Coin burn (coin yakma), coinlere değer kazandırma yöntemlerinden biridir. Coin yakımı olarak da adlandırılır. Son yıllarda TRON, Binance Coin, Pundi X vb. coinler aracılığıyla popüler kripto kavramları arasında katılmıştır. Bu coinler, coin burn işlemi ile değerlerini kayda değer ölçüde artırmışlardır.

coin burn nedirCoin burn nedir ve neden gerçekleştirilir?

Coin burn, coinleri kalıcı olarak dolaşımdan çıkarma işlemidir. Coin burn işlemi gören coinler bir daha kullanılamaz. Coin burn ile coinler, bir daha kullanılamaması için private keyi bilinmeyen/geçerli olmayan bir adrese gönderilir.

Coin burn, kişiler veya kurumlar tarafından gerçekleştirilebilir. Bunun için öncelikle işlemi gerçekleştirmek isteyen kişi veya kurum, ne kadar miktarda coin yakmak istediğini belirtir. Bu miktarın cüzdanda var olup olmadığı kontrol edilir. Eğer yakılmak istenen miktar mevcutsa, coin yakma işlemi gerçekleştirilir ve yakılan coin miktarı toplam arzdan düşürülür. Tüm coin yakımları blockchaine kaydedilir. Bu nedenle, bir coinin yakılıp yakılmadığı kontrol edilebilir.

Coin yakımı farklı amaçlar ile gerçekleştirilebilir. Bu amaçlar içinde en yaygın olanı coinin toplam arzını düşürerek fiyatını yükseltmektir. Bu işlem ile yakılan coinin piyasa değeri yükseltilir. Örneğin toplam değeri 1.000 TRY olan 1.000 adet coinin %25’i yakım işlemine uğratıldığında geriye toplam değeri 1.000 TRY olan 750 adet coin kalır. Yani, coinin değeri 1 TRY’den, 1,333 TRY’e yükselir. İkinci olarak, coin yakım işlemi ile yeni bir coin oluşturulabilir. Bu noktada, yakılan coinin değeri yeni coine aktarılmış olur. Üçüncü olarak, bir ICO süreci sonunda coin yakılabilir. ICO süreci sona erdiğinde, üreticiler satılmayan coinleri coin burn işlemine tabi tutar. Burada amaç, bir güven ortamı yaratmaktır. Dördüncü ve son olarak, işlem ücretini karşılamak için coin yakılabilir. Örneğin Ripple, her işlemde alınan ücreti kısmi olarak coin yakarak karşılar.

Proof of Burn

Coin burn kapsamında ele alınması gereken kavramlardan biri olan Proof of Burn, adresin gerçekten de coin burn adresi olduğunu kontrol eden algoritma olarak açıklanabilir. Proof of Work ile private keyin gerçekten de ulaşılamaz olduğu ve coinlerin kullanılamayacağı teyit edilir.

Leave a Reply