Bitcoin ve Blokzinciri COVID-19 Sorunlarıyla Nasıl Başa Çıkabilir?

By Temmuz 24, 2020Bitcoin, Blockchain

bitcoin-ve-blokzinciri-covid-19-sorunlariyla-nasil-basa-cikabilir
COVID-19, dünyada yarattığı panik ile sağlık, lojistik ve ekonomi gibi sektörlerin teknolojiye adapte olmasının ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu.

Pandemi ile birlikte, sağlık sektöründen lojistiğe kadar tüm sektörlerdeki faaliyet boşlukları ortaya çıktı. Özellikle tedarik zincirlerinin işleri, sayısız kesintiye uğradı ve sonuç olarak bazıları kapanmak zorunda kaldı. Bu da ekonomiye belki de etkileri onlarca yıl sürecek bir sorunlar zinciri kattı.

Geçtiğimiz birkaç ay, tedarik zincirlerinde önemli ölçüde bağlantı ve veri alışverişi eksikliği olduğu ortaya çıktı. Teknolojinin dördüncü sanayi devriminin zirvesini yaşamasına ve Nesnelerin İnterneti’nin (IoT) oldukça yaygın olmasına karşın lojistik hala şaşırtıcı bir biçimde zorluk yaşıyor.

Bu noktada blokzinciri teknolojisinin taşıdığı güçlü potansiyel zarif çözümü ile devreye giriyor: Şeffaf teknolojiye sahip ölçeklenebilir bir bağlantı.

Blokzinciri COVID-19’la Nasıl Başa Çıkabilir?

Blokzincirinin sektörler arasında benimsenmesi, temiz (hem sağlık hem de çevre açısından) bir iş yürütme süreci için bir zorunluluktur. Bu şekilde, teslimatları görünürlük, takip edilebilirlik içerisinde daha sürdürülebilir bir şekilde gerçekleştirecek platformlar kurulabilir.

Örneğin, tam da şu süreçte bir tıbbi malzeme teslimatının akıbeti hakkında tümüyle bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Blokzinciri, tedarik zincirlerinde izlenebilirlik sağlamakla kalmaz aynı zamanda sistemlerin verimliliğini artırır ve böylece çok daha hayati konulara odaklanmayı mümkün kılar.

Blokzinciri ve Medya: Bilginin Güvenli Bir Şekilde Yayılması

Blokzinciri, tedarik yönetimi zorluklarının yanı sıra yanlış bilgilerin yarattığı sorunlara da bir çözüm önerir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) son birkaç aydır yanlış bilgi tartışmalarının odak noktası oldu. Bu COVID-19 ile savaşmaya yardımcı olamamanın yanında durumu daha da zorlaştırdı. Çünkü insanlar, bilgileri nereden edineceklerini ve hangi bilgileri görmezden geleceklerini bilmiyor. Ancak blokzinciri teknolojisinin medya ve haber alanında kullanılması ile haberlerin merkezi olmayan bir düzeyde doğrulanması mümkün olabilir.

Bu konsepti hayata geçirmek için Hastalık Kontrol Merkezi (Center for Disease Control), WHO ve IBM ile ilgili ve hassas bilgileri gerçek zamanlı olarak izlemeyi, saklamayı ve dağıtmayı amaçlayan ortak bir proje hazırladı. Bu, sağlık merkezlerinin virüsün yayılım hızını azaltacak etkili stratejileri yönetmesine yardımcı olabilecek bilgiler edinebileceği anlamına geliyor. Bu tür bir teknoloji ile gelecekteki salgın hastalıklar bir pandemiye dönüşmeden önce durdurulabilir veya tamamen önlenebilir.

Blokzinciri Sağlık Maliyetlerini Düşürüyor

Bisresearch tarafından gerçekleştirilen yakın tarihli bir araştırmaya göre, blokzinciri doğru bir şekilde benimsenir ve kullanılırsa sağlık sektöründe 2025 yılına kadar yılda 100 milyar dolara kadar tasarruf elde edilebilir. Kötü niyetli sağlayıcılardan, sahte ürünlerden ve üçüncü taraflardan vazgeçilmesi, hasta güvenliğini ve sektörü geliştirebilir.

Bitcoin Pandemi Sürecinde Ekonomiye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Blokzinciri, finans sektöründe nakit akışı yönetiminin kolaylaştırılmasını büyük ölçüde sağlayabilir. Bu, zamanında yapılan ödemeler veya nakit enjektesi ile hayatta kalan küçük işletmeler için çığır açıcı bir gelişme olabilir. Gecikme ve büyük banka komisyonları olmadan dünya çapındaki müşterilerden ödeme kabul edebilmek işletmelerin devamlılığını sağlayabilir veya bozabilir. Ancak kripto paralar bu duruma derli toplu bir çözüm sunar.

Bitcoin, bir ödeme platformu olarak en hızlı işlem süresine sahip olan kripto para olmayabilir ancak altında yatan teknoloji diğer kripto para birimleri tarafından kullanılmıştır. Bu, kripto paraların ödeme almak ve yapmak için işletmelere güvenli ve merkezi olmayan bir yol sunduklarını anlamına gelir. Böylece nakit akışları güvenli ve akıcı bir hale gelebilir. Küçük işletmelerin hayatta kalması, ekonominin devamlılığında kritik bir önem taşıdığından zincirleme bir etki yaratacaktır.

Bitcoin, bir ödeme platformu olarak en hızlı işlem süresine sahip olan kripto para olmayabilir. Ancak altında yatan teknolojiyi kullanan diğer kripto para birimleri, ödeme almak ve yapmak için işletmelere güvenli ve merkezi olmayan bir yol sunar. Kripto para kullanımı ile nakit akışları güvenli ve akıcı bir hale gelebilir. Küçük işletmelerin hayatta kalması, ekonominin devamlılığında kritik bir önem taşıdığı için söz konusu durum zincirleme bir etki yaratır.

Kaynak: Coin Insider

Leave a Reply