Bitcoin Halving Sonrası BTC Fiyatı Yükselir mi?

By Nisan 20, 2020Bitcoin, Haberler

Bitcoin Halving Sonrası BTC Fiyatı Yükselir mi?

Bitcoin halving uygulamasına bugünden itibaren 22 gün kalmış durumda. Bitcoin için ödül yarılanması uygulamasına yaklaşıldıkça bu olayla ile ilgili merak düzeyi de her geçen gün artmakta. Öyle ki Google’da “bitcoin halving” araması, Nisan ayında tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı. Bunun bir önceki halving döneminden daha yüksek düzeyde olması son derece normal. Son 4 sene içerisinde kripto para endüstrisi iyi bir gelişme kaydetti, kullanıcı profilinde çeşitlilik arttı ve kripto pazarları küresel ekonomiyle daha entegre hale geldi.

Bitcoin ödül yarılanması (halving), Nakamoto’nun geliştirdiği sisteme uyguladığı kod ile Bitcoin arzının belirli sürelerde (4 yılda bir) belirli miktarlarda (çıkarılan blok başı verilen bitcoin ödülünün yarıya düşürülmesi) azaltılması anlamına geliyor. Bu, otomatik olarak mevcut bitcoin arzının daraltılması anlamına geliyor. Bu durumda 12,5 BTC olan blok başına ödül 12 Mayıs tarihi sonrası 6,25 BTC’ye düşecek.

bitcoin halving

Bitcoin halving ‘in BTC Fiyatı Üzerine Etkisi

Bu önemli olayla ilgili yatırımcıları ilgilendiren konu ise Bitcoin halving’in bitcoin (BTC) fiyatı üzerinde etkisi ne şekilde olur? İçeriğimizde bu soruya cevap vermeye çalıştık.

İlk olarak matematiksel olarak halving’in BTC fiyatı üzerine etkisi hakkında konuşalım. Yazımızın yayına hazırlandığı saat diliminde Bitcoin fiyatı, 7,230 dolar seviyesindeydi. An itibarıyla toplam piyasa değeri, 132.553.333.295 dolar iken dolaşımdaki BTC miktarı, 18.333.562 adet olarak tahmin ediliyor.

toplam piyasa değeri ($) / dolaşımdaki BTC miktarı (BTC) = 1 adet BTC fiyatının değeri

Bu basit denkleme göre önümüzdeki günlerde piyasa değerinin korunacağı varsayılırsa halving’den dolayı dolaşımdaki BTC miktarı artış hızı azalacağından BTC fiyatının sadece düşüş eğilimi azalacaktır.  Burada BTC fiyat artışı için dikkat edilmesi gereken konu pay kısmında bulunan piyasa değerinin artış göstermesi yani kripto paralara olan talep artışıdır. Günde ortalama 144 blok üretimi gerçekleşirken bu, her gün 1800 BTC’nin toplam arza katıldığı anlamına gelir. Halving sonrası ise blok üretimine göre günlük BTC arzı 900 BTC’ye düşecektir. Peki, günlük oluşturulan blok sayısında artış olabilir mi? Şu an için bir blok ortalama 10 dk.da oluşturuluyor. Bu da günlük ortalama 144 blok üretimine denk geliyor.

Halving’den Bağımsız Olarak BTC Fiyatını Olumlu Etkileyebilecek Faktörler

Böylece mevcut blok üretimiyle Bitcoin’e akan sermaye miktarının artması koşulunda halving sonrası BTC fiyatında teknik olarak daha hızlı bir artış beklemek yanlış olmaz. Piyasa sermayesinin ortalama mevcut değerlerinde de kalması durumunda ise Bitcoin, enflasyon (buradaki kullanımı arz artış hızı) düşüşünden dolayı daha yavaş değer kaybeden; bu bağlamda daha sağlam bir finansal varlık haline gelecektir. Piyasadaki fiyat artışı beklentisi ise bir önceki halving dönemlerinden sonra Bitcoin’in dolar karşısında yükselen bir ivmeye girmiş olmasıdır.

Google’da Bitcoin halving aramalarındaki artış ise fiyat artış beklentisini tetikleme olasılığına sahiptir. Ancak bu ilişkinin ne kadar etkili olduğunu kestirmek güç, zira Bitcoin fiyatını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır.

Bazı fiziksel bulgularda Bitcoin fiyat artış olasılığını destekler nitelikte. Öyle ki en az 1 BTC ve en az 0,1 BTC tutan bitcoin adres sayısındaki son yükseliş, bireysel yatırımcıların halving öncesi bitcoin biriktirdiğinin somut bir kanıtı olarak görülebilir.

Diğer yandan küresel ekonomideki gelişmelere bakarsak Federal Reserv’in (FED) faiz indirimlerini öne çekerek sıfıra indirdiğini, ülkelerin korona virüs salgını kaynaklı ekonomik resesyon sürecine daha hızlı girilmesine karşı önlem amaçlı olarak açık uçlu varlık satın alma programları başlattığını görüyoruz. Yani Bitcoin’de bir arz kısılması olacakken bu dönemde sınırsız fiat para basılmasıyla para arzı artmaya devam ediyor. Bu duruma göre her şey kontrol altında alındığında ülkeler ciddi bir enflasyonist baskıyla karşı karşıya kalabilir. Oluşacak para bolluğunun ise Bitcoin gibi alternatif yatırım araçlarına doğru kayması fiyat artışına neden olabilecek diğer bir faktör olarak duruyor.

Belki de bu beklenti altında bireysel yatırımcılar bitcoin ile ilgili araştırmalarını arttırmış olabilir. 2020 yılı sonuna kadar son derece heyecanlı piyasa hareketleri görebiliriz. Yakından takip edeceğiz…

Leave a Reply