Çin Merkez Televizyonu: “Kripto Paralar Bu Yıl %70 Artış Gösterdi”

By Eylül 25, 2020Haberler

cin-merkez-televizyonu-kripto-paralar-bu-yil-70-artis-gosterdiÇin’e ait birkaç medya kuruluşu, kripto para birimlerini yılın en iyi performans gösteren yatırımı olarak tanımlayan eşgüdümlü raporlar yayınladı.

Ülkenin önde gelen yayın kuruluşlarından Çin Merkez Televizyonu (CCTV), kripto varlıkların bu yıl %70 artış gösterdiğini vurgulayan 3 dakikalık bir haber klibi yayınladı. Çeşitli küresel varlıkların yer aldığı raporda “kripto paraların en iyi performans gösteren yatırım aracı haline geldiği” ifadeleri yer aldı.

Dün önde gelen devlet haber ajansı Xinhua “Kripto paralar bu yılın bir numaralı varlığı” başlıklı bir makale yayınlamıştı. Bugün ise CCTV, kripto paraların %70’lik bir artış gösterdiğini vurgulayan 3 dakikalık bir klip yayınladı. Xinhua’da yayınlanan makale ilk olarak, dün Cankaoxiaoxi’de yayınlanmıştı. Makale, geçtiğimiz Salı günü Bloomberg’de yayınlanan bir makalenin özet bir çevirisinden oluşuyor.

Cankaoxiaoxi, Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı (Great Firewall) tarafından engellenen haberler de dâhil olmak üzere, yabancı kaynaklardan gelen haber raporlarını seçerek çeviren en uzun soluklu ulusal haber ajansıdır.

Çin Merkez Televizyonu klibi toplulukta ilgiyle karşılandı

CCTV’de yayınlanan klip, Çin kripto topluluğu tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Çünkü haber, Çin’in kripto paraların yarattığı spekülasyonun finansal istikrara zarar verebileceği şeklindeki duruşu ile çelişiyor.

Çin’e ait haber ajanslarının genelde siyasi bir gündeme sahip olması, böylesi nadir ve koordineli bir çabanın arka planında ne olduğu sorularının sorulmasına neden oldu.

Bloomberg’den alıntılayan CCTV, kripto paraların bu yıl sadece %20’lik bir artış gösteren altını geçtiğini vurguladı. Kuruluş ayrıca, koronavirüs salgını sonrasında bazı ülkelerin ekonomik teşvik planlarının ve merkezi olmayan finansa yönelik ilginin kripto paraların değer kazanmasına katkıda bulunduğunun altını çizdi. Bununla birlikte, kripto paraların son derece hareketli varlıklar olduğu ve risk teşkil ettiği konusunda uyardı.

Kaynak: coindesk

Leave a Reply