Çin Kripto Para Çalışmalarını Hızlandırma Kararı Aldı

By Temmuz 9, 2019Haberler

Çin Merkez Bankası (PBoC) kripto para birimi çalışmalarını hızlandıracaklarını açıkladı. Çin Merkez Bankası’nın üst düzey yöneticisi Wang Xin, kararın arkasında Facebook’un kripto para birimi Libra’nın para birimlerine karşı oluşturduğu tehdit olduğunu belirtti.

Çin Merkez Bankası, geliştirmeyi planladığı ulusal kripto para birimi çalışmalarını hızlandırma kararı aldı. Facebook’un piyasaya süreceğini açıkladığı Libra’nın karşılaştığı ilgiden sonra Çin Merkez Bankası Araştırma Departmanı üst düzey yetkilisi Wang Xin bir açıklama yaptı.

çin kripto para

Xin, Pekin Üniversitesi’nde Libra’nın küresel olarak benimsendiği bir senaryoda finansal sistem ve istikrarın nasıl olacağı üzerine konuştu. Libra’nın bir para birimi olarak kabul edilmesi ve yaygın olarak ödemelerde kullanılması durumunda geliştirecekleri kripto para birimine risk yaratacağını belirten Xin, “Çalışmalara erken başladık denilebilir. Ancak elbette, bu alanda liderliğimizi pekiştirmek ve daha da başarılı olmak için daha çok çalışmamız gerekiyor.” dedi.

Xin, Libra’nın birden fazla fiat paraya bağlı olacağı açıklamasına da değinerek bu konudaki gelişmeleri yakından takip ettiğini belirtti. Libra’nın dolar ile birlikte kullanılmasının doların etki alanını artırabileceğini vurgulayarak Çin olarak böyle bir durum istemediklerinin altını çizdi.

Leave a Reply