Bitcoin fiyatı üzerinde etkiye sahip en önemli faktörler nelerdir?

  • Arz Talep Kanunu
  • Medya Etkisi
  • Siyasi ve Ekonomik Gelişmeler
  • Ülke Düzenlemeleri

bitcoin 2020Bitcoin fiyatına etki eden birçok faktör olsa da yukarıda saydıklarımız en etkili maddeler olarak ön plana çıkıyor.

Bilindiği gibi Bitcoin ve Altcoin’ler son derece volatil finansal varlıklar. Bu volatilite ise kripto paraları risk algısı yüksek insanları cezbeden bir faktör. Bunun en iyi örneklerinden biri 2017 yılında görülen yükseliş rallisi diyebiliriz. O dönemde BTC fiyatı, Ekim-Aralık döneminde yüzde 350’den fazla artış göstererek bütün gözlerin kripto para sektörüne çevrilmesine neden olmuştu. 2018 yılının ilk çeyreğinde ise kripto paralar ayı piyasasına girmeden önce yüzde 60’a yakın sert bir satış dalgasına maruz kalmışlardı. Ardından boğa piyasası olarak kabul edilen 2019 yılının ilk yarı performansını gördük.

Peki, Bitcoin grafiğinde görülen dalgalanmalara neden olan faktörler neler? Bu temel faktörleri bilmek aynı zamanda kripto para piyasasının tamamını daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Çünkü çoğu altcoin, Bitcoin çiftine sahip ve piyasayı domine eden kripto para, bu yolla altcoin fiyatlarını da etkilemektedir. Kısaca Bitcoin’i etkileyen her gelişme bu yüksek korelâsyondan dolayı kripto piyasasının geri kalanına da etki etmektedir.

Bu kapsamda Bitcoin fiyat hareketlerine etki eden 5 en önemli faktörü bilmekte fayda var. Tabi ki etkiler, bu sıraladıklarımızla sınırlı değil ancak en önemli 5 faktörü genel olarak el almaya çalıştık.

Arz ve Talep Kanunu

Her finansal varlıkta olduğu gibi Bitcoin’de de temelde arz talep kanunu çalışır. Bitcoin, arz mekanizması olarak daha çok altına benzediği için kimi zaman dijital altın olarak adlandırılır. Nasıl ki altının piyasaya sürülüşü madencilik aracılığıyla yapılıyorsa Bitcoin’de son derece karmaşık matematiksel denklemlerin bilgisayarların hesaplama gücüyle çözülmesiyle arz edilmektedir. Bitcoin madencileri, bu yolla çözdükleri denklemler sonucu blok ödülü olarak Bitcoin kazanırlar ve bu kripto paralar böylece piyasa sürülür. Ayrıca altın ile olan diğer benzerliği ise kısıtlı bir arz sahip olmasıdır.

Arz tarafı bu şekilde oluşurken talep kanadı ise bireysel ve kurumsal yatırımcıların ilgisiyle oluşur. Hem ticaret yapmak hem de servet biriktirme amacıyla Bitcoin talep eden sayısı ne kadar artarsa bununla doğru orantılı olarak Bitcoin fiyatı da o derece artış gösterir.

Medyanın Bitcoin Fiyatı Üzerine Etkileri

Çeşitli çalışmalar, medyanın Bitcoin ve altcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Kripto paraların, medya kanalarında daha fazla gözükmesi, Bitcoin ve kripto para sektörünün insanlar tarafından daha çok tanınmasına neden oluyor. Bu durumun ise kripto para sektörüne daha fazla insanı çekme potansiyelini oluşturuyor.

Ancak bu etkinin olumlu yanı olduğu gibi olumsuz yanları da bulunuyor. Öyle ki medya genelinde kripto paralar hakkında çıkabilecek olumsuz haberler, yeni girişleri engelleyebileceği gibi birçok yatırımcının da kripto para sektöründen uzaklaşmasına neden olabiliyor.

Medya, kripto paraların küresel adaptasyonu için son derece etkili bir silahtır. Uluslar arası bir şirketin kripto paralarla ilgilenmesi gibi bir haber, sosyal medya aracılığıyla hızlı şekilde yayılabilir. Ve bu durum, domino etkisine neden olarak bir anda kripto paralar olan talebi kitlesel olarak artırabilir. Bu nedenle medyada kripto paralarla ilgili çıkan haberleri yakından takip etmek son derece faydalı olabilir.

Siyasi ve ekonomik gelişmeler

Kripto paraların ilk yıllarında endüstri dış dünyadan daha bağımsız hareket ediyor. Yani küresel piyasa gelişmeleri kripto paraları çok faz etkilemiyordu. Ancak kurumsal paranın kripto paralarla entegre olmaya başladığı son yıllarda bu durum değişiklik gösterdi.

Günümüzde geleneksel piyasaları etkileyen siyasi ve ekonomik gelişmelerin anında kripto para sektörünü de etkilediğini görüyoruz. 2020 yılına kadar neredeyse güvenli bir liman olarak çalışan Bitcoin, ekonomik ve siyasi belirsizlik dönemlerinde yatırımcıların talep ettiği bir varlıktı. Ancak son zamanlarda artan risk ortamıyla beraber Bitcoin’in de geleneksel varlıklarla beraber değer kaybettiğini gördük.

Her ne kadar Bitcoin, bir ülke ekonomisine doğrudan bağlı olmasa da örneğin Bitcoin arzında ağırlığa sahip Çin ve ABD gibi gelişmekte olan ülkelerde yaşanan siyasi ve ekonomik olaylar Bitcoin fiyat hareketlerinde belirleyici olabiliyor.

Ülke Düzenlemelerinin Bitcoin fiyatı üzerine etkileri

Kripto para sektörü, henüz gelişme aşamasında olduğu için ülkeler bu finansal varlık sınıfı için ortak bir yasa tasarısına sahip değiller. Doğasında merkezi olmayan bir yapıya sahip olan kripto paralar, bazı merkezi yapıdaki ülkeler için tehdit olarak görülürken bu durum zaman içerisinde sert düzenlemeler ve yasakları da beraberinde getirdi.

2017 yılında görülen muazzam yükseliş sonrası kripto para dünyasında önemli yere sahip Çin’de getirilen yasaklar, ardından gelen düşüşün en önemli faktörüydü. Çin kararına diğer Asya ülkeleri de katılınca kripto para sektöründe ciddi fon kaçışları görüldü.

Ancak zaman zaman kripto dostu ülkelerin ataklarını da gördük. Örneğin, Japonya’nın Bitcoin’i yasal ödeme aracı olarak resmen tanımaya karar vermesi, kripto piyasaları için son derece olumlu bir gelişmeydi ve bu durum fiyatlara pozitif yansıdı. Her ne kadar Çin, kripto karşıtı bir ülke olarak görünse de altında yatan teknoloji Blockchain’i bir o kadar benimseyen bir ülke.

Kripto paralarda Çin etkisini karşıt bir örnekle de vurgulayabiliriz; 2019 yılının Ekim ayında Çin Cumhurbaşkanı’nın Blockchain adaptasyonu önemsiyoruz temalı konuşması sonrası piyasada Çin kripto paraları desteklemeye başlayacak algısı oluşmuştu. Çin devletinin en yetkili kişisinin Blockchain hakkında konuşması,  o dönem düşüşte olan Bitcoin pazarının 48 saat içinde yüzde 40 oranında yükselerek 10.000 doların üzerine çıkmasına neden oldu.

Bazı kesimler kripto paraların merkezsiz yapısının her durumda korunması gerektiğine inanırken ortada yasal boşlukların olması genel yatırımcıların piyasa girme konusunda kararsız kalmasına neden oluyor. Yukarıda saydığımız örnekler gösteriyor ki kripto paralarla ilgili düzenlemeler Bitcoin başta olmak üzere kripto para fiyatlarını doğrudan etkiliyor.

Sonuç

Piyasadaki yatırımcıların kararlarına göre oluşan fiyat hareketleri, kripto paraları etkileyen birçok faktör olduğu yüksek volatiliteye sahip olabiliyor. Bu fiyat döngülerin zaman zaman daha sert olması ise diğer geleneksel finans pazarlarına göre kripto pazarının çok daha düşük bir sermaye miktarına sahip olmasına da bağlıdır.

Henüz gelişme aşamasında olan kripto para ve Blockchain teknolojisi, sahip olduğu özelliklerden dolayı gelecek vadeden bir piyasadır. Kurumsal ilginin son yıllarda arttığı kripto piyasalarında sermaye miktarının ve gerçek kullanıma sahip projelerin sayısındaki artışla bu yüksek volatilitenin azalabileceğini ve daha kararlı bir Pazar oluşabileceğini görebiliriz.

Leave a Reply