chain link nedirChainlink, blockchain’deki akıllı sözleşmeler ile çoğu zaman blockchain’e kapalı olma eğilimindeki gerçek dünya uygulamaları arasındaki boşluğu kapatmaya çalışan bir platformdur. Kripto para birimi, gerçek dünya verilerini bulan ve doğrulayan sonrasında ise bunları akıllı sözleşmelere entegre edilmesini sağlayan “oracles” adı verilen bir sistem kullanır.

Chainlink (LINK) Gelişimi

Chainlink, Eylül 2014’te kurulan SmartContract adlı bir şirket tarafından geliştirildi. Kripto para biriminin arkasındaki çekirdek ekip, CEO Sergey Nazarov ve CTO Steve Ellis olmak üzere iki kişiden oluşuyor. Sergey, popüler hale gelmeden çok önce 2011 yılında kripto dünyasına ilgi duyan bir girişimci olarak biliniyor. SmartContract’a başlamadan önce Secure Asset Exchange (bir borsa ağı) ve CryptoMail’i (merkezi olmayan bir e-posta hizmeti) kurdu.

Şirketin CTO’su Steve Ellis, SmartContract’ın kurucularından biriydi ve Sergey ile Secure Asset Exchange üzerinde çalıştı. Ayrıca Pivotal Labs’da yazılım mühendisi olarak çalıştı.

Chainlink Avantajları Nelerdir?

Chainlink (LINK), zincir üstü akıllı sözleşmeler ile zincir dışı işletmeler ve veriler arasındaki boşluğu doldurma faaliyetinden dolayı iki temel mimari bileşene sahip. Bunlar; zincir üstü altyapı ve zincir dışı altyapı olarak adlandırılıyor.

Zincir üstü altyapı, Ethereum’un blok zincirine uygulanan zincirleme sözleşmelerden oluşur. Bunlar, zincir dışı verilere erişmek isteyen kullanıcıların veri taleplerini işleyen Oracle sözleşmeleridir.

Blockchain ekosisteminden veri isteyen kullanıcılar, Chainlink’in ağına bu talebini bir sözleşmeyle gönderir. Bu talepler, kullanıcının sözleşmesini uygulamaya uygun olan mevcut ‘oracle’ larla eşleştirerek kendi sözleşmeleri haline getirir.

Akıllı sözleşmeler, finansal araçların blok zincir üzerine inşa edilmesini sağlar, bu da projelerin farklı finansal araçlar üzerinde çalıştığı merkezi olmayan finans ekosistemini oluşturur. Bu ekosistem için sigorta, borç verme, kaldıraç ticareti, vb. geleneksel finansal sistemden daha şeffaf olduğu ve finansal araçların kontrol ve erişiminin sadece büyük oyuncularla sınırlı olmadığı ve herkese eşit bir oyun alanı sağladığı gerçeğinden bahsedilebilir.

Bununla birlikte, günümüzde akıllı sözleşmelerle ilgili en büyük sorun, ağ dışındaki herhangi bir harici kaynakla etkileşime girememeleri ve bu teknik sınırlamanın, dApp’lerin sunabileceği birçok potansiyel işlevselliği engellediğinden geliştiriciler için bir sorun olmasıdır. Blockchain üzerine ürünlerini inşa etme konusunda daha fazla geliştirici çekmek için, bu sorunla başa çıkmak önemli bir sorundur. DApp’lerin çoğunluğu, akıllı sözleşmelerinin protokolleri yürütmesi için harici veri kaynaklarına ihtiyaç duyar. İşte hem dış dünyayı hem de blockchain’i bağlayabilen Chainlink teknolojisi devreye girdiğinde akıllı sözleşmelerin eski sistemlerde bulunan verileri kullanabilmesi mümkün hale gelir.

Chainlink durumunda, merkezi olmayan bir oracle ağı sağlamak için çok sayıda düğüm (node) operatörü olacak. Düğümler akıllı sözleşmeleri almak ve onlara veri sağlama işini üstlenecekler. Böylece nodeler, LINK tokenları ile ödüllendirilirler ve işlerini düzgün yaparlarsa düğüm itibarlarını arttırırlar. Yanlış veri sağlamaları durumunda ise node’ler cezalandırılır. Düğüm operatörleri, yapılan iş için LINK tokenlarının ödenmesiyle teşvik edildiğinden ve yanlış veri sağlama durumunda itibarları tehlikeye düşeceğinden, akıllı sözleşme için gerekli olan doğru verileri sağlamak onların yararına olacaktır. İyi bir düğüm itibarı ile, operatörlerin akıllı sözleşme geliştiricilerinden daha fazla veri talebi alma olasılığı daha yüksektir.

LINK Tokenı Gelecek Vadediyor mu?

Chainlink girişiminin de içinde bulunduğu akıllı sözleşmeler sektörünün geleceğin sözleşmeleri olmasının birkaç nedeni bulunuyor. Bu faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Finansal piyasalar, sigorta endüstrisi, küresel ticaret piyasaları ve diğerleri güvenilir sözleşmelere bağlıdır. Akıllı sözleşmeler, bir sözleşmenin yürütülmesi konusunda üstün garantiler sağlar.
  • Maliyetli sözleşme ihlalleri ve sahtekârlık genellikle zayıf ve başarısız güvenlik sistemlerinden kaynaklanmaktadır. Sigorta sahtekârlıkları gibi durumlar, akıllı sözleşmelerin uygulanmasıyla geçmişte kalacak.
  • Akıllı sözleşmelerle, küresel finans piyasaları daha güvenli ve daha şeffaf bir şekilde çalışabilir. 2004 ve 2008 yılları arasında ihraç edilen tüm ipoteklerin akıllı sözleşmeler olarak inşa edilmesi, mülkiyeti, kredi puanının, gelirinin vb. sürekli olarak izlenmesi durumunda dünyanın nasıl görüneceğini bir hayal edin.
  • Gelişmekte olan pazarlar için, hâlihazırda belirli türden anlaşmalar yapılmasının mümkün olmadığı alternatif bir hukuk sistemi sağlamak mümkündür. Blockchain ve akıllı sözleşmeler, küresel ekonomiler için çalışan bir sözleşme sistemi uygulanmasını mümkün kılabilir.

Bu bağlamda bir sözleşme geliştiricisi, harici verileri doğrudan akıllı bir sözleşmeye sunmak ve sonsuz bir bağdaştırıcı oluşturmak için ChainLink’i kullanabilir. Bu özellikte ChainLink’i akıllı sözleşmeler sektöründe benzersiz kılmaktadır.

Chainlink Piyasa Değeri

Chainlink’in ICO’ su Eylül 2017’de yapıldı ve toplam 1 milyar token arzının % 35’i olan 350 milyon LINK token dağıtımı yoluyla 32 milyon dolar elde edildi.

LINK tokenlarının dağılımı ise şu şekilde oldu:

  • Kitleye 350 milyon token (%35) satıldı.
  • 350 milyon token (%35) Chainlink ekosistemini teşvik etmek için düğüm operatörlerine ayrıldı.
  • Kalan 300 milyon (%30) token, kripto para biriminin geliştirilmesi için şirkete bırakıldı.

Chainlink (LINK), şu an 1,53 milyar dolar sermaye değeriyle en büyük ilk 20 kripto para arasında bulunuyor. Bu makalenin oluşturduğu zamanlara yakın bir tarihte (16 Şubat 2020) tüm zamanların en yüksek değerini (4,79 dolar) görerek dikkatleri üzerine çeken LINK tokenı, 0,1481 dolar fiyatıyla ise 29 Kasım 2017 tarihinde tüm zamanların en düşük fiyatını görmüştü. Ayrıca son bir yıllık yüzde 850 gibi muazzam bir getirisiyle hızla büyüyen bir kripto para olma özelliğini de taşıyor.

LINK tokenları, Chainlink ağını çalıştıran ve platformda bir para birimi olarak kullanılan varlıktır; bu, platformun popülaritesi arttıkça tokene olan talebin de artırılacağı varsayımını ortaya koyuyor.

Tokenlar, bilindiği gibi uzun vadeli bir yatırım için cazip görünebilir ve özellikle kitle pazarı üzerinde olumlu bir psikolojik etkiye sahip olma eğiliminde olan düşük maliyetleriyle bir fırsat olarak değerlendirirler. Chainlink özelinde baktığımızda ise gerçek kullanım alanları olması ve gelecek vadeden bir sektörde (akıllı sözleşmeler) farklı yaklaşımlara sahip olması, token talebini artıran faktörlerdir.

Chainlink (LINK) Nasıl Alınır?

Sistemkoin kripto para borsasında da listelenen Chainlink (LINK) tokenini kolayca Türk lirası karşılığıyla satın alabilirsiniz. LINK/TRY çifti yanı sıra Sistemkoin borsa platformunda LINK/BTC, LINK/ETH VE LINK/USDT çiftleriyle Bitcoin, Ethereum ve Tether’e karşı LINK token ticareti pratik şekilde yapılabilir.

Bunun için Sistemkoin’de bir hesap oluşturduktan sonra hesabınıza giriş yapıp üst sekmeden borsa butonuna tıkladıktan sonra sağ bölümde bulunan arama kısmına token ismi LINK olarak yazdığınızda ticaret yapmak istediğiniz marketi seçerek satın alımI yapılacak Chainlink çiftini bulabilirsiniz.

Bu arama sonucu çıkan pariteye tıklandığında ise ilgili marketin borsasına ulaşırsınız. Sayfanın ortasında bulunan “LINK AL” bölümünden almak istediğiniz miktarı yazıp butona tıkladığınızda alım emriniz piyasaya düşer ve karşılandığında ise, talep ettiğiniz LINK miktarı Sistemkoin LINK cüzdanına geçmiş olur.

Leave a Reply