Blockchain teknolojisi, kısaca, dijital bir kayıt defteri olarak tanımlanabilir. Bu dijital kayıt defteri, birbirine bağlı bloklardan oluşur ve blockhain (blok zinciri) adını bu niteliğinden alır. Blockchain, kullanıcıların kendi aralarında güvenli bir şekilde kripto para alışverişi gerçekleştirmelerini ve bu işlemlerin kayıt altında tutulmasını sağlar. En popüler kullanımı kripto paralar özelinde gerçekleşse de sadece kripto para işlemleri için kullanılan bir teknoloji değildir.

Blockchain teknolojisi nasıl çalışır?

Bir kişi, bir diğerine kripto para yollamak istediğinde, blockchain denilen bu ağdaki tüm madencilere bu isteğini bildirmiş olur. Burada madenciler, işlemlerin onaylanmasından sorumlu kişiler olarak tanımlanabilir. Madenciler, kripto para alışverişi işlemlerini onaylar ve bu onaylanan işlemlerden yeni bir blok oluşturur. Ağın kuralları dahilinde blok zincirine eklenen bu bloklar ile kripto alışverişi de gerçekleşmiş olur. Madenciler, bu çabaları karşılığında bir miktar kripto para kazanırlar ve parayı sisteme entegre ederler.

blockchain teknolojisi

Güvenli Midir?

Kripto para işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesinden sorumlu blockchain teknolojisi, iki temel özellik ile nitelenebilir. Bunlardan ilki, dağıtılmış; ikincisi ise merkeziyetsiz olmasıdır. Dağıtılmış nitelik ile kast edilen, ağa katılan tüm kişilerin bilgisayarlarında bu dijital defterin bir kopyasına sahip olmasıdır. Yani, işlemlerin yer aldığı bu veri tabanı, birçok kopyaya sahiptir. Birçok kopyaya sahip olduğu için de tek bir merkeze bağlı değildir. Bu durum ise merkeziyetsiz niteliğine karşılık gelir. Bu kişiler, ağ node’ları olarak adlandırılır. Ayrıca bu defter, sürekli olarak güncellenir. Yeni işlemler içeren yeni bloklar eklendikçe, diğer kullanıcılardaki güncel olmayan kopyalar ile senkronize olur.

Blockchainin en önemli özelliklerinden biri de şeffaf olmasıdır. Kişilerin gerçekleştirdiği işlemler açık bir şekilde görülebilir. Kişilerin gerçekleştirdiği işlemlerin bir kaydını içerdiği için de kronolojik bir özellik taşır. Ancak blockchainin özellikle vurgulanması gereken bir yönü değiştirilemez oluşudur. Her bir blok, bir blokta olması gerekenlere ek olarak geçmiş işlemlerin bilgisini içerir ve bu bilgilerde bir değişim gerçekleşirse o blok ağ dışında kalır. Çözülmesi imkansıza yakın olan kriptografik teknikler ile korunduğu için de blockchain teknolojisi son derece güvenli bir sistemdir.

Leave a Reply