Bitcoin Analizi: BTC yılın son ayı nasıl bir performans gösterir?

Bitcoin (BTC), son 9 haftalık periyotta sadece Kasım ayının son haftasını ekside kapattı. Ekim ayı başından beri süregelen soluksuz ralli, şu an tüm zamanların en yüksek değerini gördükten sonra bu seviyenin altında devam ediyor. Geride bıraktığımız hafta da Bitcoin, yüzde 6,5 oranında değer kazandı.

BTC/USDT Haftalık Grafiği

BTC/USDT Haftalık Grafiği

Haftaya 18.200 dolar seviyesinden başlayan BTC/USDT, 19.906 dolar zirvesinden döndükten sonra 19.378 dolar fiyatıyla hafta kapanışı yaptı. Zirve seviyesine dayanmış olan Bitcoin’in bu hafta 20.000 dolar bandına adım atıp atmayacağı ise merak konusu.

Bitcoin 20.000 dolar bandına adım atabilecek mi?

Haftalık görünümde daha net görüleceği üzere Bitcoin, 2017 yılı zirvesine ulaşmış durumda. 2017 yılında Bitcoin fiyatının, -son yükseliş ivmesinin başladığı fiyata göre- 84 günde zirveye ulaştığı görülüyor. 2020’de ise Mart ayı dip seviyesinden 266 gün sonra tüm zamanların en yüksek değerine ulaşıldı. Son yükseliş rallisinin, daha yavaş ve emin adımlarla bir yükseliş karakteri sergilemesi, 2017 yılında görülen sert düşüş ihtimalini biraz zayıflatıyor. Haftalık grafiğe bakıldığında 2017 zirvesinden sonra yaklaşık 1 sene sürecek olan bir düşüş trendi görülmüştü.

Güncel durumda Bitcoin dinamiklerinin bir önceki ralliye göre farklılık göstermesi, piyasanın daha da olgunlaşması, kurumsal yatırımcı etkisi gibi faktörlerden dolayı benzer bir durumla karşılaşılmayabilir. Ancak yine de bir düzeltme ihtimali göz ardı edilmemelidir.

2017 fiyat hareketlerine daha yakından baktığımızda 8 haftalık EMA değerinin yaklaşık bir hafta boyunca destek görevi gördüğünü ve haftalık kapanışının bu ortalama altında gerçekleşmesi akabinde düşüş ivmesinin hız kazandığı görülüyor. düşüş trendi boyunca gelen yukarı yönlü hareketler ise sadece kısıtlı toparlanma olarak kalmış ve BTC’nin 3.200 dolar dip seviyesine kadar düşmesine engel olamamıştı.

Bitcoin pazarında 2017’deki gibi sert bir düşüş gelir mi?

Bitcoin’in geride bıraktığımız hafta itibarıyla zirve görmesi, yatırımcıların yeni yön hakkında karar verme haftasında olması açısından önem kazanıyor. Bitcoin düşüş senaryosunda ise şu an 16.270 dolarda konumlanan EMA 8 ortalaması, yeniden önemli bir rol oynayabilir. Orta vadede düşüşün devam etmesi 13.000 dolar ve 10.000 dolar fiyatlarını gündeme getirecektir. Haftalık stokastik RSI da aşırı alım bölgesi zirvesinde yatay konumda hareket etmesi, piyasa içinde bir stres oluşturabilir.

btc/usdt Günlük Grafiği

BTC/USDT Günlük Grafiği

Önemli bir gösterge olan stokastik RSI’nın geçmiş hareketleri bu seviyelerden gelebilecek bir düzeltme için hazır olunması gerektiğini gösteriyor. En iyi ihtimalle bu düzeltmenin piyasada bir panik havası estirme olasılığı bulunan 16.000 dolar bandının test edilmesi olarak düşünülebilir.

Ancak az öncede değindiğimiz gibi son yükseliş trendi karakteristik olarak bir önceki yükselişten farklılık gösteriyor. Bu, ay sonuna kadar mevcut seviyelerde bir bant hareketi olarak kendini gösterebilir ve böylece Stokastik RSI’nın momentumu, bu bant hareketiyle düşer. Bu da daha güçlübir yükseliş için son derece olumlu bir sinyal olacaktır.

Özetleyecek olursak; yıl sonuna kadar yorgun olan yükseliş trendinin 18.000 – 19.000 dolar bandında dinlenerek güç kazanma ihtimali, 20.000 doları kırma ihtimalinden daha yüksek duruyor. 2020 yılının bant hareketinde tamamlanması, 2021 yılı başında BTC’nin 20.000 dolar bandına girerek daha yüksek seviyeleri hedeflemesi için ideal bir kurulum olacaktır.

Leave a Reply