Blokzinciri online eğitim alanını nasıl geliştirebilir?

By Eylül 3, 2020Eylül 8th, 2020Blockchain

blokzinciri-online-egitim-alanini-nasil-gelistirebilirBlokzinciri, online eğitim alanı güvence altına alma, koruma ve yaygınlaştırmada önemli bir rol oynayabilir.

Son günlerin öne çıkan tartışmalarından biri olan online eğitim aslında yeni değil. Uzaktan eğitim, özellikle son birkaç yıldır birçok eğitim kurumu tarafından çeşitli formatlarda gerçekleştiriliyor. COVID-19 salgını ise, hâlihazırda mevcut olan bir eğilimi hızlandırmış görünüyor.

Günümüzde online eğitim, eğitim hizmeti (sertifika programları, eğitim fırsatları vb.) veren birçok kurumun öncelikli konuları arasında yer alıyor. Bu değişimin sürekli olup olmayacağı henüz belli olmasa da online eğitimin ileriki zamanlarda daha da yaygınlaşacağı söylenebilir. Ancak burada da online olarak yürütülen birçok alanda olduğu gibi bilgisayar korsanları gibi riskler söz konusu.

Eğitim süreci boyunca birey, kurum veya herhangi bir sayıdaki üçüncü taraf sağlayıcı arasında birçok kişisel bilgi aktarılır. Bu süreçte, aktarılan bilgilerin ifşa olma riski vardır. Ancak blokzinciri, bu yeni eğitim modelini güvenli bir hale getirebilir, korunmasına yardımcı olabilir, verileri geniş bir ağ ile paylaşabilir ve bunu tamamen sanal bir şekilde gerçekleştirebilir. Blokzinciri online eğitimcilere, online eğitim sunan kurumlara ve eğitim süreci ve ürün/hizmetlerini iyileştirmek isteyen özel sektöre bazı avantajlar sunabilir:

Diploma, sertifika vb. belgelerin doğrulanması ve takibi

Diploma, sertifika vb. belgelere sahip olmak, insanların eğitim hizmeti almasının temel nedenlerinden biridir. Online eğitimin yaygınlaşması ise bu tür belgelere sahip olmayı giderek daha kolay hale getiriyor. Ancak diğer taraftan kimlik hırsızlığı, sahte diploma, sahte sertifika gibi sahte belgelerin yaratılması da kolaylaşıyor.

İnsanlar kariyerleri boyunca yeni beceriler kazanır, mevcut becerilerini ise geliştirir. Bu becerilerin doğrulanması ve takibi önemlidir. Bu becerileri kaydeden ve devamlı olarak güncel tutan blokzinciri tabanlı bir sistem, şeffaflığı artırır ve doğrulanabilirliği ile kurumların işe alım sürecini verimli ve güvenli bir hale getirir.

Eğitimle ilgili yayınların oluşturulması ve korunması

Profesyoneller, diğer eğitimciler ve eğitim alanıyla bağlantılı diğer insanlar araştırma makaleleri, prototip ürün ve hizmetler, ders kitaplarının oluşturulması gibi fikri mülkiyet ürünlerine ciddi anlamda zaman ve enerji harcar. Giderek artan bir şekilde dijitale yönelen bir ekonomide, bu çabaların güvence altına alınması ve parasal bir getiriye sahip olması önemlidir. Bu tür çabalar, blokzinciri tabanlı bir sistem ile ek gelir akışları yaratabilecek ve finansal olarak kendini idame ettirebilecek hale getirilebilir. Böylece, yüksek kaliteli hizmet ve ürünlerin devamlılığı sağlanır.

Online Eğitim: Yepyeni bir eğitim modeli oluşturulması

Bilginin ücretsiz paylaşımı ve bu bilgilere erişilebilirlik, blokzincirinin ayrılmaz bileşenleridir. Blokzincirinin bu temel bileşenlerini yükseköğrenim ile birleştirerek yepyeni bir eğitim modeli elde edilebilir. Dünya her geçen gün daha fazla birbirine bağlı hale geldiği için eğitimin buna uyum sağlaması mantıklı olabilir. Peki, bu nasıl gerçekleştirilebilir?

Blokzinciri özellikli akıllı sözleşmeler, farklı kişi veya kuruluşlar arasında programlanabilir kodlardan oluşan anlaşmalar, eğitimin dünya çapında amaca yönelik olarak gerçekleştirilmesini sağlayabilir. Diğer bir deyişle, öğrenciler ve eğitmenlerin işbirliği yapabileceği veya birlikte çalışabileceği bir ekosistem oluşturabilir. Bu da kurumları daha esnek ve daha duyarlı hale getirir, böylece kurumlar hızlı değişimlere ayak uydurabilir.

Blokzinciri ve eğitim ortak paydası olan kavramlar gibi görünmüyor olabilir. Ancak biraz derine inildiğinde bu birlikteliğin potansiyeli görünür hale gelecektir. Bu birliktelik şüphesiz tepkiselliği ve şeffaflığı artıracağı gibi, dijital varlıklar için yeni bir pazar da yaratacaktır.

Kaynak: Forbes

Leave a Reply