Blokzinciri teknolojisi Twitter hack olayını engelleyebilir miydi?

By Ağustos 21, 2020Blockchain

blokzinciri-teknolojisi-twitter-hack-olayini-engelleyebilir-miydiGeçtiğimiz ay Barack Obama, Joe Biden ve Elon Musk gibi ünlü isimlerin Twitter hesaplarından Bitcoin dolandırıcılığına dair atılan tweetler ile Twitter hack olayı gündeme gelmişti. Dolandırıcılar, Twitter yönetiminin olaya müdahalesinden önce 350 milyondan fazla kullanıcıya ulaşmayı ve yaklaşık 100 bin dolar toplamayı başardı.

Twitter hack olayı, kullanıcıların kişisel veri ve birikimlerini ele geçirmeyi amaçlayan bir dizi faaliyetin sonuncusunu temsil ediyor. Bu yeni bir şey olmasa da kullanıcılara gerçek bir güvenlik önlemi sunan merkezi olmayan kimlik çözümlerine ihtiyacı vurgulaması açısından önem arz ettiği bir gerçek.

Son on yılda yaşanan önemli teknolojik gelişmelere rağmen kişisel veriler her zaman olduğundan daha fazla risk altında görünüyor. Bilgisayar korsanlığı ve veri sızıntısı dalgaları büyüyor ve şirketlerin itibar kaybetmelerine yol açıyor. İnsanlarda güven erozyonuna neden olan bu tür olaylar, merkezi olmayan çözümlere olan ihtiyacı da ortaya koyuyor.

Bu ihlaller, politika alanında ilerleme kaydedilmesine de neden olmaya başladı. Son birkaç yıl içinde AB’nin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) ve Kaliforniya Tüketici Mahremiyeti Yasası (CCPA) gibi çerçeveler yürürlüğe girdi. Ayrıca bu şubat ayında yayınlanan Avrupa veri yönetişim stratejisi, insanların kişisel verileri hakkındaki haklarını öncelikli hale getiren bazı cesur öneriler ortaya attı. Söz konusu strateji, kamu ve özel sektördeki AB vatandaşları için bulut hizmetlerinin yaygınlaştırılmasını önerdi.

Özel anahtar güvenliği ve blokzinciri

Kişisel verilerin merkezi bir havuzda saklanması, verileri çeşitli sızıntı ve saldırılara karşı savunmasız bırakır. Merkezi olmayan çözümler ise, kullanıcı verilerinin bütünlüğünü koruma çabasında önemli bir yer tutar. Ayrıca bireylerin verilerin değerine bağlı olarak uygun şekilde tazmin edilmesini sağlar. Mobil dijital kimlik uygulamaları aracılığıyla kullanıcılar, dijital kimliklerini özel bir anahtara sahip güvenilir bulut depolama sağlayıcılarında depolayarak güvenli bir şekilde yönetebilir.

Özel anahtar güvenliğine ek olarak, blokzinciri de bu konuda bize yardımcı olabilir. Blokzinciri halihazırda üniversite diploması gibi resmi belgeleri doğrulamada kullanılıyor ve işletmelerde kilit işe alımları hızlandırmaya yardımcı oluyor.

Twitter hack olayına geri dönecek olursak, kripto para kullanıcılarının varlıklarını güvenle yönetebilmesi ve takas edebilmesi gerekir. Her ne kadar dijital varlıklar konusunda güven seviyesi son zamanlarda önemli ölçüde artmış olsa da son Twitter dolandırıcılığı gibi faaliyetler büyüyen kripto sermayesine ket vuruyor.

Kripto para sahipleri, hangi cüzdanı kullandığından bağımsız olarak varlıkları üzerinde tam denetime sahip olmalıdır. Günümüzde kullanıcıların varlıklarını kendi kimliklerine bağlayan çözümler mevcut ve bu çözümler bu tür dolandırıcılık faaliyetlerinin riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Güvenli dijital kimlik çözümleri, bugüne kadar kripto paraların ve blokzinciri teknolojisinin yaygın olarak benimsenmesini engelleyen bariyerlerin de ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Leave a Reply