Bitcoin madenciliği, teknik olarak, zor bulunan ve bulunması giderek zorlaşan bir sayıyı bilgisayarınıza buldurmak olarak tanımlanabilir. Bitcoin madenciliği denildiğinde, çoğu kişinin aklına yaygın kullanımı olan “coin (kripto para)” elde etmek gelir. Ancak madenciliğin tek amacı bu değildir. Bitcoin veya kripto para madenciliği, aynı zamanda madenci denilen bilgisayarlar aracılığıyla blockchaini sürdürme görevini de yerine getirir. Kısaca özetlemek gerekirse, bitcoin madenciliği kavramı ile iki şey kast edilir: yeni bloklar ekleme suretiyle blockchaini devam ettirmek ve blockchaine eklenen blokların bir sonucu olarak coin üretimi.

Nasıl çalışır?

Detaylara girmeden önce, madenciliğin çalışma mantığını şu şekilde özetleyebiliriz: alım-satım taleplerinin yer aldığı yeni bir blok oluşturulur ve bu blok onaylandığında blockchaine eklenir. Bu süreçte yer alan, taleplerin geçerliliğini onaylayan madenciler ise, bu çabalarının karşılığı olarak bir miktar coin elde eder. Görüldüğü gibi hem blockchain sürdürülür hem de sisteme yeni coinler eklenir. Bitcoin madenciliği, en sade haliyle bu şekilde ifade edilebilir.

Burada madenci bir nodedur yani blockchainin bir kopyasına sahiptir. Blockchain ağındaki madenciler, tüm alım- satım işlemlerini onaylayarak biriktirir ve bloklar halinde düzenleyerek blockchaine ekler. Bu süreçte öncelikle, blockchainde gerçekleştirilen her işlemin hashi alınır. Burada hash kavramı, veri işlemeyi kolaylaştıran bir tür algoritma olarak düşünülebilir. Hashi alınan bu işlemler, eşler olarak düzenlenir ve kök hash olarak adlandırılan ağacın zirvesine ulaşasıya kadar hash edilir. Kök hash, bir önceki bloğun hashi ve nonce (rastgele bir sayı) ile birlikte bloğun başlığına yerleştirilir, blok başlığı hash edilir ve bloğa özel bir çıktı elde edilir. Madenciler, geçerli bir hash bulasaya kadar başlığı bu şekilde tekrar tekrar hash eder. Geçerli bir hash bulunduğunda ise blok blockchaine eklenir.

Bitcoin madenciliği ne kadar kazandırır?

İyi donanımlı bir bilgisayar ile bitcoin madenciliği yapılabilir. Ancak, bitcoin madenciliğinin geçmiş yıllara kıyasla daha az kazanç sağladığını söylemek gerekiyor. Bunun nedeni ise, bitcoin üretiminin bir sınırı olmasıdır. Kripto paraların değersizleşme riskini ortadan kaldıran bir güvenlik önlemi olan bu özellik, üretim üst sınıra yaklaştıkça kazımı yani coin eldesini zorlaştırır. Bu nedenle, elde edilen kar da çabaya kıyasla daha düşük olur. Yine de madencilik ile ilgilenen kişiler, farklı coinlerde şansını deneyebilir. Örneğin Ethereum, hala kazançlı olduğu dile getirilen coinlerden biridir. Kazancın miktarına gelince, kesin bir rakam söylemenin zor olduğunu belirtmekte fayda var. Bu kazanç ekipmanlara harcanacak sermaye, ekipmanların kazı yapmadaki başarısı veya kazılmayı düşünülen coinin değeri gibi birçok faktöre göre değişkenlik gösterecektir.

Leave a Reply