Blokzinciri ile filyasyon: Gizlilik odaklı e-pasaport uygulaması turizmi canlandırabilir mi?

By Ağustos 6, 2020Blockchain, Haberler

blokzinciri-ile-filyasyonShareRing, blokzinciri ile filyasyon (contact tracing) içeren anonim bir e-pasaport uygulaması başlattı. Şirket bu uygulama ile 9 trilyon dolarlık turizm endüstrisini canlandırmayı amaçlıyor.

Bir blokzinciri şirketi olan ShareRing, halihazırda şirketin hizmetlerinden yararlanan 2.6 milyon otel ve etkinlik organizatörü müşterisine blokzinciri tabanlı bir filyasyon çözümü önerdi. Anonim e-pasaport uygulamasının benzer filyasyon uygulamalarının karşılaştığı gizlilik sorununa çözüm üretmesi bekleniyor.

Kişiler için “proof of health”

ShareRing’in blokzinciri ile filyasyon uygulaması, kişilere sınır kapısında e-vize (eVOA), pasaport bilgileri, seyahat sigortası, uçuş ve konaklama rezervasyonları ve negatif COVID-19 test sonucu gibi gibi önemli dokümanları yüklemelerine izin veriyor. Tüm bu bilgiler ise kişinin QR koduna bağlı “sağlık kanıtı”nı (proof of health) oluşturuyor. Bir tür elektronik pasaport görevi görecek olan uygulama, kişilerin ülkelere sıkı güvenlik önlemleri ile girmelerini sağlayacak. Uygulamayı kullanan bir kişinin test sonucu pozitif çıktığında uygulama gerekli bilgileri anonim olarak devlet ile paylaşacak ve kişinin temasta olduğu diğer kişilerin bilgilendirilmesine de olanak tanıyacak.

Uygulama ayrıca sınır kapısında e-vize sistemleri, seyahat sigortası şirketleri, hava yolları, oteller ve diğer ilgili organizasyonlarla entegre durumda ve şirketlere herhangi bir kişisel bilgiye gerek duymadan uygulama üzerinden test sonucu araması yapabilmelerini sağlıyor. ShareRing kurucularından Jane Sadler-Kidd, dokümanlar ve kişisel bilgileri şifreli bir şekilde sakladıklarını ve sadece yüklenen cihazda kaldığının altını çiziyor. Sadler-Kidd ayrıca bilgi ve dokümanların parmak izini aldıklarını ve bunları blokzincirinde sakladıklarını söylüyor.

Bugüne kadar turizmi canlandırma çalışmaları çeşitli filyasyon uygulamaları ile gerçekleştirilmişti. Ancak bu uygulamalar, gizlilik endişeleri nedeniyle sert eleştirilere maruz kaldı. ShareRing’in blokzinciri tabanlı uygulamasının ise bu sorunun üstesinden gelebileceği düşünülüyor.

Kaynak: CryptoSlate, Cointelegraph

Leave a Reply