raporunun yazarı Taimur Baig, kripto paralara olan talebi COVID-19 öncesi ve sonrası olarak iki döneme ayırmış. Baig raporda Bitcoin ve diğer kripto paraların benimsenmesini hızlandıracak aşağıda yer alan üç eğilime dikkat çekiyor.

1. Ulusal para birimlerine uygulanabilir bir alternatif olarak Bitcoin

Yaklaşık 2500 kripto paranın toplam piyasa değeri 360 milyar dolar civarında seyrediyor. Bitcoin, en büyük ikinci kripto para alan Ethereum’un altı kat önünde ve açık ara en büyük olanı ve şimdiye kadar yaratılan tüm kripto para birimlerinin neredeyse yarısını oluşturan 170 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Bu nedenle insanlar, kripto para birimlerinden bahsederken çoğunlukla Bitcoin’e atıfta bulunur. Değeri değiştikçe, diğer kripto paraların değeri de değişir. Yalnızca Bitcoin’in fiyat dalgalanmaları ile bir gecede Bitcoin milyarderi haline gelen birçok insan var. Yıllar sonra bu durum anaakım medya tarafından fark edildi ve bu durum da piyasa değeri ve ticaret hacmini artırdı.

Bununla birlikte Bitcoin, COVID-19 sonrası dönemde hızlı bir şekilde para kazandıran spekülatif bir varlıktan, ülke servetine ve finansal kurumların işleyişine bağlı olmayan bir varlığa evrildi. Sınırlı arza sahip olması ve blokzinciri teknolojisi nedeniyle, Bitcoin günümüzün önde gelen geleneksel para birimlerinin aksine enflasyona ve merkezi kurumların müdahalelerine karşı dirençlidir.

Bu durum o kadar yaygın bir hale geldi ki, ABD hükümeti 2020 yılının haziran ayında, kurulduktan sonraki ilk iki yüzyıldan daha fazla para piyasaya sürdü.

2. Geleneksel finans kurumlarında Bitcoin talep eden müşteriler

Hiçbir şey yeni finansal ürünlerin benimsenmesini, onları mevcut finansal altyapıyla entegre etmek kadar teşvik edemez. COVID-19’un ardından, dünya çapındaki bankalar tanıdık bir finansal ortamda kripto paralara yatırım yapmak isteyen müşterilerin taleplerini karşılamak için İşletmeler Arası (B2B) çözümler uygulamaya başladı.

Ayrıca müşteriler, Bitcoin’i de altın gibi enflasyon karşısında dirençli bir varlık olarak görüyor. Her iki varlık da bir ülkenin ekonomisinden bağımsız olarak refahı korumak için mevcuttur. Geleneksel olarak altın rezerv eden bankaların da rezervlerini ilerleyen yıllarda altının çağdaş alternatifi Bitcoin’i –diğer deyişle “dijital altın”- ile genişletmesi mümkün görünüyor.

3. Başarısız olan ulusal para birimleri karşısında bir sığınak olarak Bitcoin

Geçtiğimiz haftalarda Beyrut’ta yaşanan büyük patlamanın ardından Lübnan’ın ulusal para birimi %80 oranında değer kaybederek ekonomiye ölümcül bir darbe indirdi. Venezuela ve İran gibi ülkeler de benzer sıkıntılar yaşıyor. ABD tarafından uygulanan yaptırımların yanı sıra COVID-19, bu ülkelerin koşullarını önemli ölçüde kötüleştirdi.

Uluslararası finans piyasalarının dışında kalan ülkelerin dışında, çoğu ülke para krizine yol açabilecek hiper enflasyon dönemleri yaşayacak gibi görünüyor. Peki ya dolar da aynı yoldaysa? Kısa vadede Baig, bu para birimlerini ABD dolarına sabitlemenin işe yarayabileceği sonucuna varıyor. Ancak bunları kripto para birimlerine sabitlemek, para birimi sınırlı bir arza sahipse işe yarayacaktır. Ayrıca salgının sonuçlarının gerçekten hissedilir hale gelmesi de kripto paralara olan talebi artırabilir.

Kaynak: Tokenist

Leave a Reply