corona virüs bitcoin

Dünya Corona Virüs salgınıyla mücadele etmeye çalışırken finansal piyasalar da bu salgın etkisiyle karışık günler geçiriyor. Artık geleneksel piyasalarla iyiden iyiye entegre olan kripto para piyasası da bu küresel endişeden payını almış durumda. Geçen hafta Corona virüs Bitcoin pazarını da vurdu. Kripto piyasası ise tarihi düşüşten sonra bu hafta toparlanmaya çalışıyor.

Bitcoin başta olmak üzere kripto pazarının 1 saat gibi kısa bir sürede ciddi bir düşüş yaşaması, çoğunlukla corona virüs paniğine bağlanıyor. Geçen hafta Bitcoin yüzde 60’lara varan kayıplar yaşarken haftayı yüzde 33 kayıpla kapattı. Altcoinlerde de benzer kayıplar görüldü. Peki, kripto para çöküşünün arkasındaki sebep gerçekten Corona virüs salgını mı?

Corona virüs salgını kripto para çöküşünden haftalar önce küresel olarak yayılmaya başlamıştı. 15 – 20 Ocak tarihinde başta Çin olmak üzere birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede vakaların olduğu açıklanmıştı. Bu dönemde Bitcoin bir düzeltme görse de Ocak ayının son haftasında yükselişine devam ederek 9.500 dolar kadar çıktı ve yılbaşına göre getirisi yüzde 30’u buldu.

Corona Virüs Bitcoin Etkisi

30 Ocak tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) küresel acil durum ilan ettiğinde de piyasayı domine eden kripto paranın çok fazla etkilenmediği ve yükselişine devam ettiğini gördük.

15 Şubat tarihine kadar yükselişine devam eden kripto paralar, bu tarihten sonra düşüş eğilimine geçti. Bitcoin ise 12 Şubat tarihinde 10.500 dolar zirvesini gördükten sonra düşüşe öncülük etti. Bu tarihe kadar diğer piyasalardaki endişeler Corona virüs etkisiyle açıklanırken Bitcoin aslında Şubat ortasına kadar güvenli varlık olarak hareket etti.

Yine de Bitcoin ve altcoin’lerde görülen yüksek değer kaybının ardındaki neden corona salgını olarak görülse de gerçek sebebin farklı olabileceğine dair dinamikler de bulunuyor.

Son dönemlerde kripto para pazarının özellikle borsalarla korele hareket ettiği görüldü. Son 6 aylık dönemde borsaların parasal genişleme etkisiyle tüm zamanların en yüksek değerlerine ulaştığına şahit olduk. Buna bağlı olarak Bitcoin’de yılbaşı itibarıyla bir yükseliş ivmesine girmişti. Kısaca parasal genişlemeyle bollaşan fiat paranın bir kısmı kripto pazarlarında değerlendirildi.

Ancak küresel korkuya neden olan corona salgını, ani şekilde likitide daralmasına neden oldu ve borsalarda başlayan çöküşler ile birlikte kripto piyasası da ağır etkilendi. Ülkeler geçen haftadan başlamak üzere corona salgını endişesini karşılamak ve likitideyi artırmak adına çeşitli önlemler almaya başladı. İlk olarak beklenen faiz indirimlerinin öne çekildiğini gördük. Bu etkiye cevaben piyasalardaki ateş bir nebze giderilirken kripto para piyasalarının da bu hafta yatay seyre geçtiği görülüyor.

Halving Öncesi Bitcoin Pazarı

Tedirginliğin devam ettiği piyasalarda diğer göz önünde bulundurulması gereken konu ise Mayıs ayında gerçekleşmesi planlanan halving olayı. Yine bu aybaşında madencilerin halving öncesi tam kapasite çalıştığını görüyoruz. Bitcoin hash rate 5 Mart tarihinde tüm zamanların en yüksek değerini gördü. Bitcoin zorluk oranı ise her geçen gün artış gösteriyor. Bu faaliyet, Bitcoin ödül yarılanması öncesi madencilerin daha fazla Bitcoin elde etme isteğiyle meydana geliyor. Aynı zamanda zorluk oranındaki artış Bitcoin’i ödeme sistemlerinde daha güvenli hale getiriyor.


corona virüs bitcoin

kaynak: coinwarz

Korona virüs krizinin yaz aylarında ortadan kalkması durumu ve mevcut parasal genişlemenin devamı halinde kripto paralar da bu iyileşen ortamdan ve fiat para bolluğundan dolayı talep artışı görülebilir. Bunun yanında geçmiş halving dönemlerini incelediğimizde halving sonrası Bitcoin’in ciddi fiyat artışları yaşadığı net şekilde görünüyor.

Bitcoin ilk halving

 

bitcoin ikinci halving

Elbette mevcut kripto pazarı artık önceki ödül yarılanması dönemlerine göre birçok farklı dinamiğe bağlı. Ancak iyimser havanın geri kazanılmasıyla piyasada bir “V” etkisi oluşturursa kripto paralarda beklentiler ışığında yeniden boğa sezonuna girebilir.corona virüs bitcoin

Leave a Reply