Bitcoin Nedir?

Bitcoin nedir sorusu kısaca bir tür dijital para birimi olarak cevaplanabilir. Kripto para veya şifreli para birimi olarak da adlandırılmaktadır. Bitcoin, dijital paraların ilki ve en popüler olanıdır. Bitcoin’den sonra ortaya çıkan tüm dijital paralara ise altcoin adı verilmiştir. En popüler altcoinler arasında Ripple, Litecoin, Ethereum, Tron vb. gösterilebilir.

Dijital paralar, blockchain sistemine dayanır. Türkçeye ‘blok zinciri’ olarak çevrilebilecek olan bu teknoloji, bir kullanıcıdan diğer kullanıcıya aracısız ve güvenli bir şekilde coin aktarımı sağlar. Bitcoin’in temelini oluşturan blockchain sistemi, kırılamaz bir sistemdir. Sistemin bu niteliği, dijital paraları güvenli kılan başlıca özelliklerden birini oluşturur.

Bitcoin ayrıca bir ödeme yöntemi olarak da tanımlanabilir. Dünya çapında birçok işletme, bitcoin ile ödeme kabul etmektedir. Günümüzde kullanım alanı sınırlı olsa da geleceğin para birimi olacağı öngörülmektedir.

bitcoin nedir nasıl alınır

Bitcoin nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır?

Bitcoin, 2009 yılında Satoshi Nakamoto takma isimli bir kişi tarafından matematiğe dayalı olarak üretilmiştir. Kişi olarak anılmasına rağmen, kişi mi yoksa kurum mu olduğuna dair herhangi bir bilgi yoktur.

Bitcoin üretimi ise, matematik problemlerinin çözümü aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bu işleme madencilik adı verilir. İşlemci gücü yüksek bilgisayarlar, çeşitli matematik problemlerini çözerek bitcoin elde eder. Ancak bu işlemlerin sıradan bilgisayarlar ile gerçekleştirilemeyeceğini söylemekte fayda vardır. Üstelik bu işlem, çok fazla elektrik enerjisi tüketmektedir.

Bitcoin neden bu kadar popüler?

Bitcoin nedir sorusunun gündemi meşgul ettiği bugünlerde bitcoin, daha çok bağımsız niteliği ile öne çıkmaktadır. Dijital paralar yapısı gereği herhangi bir merkeze bağlı değildir. Bitcoin ve diğer dijital paraların bu kadar popüler olmasının temel nedenlerinden biri budur. Dijital paralar, çevrimiçi ortamda soyut olarak var olmakta ve devlet, banka veya diğer uluslararası kuruluşlar tarafından kontrol edilememektedir. Bu nedenle birçok kişi, bitcoin’i tercih etmektedir. Bitcoin sisteminde, bitcoin değerini alım satım işlemi yapan kişiler belirler. Bu nedenle, bankaların neden olduğu gibi fazla üretimden kaynaklanan değer kayıpları yaşanmaz. Ayrıca bitcoin üretiminde yirmi bir milyon sınırı olduğu için de fazla üretimden kaynaklı bir değer kaybı söz konusu değildir.

Kişilerin bitcoin nedir sorusunun cevabını aramaya iten temel şeylerden biri ise, bitcoin’in bir gün gibi kısa bir zaman diliminde dahi oldukça büyük kazançlar elde edilebilmesine olanak sağlamasıdır. Bu durum, temelde bitcoin’in popülerliğinin nedeni olarak açıklanabilir.  

Bitcoin güvenli mi?

Bitcoin nedir sorusu kadar popüler olan bir başka soru da ‘bitcoin güvenli mi’ sorusudur. Yeni bir kavram olmasının yanında soyut bir yapıda olması bu şüpheyi ortaya çıkarmaktadır. Sahip olunan bitcoin ve altcoinler, hem çevrimiçi hem de çevrimdışı cüzdanlar (soğuk cüzdan) aracılığıyla korunabilmektedir. Ayrıca dijital paraların aktarımı, son derece güvenli olan blockchain sistemi ile gerçekleştiği için oldukça güvenli bir yatırım aracıdır. Blockchain teknolojisinin kendisi, ortaya çıktığından bugüne değin bozulmadan ve güvenli bir şekilde kalmayı başarmıştır. Burada tek dikkat etmeniz gereken şey, tercih ettiğiniz dijital para borsasının güvenilir olmasıdır.

Bitcoin nasıl satın alınır?

Bitcoin ve diğer altcoinleri, dijital para borsaları aracılığıyla satın alabilirsiniz. Dijital para borsaları lira, dolar ve euro ile bitcoin almanıza imkân tanımaktadır. Ayrıca kullanıcılar, dijital para borsaları aracılığıyla kendi belirledikleri fiyatlar ile bitcoin takası gerçekleştirebilmektedir.

Bitcoin’in kendisi güvenli bir sistem olmasına karşın, dijital para borsaları yönünden güvenlik açıkları oluşabilmektedir. Bu nedenle, güvenli ve güvenlik önlemlerine önem veren, çift aşamalı doğrulama hizmeti sunan platformları tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Sistemkoin güvenli mi?

Türkiye’nin önde gelen dijital para borsalarından biri olan Sistemkoin ile güvenli bir şekilde bitcoin alıp satabilirsiniz. Sahip olduğu güncel coinler ile öne çıkan Sistemkoin, kullanıcılarına 7/24 canlı destek de sağlamaktadır.

Bitcoin nedir sorusu kadar ‘bitcoin güvenli mi’ sorusunun da ön plana çıktığı dijital para borsasında, Sistemkoin size yardımcı olacaktır. Coinlerinizi hacker saldırılarına karşı güvende tutacak olan soğuk cüzdan hizmetine ek olarak, hesabınızın ele geçirilmiş olma ihtimalini de en aza indiren çift aşamalı doğrulama protokolü ile güvenle dijital para borsası içinde yer alabilirsiniz. Sistemkoin aracılığıyla güvenli bir şekilde bitcoin satın almak için buraya tıklayın.

Bitcoin nedir ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilmek için bitcoin

Leave a Reply