coin nedir token nedir

Coin ile token arasındaki fark nedir sorusu, kripto para dünyası içinde en çok merak edilen soruların başında gelmektedir. Kafa karıştırıcı gibi görünse de gayet basit bir açıklaması vardır. Kısaca özetlemek gerekirse, coin kendi blockchain’ine sahip dijital para birimi iken; token kendi blockchain’ine sahip olmayan bir varlık olarak tanımlanabilir. Burada blockchain, şifrelenmiş veriyi dağıtan son derece güvenli bir sistem olarak düşünülmelidir.

Coin ile token arasındaki fark: Token nedir?

Token, kendi blockchain’ine sahip olmayan, bir coin’in blockchain’i üzerinde çalışan dijital bir varlığı ifade eder. Diğer bir deyişle, token ile ödeme yapamaz, istediğiniz şeyi satın alamazsınız. Sadece belirli bir yapı içinde belirli bir amaç dahilinde kullanabilirsiniz. Token’ı bir konser bileti olarak düşünebilirsiniz. Bu bilet ile sadece konsere gidebilirsiniz, farklı türden ödemelerinizi gerçekleştiremezsiniz. Tether, USD Coin, Dai vb. birer token’dır.

Coin nedir?

Coin ise, tıpkı para gibi bir değişim aracıdır. Para ile tek farkı dijital bir özellikte olması yani fiziki bir varlığa sahip olmamasıdır. Yine para gibi, kolaylıkla transfer edilebilir. Coin’ler, birçok yetkin kişi ve kurum tarafından geleceğin para birimi olarak kabul edilmektedir. Kripto para veya dijital para birimi olarak da adlandırılır. Kendi blockchain’ine sahip olması, bu sorunun büyük bölümünü açıklığa kavuşturur. En popüler coin ise bitcoin’dir. Bitcoin’den sonra ortaya çıkan ethereum, litecoin ve ripple vb. altcoin’ler de teknik olarak coin’dir.

Altcoin nedir?

Coin ve token ile birlikte duymaya aşina olduğumuz altcoin ise, kendi blockchainine sahip bitcoin dışındaki tüm coin’lere verilen addır. Bitcoin’i takip eden, bitcoin’den sonra ortaya çıkmış tüm coinlere altcoin adı verilmektedir. Ethereum, ripple, litecoin vb. coin’ler birer altcoin’dir.

Kripto para dünyasının önemli gündem maddelerinden olan bu soru kısaca şu şekilde özetlenebilir: token ile coin arasındaki temel fark, kendi blockchain ağına ve değişim değerine sahip olup olmama noktasında ortaya çıkmaktadır. Coinler, kendi blockchaine ağına sahipken; tokenlar farklı dijital varlıkların blockchain yapılarını kullanır. Altcoin ise, değişim değerine sahip olan coin’lerin bitcoin dışında olan üyelerine denilmektedir.

Leave a Reply