Bitcoin, doğası gereği elle tutulan değeri somut bir materyalin üzerine yazılmamış sadece elektrik gücü tüketilerek üretilmiş benzersiz sayılarda oluşan bir tür finansal varlık olarak kabul görmüştür.

Kavraması zor olan şey ise, dünyanın en çok kabul gören parası doların da benzer şekilde özellikleri olduğudur. Dolar gibi genel kabul görmüş fiat paralarda esasen uzayda sayılardan oluşuyor. Bazen kâğıt veya bozuk para olarak depolanırlar, ancak kâğıt ve madeni paralar maddi olsa da, temsil ettikleri temelde dolar değildir. Doları, ödeme olarak kabul eden insanların ve onlardan ödeme almayı kabul eden diğer insanların inançlarından başka bir şey ile desteklenmez. En azından şu an için. Asıl fark şu ki, dolar illüzyonuna daha geniş ve kuvvetli bir şekilde inanılıyor.

Fiat paraların ne kadarı fiziki?

Aslında doların yaklaşık yüzde 90’ının tamamen soyut olduğu düşünülüyor. Yani kelimenin tam anlamıyla somut bir biçimde, yani kâğıt veya madeni para şeklinde yoklar. James Surowiecki, 2012’de dolar arzının yalnızca yüzde 10’unun kâğıt ve madeni paralar şeklinde karşılığının bulunduğunu iddia etmişti. Bankacılık sistemi, mevcut kredilendirme sistemi dahilinde daha fazla dolar emisyonu yapabilecek bir düzene sahip. Ulus-devlet liderlerinin para üretme eğilimi tarihsel ve pratik olarak karşı konulamaz bir durum haline geldi. Bu zayıflığın belirgin bir sonucu ise enflasyon olarak karşımıza çıkıyor.

Fiat paraların ne kadarı fiziki?Fiyat artış hızı -dünyanın en konvertibl paralarından biri olduğu için dolara göre değerlendirecek olursak- 1959’da 1 dolarlık satın alma gücü şimdilerde 12 sentin biraz altında olduğu dile getiriliyor. Bitcoin Blockchain’in ortaya çıkma amaçlarından biri ise kısmen bu oldukça uzun bir tarihi olan parasal zaafı gidermekti. 21 milyonuncu Bitcoin çıkarıldıktan sonra, -2140 yılı civarında- Blockchain’de artık Bitcoin üretilemeyecek.

Bitcoin parasal sistemin ayakta kalmasını sağlayabilir mi?

Sistemi bozmaya çalışan oyuncular ise, sonsuza dek herhangi bir parasal sistemi ve değer deposunu kontrol etmeye çalışacaklar. Servet aracı olarak kullanılan tüm varlıklar bu kişilerin hedefidir. Herhangi bir takas sistemini kullanarak – adil veya adil olmayan yollarla – servet elde edilebilir ve kaybedilebilir. Yine de görüldüğü üzere şaşırtıcı olan şu ki parasal sistemlerin tamamen çökmesini önlemek için iyi niyetle hareket eden insanlar da var.

Bitcoini Gerçek Bir Para Gibi Görmek Doğasını Anlamayı ZorlaştırıyorKripto paralar ile ABD doları arasında birkaç radikal farklılık bulunuyor. Örneğin, Bitcoin sisteminde yapılan işlemler, bankaların veya devletlerin otoritesinde değil (en azından teorik olarak). İşlemler, herkesin katılabildiği bir açık bilgisayar ağının gücüne dayanan, hataya imkân tanımayan bir deftere kaydedilir. Ayrıca, yine, Bitcoin arzı nihayetinde sabittir. Ancak kripto para anonimliğinin nakit paranın anonimliği yerine geçebileceğini söyleyemeyiz.

Paranın değeri neye bağlı?

Fiat paranın değeri hakkındaki ortak anlayış ise oldukça önemlidir. Bu ortak anlayışın sonsuz akış içinde sabit bir anlamı bulunmuyor. Çeşitli varlıklara karşı belirli bir döviz kuruyla veya faiz oranlarını kullanarak akış kontrol edilebilir. Para, yalnızca topluluk adına yapılan, değişken bir anlaşma ağıdır.

Çeşitli koşullar altında veya coğrafi bölgelere göre paranın değeri değişkenlik gösterebilir. Paranın değerini belirleyen birçok sosyoekonomik ve iktisadi durum mevcuttur. Ekonomik olarak zor durumda olan bir ülkenin yerel parası, güven konusunda zayıflaması ölçüsünde değer kaybeder. Buna nazaran sağlam ekonomilere sahip ülkelerin paralarının doğru orantılı olarak değerli olduğu görülür. Öyleyse, neredeyse dünya parası haline gelmiş olan “doların değeri” nedir?

Bitcoin ve diğer blockchain teknolojisi kullanan kripto paraların karşısındaki tüm ortak argümanlar, sıradan paranın geçici ve kırılgan doğası gerçeğini hesaba katmaz. Kripto paralar, onları gerçek ve sağlam bir para gibi düşünen kişiler tarafından anlaşılamaz. Bunun yanında sabit bir istikrara sahip olmayan kurumlara duyulan güvenden başka bir şey ile desteklendiğini düşünenlerce de anlaşılamaz.  ABD doları ise, ABD’ye olan inanç ve ülkenin itibarı ile desteklenir.

Fakat bu tam olarak ne anlama geliyor? ABD Hazinesine bir dolar götürüp onlardan karşılığını istediğinizde, muhtemelen size yine bir dolar ya da eğer isterseniz dört çeyrek verdiklerini göreceksiniz.

Bitcoin kendini kanıtladı

Dünya üzerindeki mevcut finansal kuruluşlar ise yaşanan çeşitli olaylardan dolayı temelde kusurlu yapılar olarak görülüyor. Ve bu durum Bitcoin’in gizemli mucidinin değiştirmek istediği nokta gibi gözüküyor. Satoshi Nakamoto, 2009 yılında Bitcoin madenciliğini başlattığı genesis bloğunda günden güne açıkça bu noktaya değindi.

Bitcoin, mevcut finansal düzene alternatif olarak bankacılık sistemine göre daha dayanıklı, müdahale edilmeye karşı korumalı dijital bir değişim aracı olmak üzere oluşturulmuş bir sistem. Bu özelliği ile de herhangi bir kripto paranın hükümetlerden daha iyi olduğunu teorik olarak kanıtlamak amaçlarından bir tanesi. Şimdiye kadar bu yoldaki bazı engellere rağmen Bitcoin’in inşa edildiği Blockchain sistemi bu teoriyi en azından kısmen kanıtlamış durumda. 2009’dan bu yana bir milyondan fazla Bitcoin’in çalınmasına rağmen Bitcoin’in temelindeki dağıtılmış muhasebe sistemi, bugüne kadar istikrarlı kalmaya devam etti.

Çoğu yatırımcı, blok zincir odaklı işletmelere önemli miktarda para, zaman ve çaba harcadı. Bu yüzden insanlar, bu işletmelerin günlük yaşama entegre olduklarını görmek istiyorlar. Sistemdeki kusurlar ne olursa olsun Satoshi Nakamoto, 2009’da insanların tamamen bankalar veya devletler gibi dış makamlara bağlı kalmadan kusursuz ve garantili işlem kayıtları oluşturmanın bir yolu olduğunu kanıtlamayı başardı.

UYARI: Bu makale bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Herhangi bir öneri veya tavsiye içermez. Lütfen yatırım kararı almadan önce kendi araştırmanızı yapınız. 

Leave a Reply