Corona virüs küresel pazarlarda paniğe neden olmaya devam ediyor. Bu güncel durum henüz kütlesel bir paniğe ulaşmadı. Ancak volatil hareketlerin görülmesine neden oluyor. Genel kamuoyu virüs salgının Çin’de kalacağını umarken son günlerde durumun böyle olmadığı görüldü.

Geçen hafta corona salgın haberleri, Apple’ın Çin operasyonlarını etkilediği şeklinde ortaya çıktı. Küresel tedarikçiler önleyici tedbirler aldıkları halde piyasalar, bu haberi olumsuz şekilde fiyatlandırdı. Bununla birlikte virüsün Avrupa’ya sıçraması ve ölümlere neden olması Avrupa piyasalarının negatif bölgelere düşmesine neden oldu.

Şu an için her ne kadar yolun başında olsak da akıllı paranın gideceği yerin eninde sonunda geleneksel pazarlardan dijital dünya olacağına inananlar çok fazla.

corona virüsü bitcoini etkiledi miBitcoin’i uzun zamandır takip eden birçok yatırımcı, fiat paralar ve borsaların büyük düşüşler yaşadığı dönemlerde kripto parayı bir güvenli liman ya da değer deposu olarak görüyor. Bu durum zaman zaman geleneksel pazarlarla kripto para pazarları arasında negatif korelâsyonun artmasına neden oluyor.

Piyasalardan biri aşırı alım koşullarına girdiğinde veya şu an yaşandığı gibi jeo-sosyoekonomik gündemlerin bir sonucu olarak piyasaya olan güven eksikliği baş gösterdiğinde alternatif piyasa ters yönde hareket etmeye başlıyor. Ortalama 5 yıllık sürece bakıldığında kripto para yatırımcılarının beklentisi, geleneksel pazarların bozulması yönünde. Zira bu durumlarda kripto para pazarlarına karşı artan talepten faydalanmış oluyorlar.

Küresel piyasalar, 2020 yılının ilk aylarında yeni bir krizin eşiğinde gibi duruyor. Ancak henüz Bitcoin, henüz güvenli liman varlığı olarak talep görmemiş gibi. Bitcoin hala daha güvenli varlık testinde olduğu için yatırımcıların bu gibi kriz durumlarında Bitcoin talepleri daha önemli hale geliyor. Son bir haftalık periyotta ise Bitcoin yüzde 10’a yakın bir düşüş yaşadı.

Kripto Pazarlarında Düşüş Devam Eder mi?

Sermaye değerine göre en büyük 10 kripto parada ise düşüş daha hızlı. Şubat ayının son haftasında ilk 10 kripto para 7 günlük performansı, yüzde 15’i geçen bir değer kaybına sahip.

Bildiğiniz gibi Kripto paralar 2020 yılına hızlı bir başlangıç yaptı. Bitcoin 7.500 dolar bandından 10.500 dolara kadar yükseldi ve birçok altcoin’de de ciddi kazanımlar gördük. Duruma bu açıdan bakıldığında mevcut düşüşün sadece bir düzeltme hareketi olarak yorumlanabilir. Kripto para birimlerinde yükselişe ara verilmesinin ve düzeltme aşamasına girilmesinde geleneksel pazarda daha güvenli bir varlık olarak görülen altına olan talep gösterilebilir.

Altın Şubat ayının ilk haftası 1.580 dolar fiyatından 1.690 dolara kadar yükselerek yaklaşık bir ayda yüzde 10’a yakın bir kazanım elde etti ve son 7 yılın zirvesini gördü. Kripto paralarda görülen düşüşün diğer bir nedeni de iyi kazanım elde edenlerin kâr satışları olarak görülebilir.

Corona Virüs Haberleri Arttıkça Piyasalarda Düşüş Derinleşiyor

İlk başlarda Çin ve Asya’nın bazı bölgelerinde kısıtlı kalacağı düşünülen virüsün dünyanın çeşitli yerlerinde görülmesi ve ölümlere yol açması, panik havasının daha da artmasına neden oldu. Bu açıdan bakıldığında Bitcoin ve altcoin’lerde son 7 günde görülen düşüş bu durumla paralellik gösteriyor. Öyle ki dünyanın önemli borsalarında  (DAX, FTSE, S&P500, NASDAQ) görülen ortalama yüzde 10’luk düşüşler, Bitcoin değer kaybıyla doğru orantılı.

Birçok Bitcoin meraklısı, Bitcoin talebinin dünyanın önemli borsalarının düşüşünde arttığını görmek ister. Bu, geleneksel pazarlar aşağı kaydığında yatırım yapmak için Bitcoin’in güvenli bir yer olduğu anlamına gelir. Ancak, kripto piyasalarında son yedi gün içinde kazanım yerine kayıplar görülmesi,  henüz güvenli liman varlığı özelliğinin çalışmadığını gösteriyor.

Geleneksel piyasaların kapalı olduğu hafta sonu, kripto para piyasalarının açık olması, belirsizlikten endişe duyan yatırımcının kripto para talebini tetikleyebilir. Özetle kripto para piyasalarının önümüzdeki haftalardaki seyri için bu hafta (Şubat ayı kapanışı) kapanışı belirleyici olacak gibi gözüküyor.

Leave a Reply